Komentarz
Dlaczego dziennikarze piszą bzdury?
Reklama
To chyba kpina - myślałem sobie, czytając w kilku gazetach komentarze jeszcze przed afrykańską pielgrzymką Ojca Świętego. - Jest szansa, że Kościół przypomni sobie o Afryce - wyrażał opinię jeden z dziennikarzy. - Może dzięki pielgrzymce zwiększy się ochota Kościoła na wyciąganie ludzi z biedy - wyrażał nadzieję kolejny. W Internecie pojawiła się także petycja, aby sprzedać rzekome watykańskie bogactwa, a za uzyskane pieniądze kupić żywność dla Afrykańczyków.
Nie wytrzymali włoscy biskupi i uderzyli pięścią w stół. - Nigdy nie zgodzimy się na to, aby papież - w mediach czy gdziekolwiek indziej - był ośmieszany czy obrażany - stwierdził kategorycznie kard. Angelo Bagnasco.
Czy to zwykła ignorancja, czy zła wola? Tę pierwszą możliwość można z góry wykluczyć. Trudno, żeby ktokolwiek średnio wykształcony nie zdawał sobie sprawy, że dynamiczny rozwój Kościoła w Afryce jest efektem jego wielkiej troski. Kolejny zarzut, jakoby Kościół nic nie robił, aby ulżyć ciężkiej doli najuboższych, jest policzkiem wymierzonym w pracę każdego z katolickich misjonarzy, którzy dla tych ludzi poświęcają nie tylko pieniądze, ale coś znacznie cenniejszego: życie i zdrowie. Mityczne bogactwa Watykanu obala ogłaszany każdego roku budżet Stolicy Apostolskiej. Wynosi niewiele ponad 150 mln euro. Patrząc na inne podmioty prawa międzynarodowego - kwota po prostu śmieszna. A co do dzieł sztuki, to jak odpowiedział kard. Paul Josef Cordes, sprzedaży zabrania międzynarodowe prawo.
Dlaczego dziennikarze piszą bzdury? Na pewno nie dlatego, że są zatroskani o los Afrykańczyków.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Z Afryki
Święcenia biskupie polskiego paulina
W Republice Południowej Afryki w diecezji Umzimkulu odbyły się 14 marca święcenia biskupie o. Stanisława Dziuby, paulina. Sakry biskupiej udzielił polskiemu paulinowi kard. Wilfrid Fox Napier OFM, arcybiskup Durbanu, wraz z nuncjuszem apostolskim Jamesem Patrickiem Greenem, pochodzącym z archidiecezji filadelfijskiej, na terenie której położona jest Amerykańska Częstochowa, i biskupem radomskim Zygmuntem Zimowskim, z którego diecezji pochodzi bp Stanisław Dziuba.
Na uroczystości obecnych było ok. 20 biskupów z całej Republiki Południowej Afryki. Zakon Paulinów reprezentowany był przez przełożonego generalnego o. Izydora Matuszewskiego. Przybyli też paulini z różnych prowincji zakonnych na świecie oraz przedstawiciele rodziny Księdza Biskupa. Wspólnota polska, widoczna dzięki polskim flagom, licznie zgromadziła się wraz z ambasadorem Polski w Pretorii Marcinem Kubiakiem.
Ołtarz udekorowany został herbem biskupim o. Stanisława wraz z jego zawołaniem: „W służbie Ludowi Bożemu”, który w języku polskim umieszczony został na tle flagi polskiej, a w języku zulu, którym posługuje się miejscowa ludność, na tle flagi RPA.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O. Tadeusz Lizińczyk OSPPE
Wielka Brytania
Relikwie 39 świętych
Reklama
Sensacyjnego odkrycia dokonano w British Museum w Londynie. W płóciennym zawiniątku schowanym w przenośnym ołtarzu z XII wieku znaleziono relikwie 39 świętych, w tym fragmenty kości św. Benedykta.
Odkrycia dokonał James Robinson, kurator wystawy poświęconej średniowieczu. Przeprowadzał on standardowe oględziny obiektów przeznaczonych na ekspozycję. Ołtarz niemieckiej produkcji, w którym było znalezisko, trafił do muzeum w 1902 r. Od tego czasu nie był otwierany.
W zawiniątku schowanym w ołtarzu umieszczono dziesiątki miniaturowych wizerunków świętych - w złocie, kamieniu, drewnie i kości słoniowej. Znajdowały się tam też relikwie, każda osobno zapakowana i podpisana na przyczepionym skrawku pergaminu. Bodaj największej wartości jest fragment kości św. Benedykta owinięty w bizantyjski jedwab z VIII lub IX wieku.
