Mszy św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Dzisiejsza rocznica jest okazją do tego, byśmy jako Kościół diecezjalny wyrazili Bogu wdzięczność za jego życie i posługę i prosili pokornie o dar jego świętości jako także dar dla naszej diecezji – powiedział pasterz diecezji.
Homilię poświęconą nauczaniu bp. Pluty o Kościele wygłosił bp Adrian Put. – Sługa Boży bardzo mocno podkreślał element boski i ludzki w Kościele; boski to znaczy ten, który jest niezmienny, który jest od Pana Boga, a z drugiej strony ten ludzki, nasz grzeszny, który ciągle podlega zmianom, który ciągle dostosowuje się do zmieniających się okoliczności. Dla biskupa Pluty Kościół to był Chrystus, wcielony w konkretny czas, w konkretną wspólnotę i miejsce i tak odczytywano słowo Boże – powiedział biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W intencji wyniesienia na ołtarze bp. Wilhelma Pluty w gorzowskiej katedrze modlili się kapłani diecezjalni, przedstawiciele wspólnoty seminaryjnej, wierni i rodzina sługi Bożego.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej.
22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Dykasterię do spraw Kanonizacyjnych.