Najnowsze dane o polskiej religijności
Spadek o 3,8 procent
Reklama
O 3, 8 proc. spadła liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w 2008 r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym, o 2, 3 proc. mniej wiernych przystąpiło do Komunii św. - wynika z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Liczenie wiernych obecnych w kościele na Mszy św. przeprowadzono 23 listopada 2008 r.
Największym odsetkiem wiernych chodzących w niedzielę na Mszę św. może poszczycić się - tradycyjnie - diecezja tarnowska (67,8 proc., w roku 2007 - 72 proc.), na drugim miejscu - diecezja rzeszowska (63,1 proc., w 2007 r. -68,5 proc.), a na trzecim - archidiecezja przemyska (59 proc., w 2007 r. - 64,2 proc.).
Najmniejszy procent wiernych na niedzielnej Mszy św. odnotowano w archidiecezjach: szczecińsko-kamieńskiej (26,8 proc., w 2007 r. - 29,3 proc.) i łódzkiej (26,9 proc., w 2007 r. - 28,6 proc.) oraz w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (27,4, w 2007 r. - 30,5 proc.).
Zupełnie inaczej wygląda statystyka przyjmowania Komunii św.: największy odsetek wiernych (21,3 proc.) - w diecezji opolskiej (przy udziale we Mszy św. 48,5 proc.), najmniejszy - w sosnowieckiej (9,8 proc. przy udziale wiernych we Mszy św. 27,9 proc.).
- W dniu badań panowała wyjątkowo zła pogoda - podkreśla ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Przyznaje jednak, że pogoda i czas, w którym przeprowadzono liczenie, „nie podważają całkowicie hipotezy lansowanej przez media, że obserwujemy spadek liczby wiernych uczęszczających na Msze św. niedzielne”. - Poczekamy do następnego roku, by przekonać się, czy ten trend będzie nadal obecny - podkreśla ks. Zdaniewicz.
(P.R.)
800-lecie reguły franciszkańskiej
„Skarby Bernardynów”
Reklama
W rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II w niecodziennej scenerii, na tle odnowionego ołtarza i wnętrza kościoła Ojców Bernardynów w Krakowie nieopodal Wawelu, odbyła się prezentacja najnowszego albumu „Białego Kruka” pt. „Skarby Bernardynów”. Unikatowe fotografie Adama Bujaka przybliżają zgromadzone w bernardyńskich kościołach i klasztorach w całej Polsce dzieła sztuki, zachwycające swym pięknem i emanujące teologicznym przesłaniem. W albumie zaprezentowane zostały nie tylko architektura, wnętrza, malarstwo i rzeźba, ale także liturgia i cudowne wizerunki. Wiele z nich nie jest wystawianych na widok publiczny.
Franciszkanie z zakonnej prowincji pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny do dziś zachowali historyczną nazwę - bernardyni, która pochodzi od najstarszego kościoła i klasztoru zakonu w Krakowie, ufundowanego w 1453 r., gdzie konwent otrzymał wezwanie św. Bernarda ze Sieny.
„(...) Zachęcam do lektury i duchowego obcowania z bernardyńskimi skarbami, pragnę serdecznie podziękować mistrzowi fotografii Adamowi Bujakowi (od wielu lat związanemu z bernardynami, a szczególnie z Kalwarią) za wyjątkowe ukazanie bernardyńskiego dziedzictwa - pisze we wstępie do albumu o. Fidelis Maciołek OFM, inicjator przedsięwzięcia. - Mam nadzieję, że «Skarby Bernardynów» wspaniale wpiszą się w obchody Jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Reguły Franciszkańskiej i choć w części ukażą wspaniałe dziedzictwo obecności Zakonu Braci Mniejszych w Polsce”.
Krakowskiej promocji albumu towarzyszyło odsłonięcie odnowionej zabytkowej panoramy Golgoty, namalowanej w 1911 r. przez Tadeusza Popiela dla kościoła Bernardynów we Lwowie. Od lat powojennych pozostaje ona w krakowskim kościele Bernardynów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Adam Wojnar
Kalwaria Zebrzydowska
Rok Jubileuszowy
Msza św. celebrowana przez kard. Franciszka Macharskiego zainaugurowała 5 kwietnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej Rok Jubileuszowy. W tym roku przypadają: 800-lecie istnienia Zakonu Franciszkańskiego, 400. rocznica konsekracji kalwaryjskiej świątyni, 30. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii, 30. rocznica podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej i 10. rocznica wpisu sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z okazji jubileuszu zaplanowano wiele uroczystości religijnych. Ich kulminacja nastąpi podczas odpustu sierpniowego, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Spotkania w sieci
www.franciszkanska3.pl
W rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia 2009 r. zainaugurował działalność portal:
Na
(A.W.)
Krótko
„Dziękujemy za wolność” - to hasło II Dnia Dziękczynienia, który będzie obchodzony 7 czerwca br. W południe na Polach Wilanowskich z udziałem Episkopatu Polski zostanie odprawiona Msza św., będąca dziękczynieniem za wolność, uczczeniem 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, 20-lecia odzyskania niepodległości oraz 10. rocznicy papieskiego przemówienia w parlamencie.
W Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, również 7 czerwca, zostanie poświęcony krzyż upamiętniający Mszę św., którą Jan Paweł II odprawił 2 czerwca 1979 r.
W Wielki Czwartek 9 kwietnia zainaugurowała swoją działalność strona internetowa o kapłaństwie. Jest dostępna pod adresem:
Już w tym roku można się rozliczać z fiskusem przez Internet. Prezydent podpisał ustawę, która daje taką możliwość 15 mln osób. Formularz można wypełnić na stronie:
Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza doniesienia mediów na temat trzech osób zatrudnionych w lubelskim ratuszu, które w 2005 r. wpłaciły pieniądze na kampanię wyborczą posła PO Janusza Palikota. Władze miasta tłumaczą, że osoby te zostały zatrudnione w drodze konkursu.
Piotr Morawski - jeden z najbardziej znanych polskich himalaistów - zginął w Himalajach. Brał udział w wyprawie Dhaulagiri/Manaslu 2009. Wpadł w szczelinę na wysokości 5,5 tys. metrów podczas wyjścia aklimatycznego. Do tej pory zdobył 6 ośmiotysięczników. Był doktorem chemii. Zostawił żonę i dwójkę dzieci.
Po raz pierwszy od pięciu lat NFZ ma mniejsze wpływy niż zakładano, tworząc jego budżet. Przyczyną - rosnące bezrobocie. Mniejsze wpływy do kasy funduszu były już w styczniu. Ale wtedy urzędnicy tłumaczyli, że to normalne zjawisko w tym miesiącu. Dopiero gdy sytuacja powtórzyła się w lutym, podnieśli alarm.
Spada liczba lekarzy zgłaszających się po zaświadczenia uprawniające do podjęcia pracy w krajach Unii Europejskiej - wynika z danych Naczelnej Izby Lekarskiej. Z szacunkowych danych wynika, że obecnie na całym świecie pracuje ok. 20 tys. polskich lekarzy, czyli ok. 20 proc. ogółu naszych medyków.
Na rynku pracy sytuacja najgorsza od ośmiu lat. W marcu stopa bezrobocia wyniosła 11,2 proc. - poinformowała Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej. W lutym stopa bezrobocia wynosiła 10,9 proc.