Na tylnej ścianie ołtarza w brytyjskim muzeum wypisano 40 imion. Znaleziono natomiast tylko 39 pakunków zawierających jakoby pamiątki po tych świętych.
Ludzie
Prof. Andrea Riccardi
W obronie atakowanego przez laicką prasę Benedykta XVI zdecydowanie stanął prof. Andrea Riccardi. - Trzeba okazać więcej życzliwości komuś, kto pełni swoją posługę z odpowiedzialnością - apeluje założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego.
Odnosząc się do ostatniej fali krytyki pod adresem Benedykta XVI, stwierdził, że Papież padł ofiarą prawdziwego konformizmu krytyki. - Kiedy tylko otworzy usta, powiada się, że jest w błędzie i we wszystkim, co powie, szuka się błędu - uważa Riccardi. Sytuację - jego zdaniem - pogarsza nieustanne porównywanie z Janem Pawłem II, chociaż Papież Ratzinger nie mówi nic innego niż to, co mówił Papież Wojtyła.
Cudzysłów
Musimy odbudować w nas przekonanie wiary, które charakteryzowało chrześcijaństwo od jego początku, według którego czucie Kościoła jest istotną częścią naszej przynależności do Chrystusa.
Kard. Camillo Ruini
Czy zrobiono cokolwiek w celu likwidacji skrajnego ubóstwa i głodu, w sprawie zapewnienia podstawowego nauczania dzieciom, zmniejszenia śmiertelności dzieci, zwalczania AIDS? Nic, albo niewiele (…). Gdzie są cele milenijne, gdzie są tanie leki na walkę z AIDS? Na te pytania ciągle nie ma odpowiedzi. To przede wszystkim na ten fakt pragnął zwrócić uwagę Benedykt XVI podczas swojej podróży do Afryki.
Kard. Christoph Schönborn
Krótko
Premier Węgier Ferenc Gyurscany zrezygnował ze stanowiska. Powodem jest kiepska sytuacja gospodarcza, ale także zbliżające się wybory. Mało popularnego Gyurscanyego zastąpi inny polityk. Socjaliści liczą, że dzięki temu zabiegowi odzyskają poparcie przed przyszłoroczną elekcją.
Upadł rząd w Czechach. Piąta próba obalenia gabinetu zakończyła się sukcesem opozycji. Osłabła korona i nasiliły się spekulacje na temat negatywnych skutków kryzysu politycznego.
Prezydent USA po raz pierwszy powiedział, że Stany Zjednoczone muszą przygotować plan wyjścia z Afganistanu. Słowa padły w wywiadzie dla telewizji CBS. Obama nie mówił jednak o datach. W Europie chodzą pogłoski, że mogą to być trzy, cztery lata.
Zanosiło się, że Izrael będzie miał skrajnie prawicowy rząd, a tu niespodzianka - szef Likudu Benjamin Netanjahu porozumiał się z lewicową Partią Pracy.
Wysokie koszty druku sprawiły, że „Christian Science Monitor” - jako pierwsza amerykańska gazeta - ogłosił, że przestaje się ukazywać w wersji papierowej, przechodząc całkowicie do Internetu. Nie wszystkie dzienniki mogą sobie na to pozwolić. W grudniu, z wnioskiem o postawienie w stan bankructwa, zgłosił się do sądu koncern prasowy Tribune Company, wydający m.in. „Chicago Tribune” i „Los Angeles Times”.
Przywódca francuskiego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen powtórzył podczas debaty w Parlamencie Europejskim swoje słynne stwierdzenie z 1987 r., za które wytoczono mu proces. Tym razem słowa te padły w ferworze dyskusji na temat inauguracyjnej sesji PE w nowym składzie, która ma się odbyć po zaplanowanych na czerwiec wyborach.
Prawie 2400 wyroków śmierci wykonano na całym świecie w 2008 r. - wynika z raportu Amnesty International. To niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Najwięcej wyroków wykonano w Chinach.
S. Mary Prema z Niemiec została wybrana na nową przełożoną generalną Zgromadzenia Misjonarek Miłości, założonego ponad pół wieku temu przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty.
Polscy marynarze znów znaleźli się w rękach piratów. Tym razem somalijscy bandyci zaatakowali norweski statek „Bow Asir” z pięcioma Polakami na pokładzie. Chemikaliowiec płynął z Arabii Saudyjskiej do Kenii. Został uprowadzony 26 marca na otwartym morzu, ok. 300 mil od wybrzeży Somalii.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.