Bez Boga krzyż nas przygniata; z Bogiem daje nam odkupienie i zbawienie. (...) Weź krzyż, przyjmij go, nie pozwól, aby przygniotły Cię wydarzenia, ale z Chrystusem zwyciężaj zło i śmierć! Jeżeli z Ewangelii krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz za Chrystusem aż na krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie!” - tak Ojciec Święty Jan Paweł II wołał do młodzieży zgromadzonej na Lateranie w 1998 r. Do wzięcia krzyża i szukania w nim nadziei zapraszał jednak od początku swojego pontyfikatu.
I prosty, drewniany krzyż (380 x 175 cm) stał się Krzyżem Roku Świętego, a później symbolem Światowych Dni Młodzieży. Widnieją na nim słowa polskiego Papieża w czterech językach: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. 25 lat temu, 22 kwietnia 1984 r., na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia Papież przekazał go młodym ludziom zgromadzonym na Watykanie. Tamto właśnie spotkanie dało początek Światowym Dniom Młodzieży. Od tej pory krzyż pielgrzymuje po wszystkich kontynentach i na poszczególnych przystankach gromadzi młodych całego świata. Ojciec Święty Benedykt XVI w grudniu ub.r. tak podsumował to wędrowanie: „Spotkanie z krzyżem, którego się dotyka, jest niekiedy wewnętrznym spotkaniem z Tym, który umarł za nas na krzyżu. Spotkanie z krzyżem budzi w młodych ludziach pamięć o tym Bogu, który zechciał stać się człowiekiem i z nami cierpieć”.
Od 25 kwietnia do 29 czerwca - w ramach peregrynacji krzyża ŚDM wpisującej się w obchody 25. rocznicy przekazania go młodzieży - będzie on gościł na terenie Polski. Razem z ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Opiekunka Rzymskiego Ludu) 22 kwietnia, po jubileuszowych uroczystościach dziękczynnych w Rzymie, podczas środowej audiencji generalnej zostanie przekazany 120-osobowej delegacji przedstawicieli duszpasterstwa młodzieży ze wszystkich polskich diecezji. Delegacji będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Pielgrzymka Krzyża i Ikony ŚDM - symboli spotkań z młodzieżą najpierw Jana Pawła II, dziś Benedykta XVI - rozpocznie się od Częstochowy (odbierze je na katowickim lotnisku ks. Marek Bator, częstochowski duszpasterz akademicki). Tu wokół nich zgromadzą się studenci z całej Polski na corocznej ogólnopolskiej pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę. Na trasie peregrynacji, która swym zasięgiem obejmie całą Polskę, znajdą się m.in.: krakowska Skałka (30 maja - 30. rocznica spotkania młodzieży z Janem Pawłem II), Piekary Śląskie (31 maja - pielgrzymka mężczyzn), Warszawa (6 czerwca - ogólnopolskie Czuwanie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich). Informacji na temat szczegółowego programu peregrynacji krzyża w poszczególnych diecezjach udzielają duszpasterze młodzieży.
Bp Henryk Tomasik - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży:
- Nasza modlitwa przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży będzie wielkim dziękczynieniem za Tajemnicę Odkupienia, za miłość i ofiarę Jezusa Chrystusa.
Będziemy także prosić Pana Boga o pomoc w wypełnieniu polecenia Chrystusa, który powiedział: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje” (Łk 9, 23).
Pomóż w rozwoju naszego portalu