W całym kraju 20 marca br. odbył się etap szkolny XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W zmaganiach zorganizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” udział wzięło kilkanaście tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Patronat nad konkursem sprawuje Prymas Polski kard. Józef Glemp.
W tym roku treścią Konkursu Wiedzy Biblijnej są Ewangelie synoptyczne: św. Mateusza, św. Marka i św. Łukasza. „Rozegrany” etap był pierwszym z trzech odbywających się w ramach konkursu. Etap szkolny wyłania trzech laureatów, uczestników zmagań diecezjalnych, a etap diecezjalny, złożony z części pisemnej i ustnej, również wyłoni trzech finalistów, którzy będą uczestniczyć w zmaganiach ogólnopolskich. Finał diecezjalny konkursu odbywać się będzie jednocześnie we wszystkich diecezjach 21 kwietnia, a finał ogólnopolski zaplanowano na 8 i 9 czerwca.
Jak podkreśla Marcin Sułek, koordynator ogólnopolski konkursu, z roku na rok wzrasta zainteresowanie biblijnymi zmaganiami. Konkurs, przy okazji etapów diecezjalnych i ogólnopolskiego, jest także sposobnością do spotkania się młodych ludzi wyznających te same wartości.
Okazją do „bycia we wspólnocie” jest także Częstochowskie Spotkanie Młodych z Biblią, organizowane w ramach konkursu 13 i 14 maja dla finalistów diecezjalnych. Uczestnicy tego spotkania, odbywającego się na Jasnej Górze i w Ośrodku Rekolekcyjnym św. Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy, mają okazję do wspólnej modlitwy i zabawy, a także wymiany zdań i dyskusji na temat nurtujących ich spraw.
Ważnym elementem wpływającym na „rozwój” Konkursu Biblijnego jest ogromna otwartość katechetów, którzy z wielkim zaangażowaniem zachęcają uczniów do pogłębiania znajomości Pisma Świętego.
Po etapie szkolnym, za przeprowadzenie którego odpowiedzialni są katecheci, rozpoczną się intensywne przygotowania do finałów diecezjalnych. Za te etapy odpowiadają specjalnie powołani koordynatorzy diecezjalni.
Od kilku lat finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbywa się w Niepokalanowie i ma wymiar dwudniowego wspólnotowego spotkania młodych, dla których Pismo Święte jest księgą najważniejszą.
Najlepsi, zarówno podczas finałów diecezjalnych, jak i zmagań ogólnopolskich, otrzymują cenne nagrody rzeczowe.
Trzech najlepszych laureatów konkursu otrzymuje indeksy na katolickie uczelnie wyższe. W tym roku możliwość dostania się bez egzaminów zaproponowały: KUL i UKSW. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II proponuje kierunki: teologię, historię, filozofię, a nawet historię sztuki. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oferuje studia teologiczne.
Patronaty medialne nad XIII edycją Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej objęły: KAI, Edycja św. Pawła, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, miesięczniki: „Wychowawca”, „Katecheta” i „Nasz Głos”, Radio Plus i Radio Jasna Góra, a także portal „Wiara”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu