Eucharystyczne dary
W uroczystościach wzięli udział kapłani z terenu Zagłębia, kanonicy katedralni, stowarzyszenia i organizacje lokalne związane ze Strzemieszycami oraz licznie zgromadzeni parafianie. Wśród licznych darów od wdzięcznych za ustanowienie sanktuarium parafian znalazł się obraz Miłosierdzia Bożego, ufundowany przez obecnego na uroczystościach prezydenta Dąbrowy Górniczej Marka Lipczyka. Oprócz tego na ręce Biskupa Ordynariusza złożono bochny świeżego chleba, krzyż procesyjny, świece ołtarzowe, 2 kielichy mszalne, puszki na komunikanty, 10 nowych ornatów, mszał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Neogotycki ołtarz
Reklama
W czasie Mszy św. poświęcona została także nowa 12-metrowa, neogotycka nastawa ołtarzowa, wykonana w pracowni Księży Salezjanów w Oświęcimiu. W centrum nastawy ołtarza znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, która od lat jest otaczana szczególnym kultem i czcią w strzemieszyckiej parafii. "Przed wielu laty w naszym kościele istniał drewniany ołtarz, który jednak rozebrano ze względu na zły stan techniczny" - wyjaśnia ks. Jan Gaik, proboszcz parafii, a od 13 października - kustosz świątyni. Jego poprzedni, ks. Bonifacy Tłustochowicz, podejmował pewne próby, ale choroba i przedwczesna śmierć uniemożliwiła mu skonkretyzowanie działań.
Kiedy przed czterema laty ks. Gaik rozpoczął pracę w Strzemieszycach, wielu parafian wspominało stary ołtarz i mówiło z nadzieją, że świątynia potrzebuje nowego ołtarza. "To była dla mnie najlepsza inspiracja. Odwiedziłem wiele świątyń, by zobaczyć ołtarze i podobny zamówić do naszego kościoła. Okazało się jednak, że świątynia wybudowana w stylu neogotyckim wymaga nastawy ołtarzowej wykonanej w podobnym stylu. I jak już wybrałem styl, pozostało zrobić projekt i znaleźć wykonawcę. Ołtarz zaprojektował inż. arch. Romuald Malina, członek diecezjalnej Komisji ds. budowy i konserwacji kościołów i budynków kościelnych. Ze względu na rozmiar trzeba było także znaleźć odpowiedni zakład stolarski. Najlepszą ofertę przedstawiła firma "U Salezjan" z Oświęcimia i tam też ołtarz został wykonany" - tłumaczy ks. Gaik. Do świątyni docierał partiami. Najpierw na Boże Narodzenie 2001 r. zamontowano pierwszy segment, następna część była gotowa na Wielkanoc 2002 r., a trzecia część w połowie czerwca br. Dzięki ofiarności parafian udało się również pozłocić część drewnianych elementów ołtarza oraz namalować obrazy świętych, które nadały neogotycki charakter nastawie ołtarzowej.
Ale nowy ołtarz to nie wszystko, czego dokonał w parafii nowy proboszcz. "Dzięki życzliwości i ofiarności parafian udało się założyć nowe ogrzewanie, witraże w nawach bocznych, oświetlić świątynię na zewnątrz i w końcu pomalować wnętrze" - wylicza ks. Gaik.
Potrzeba kultu
Kustosz nowego sanktuarium uważa, że na terenie Zagłębia kult Bożego Serca jest bardzo potrzebny. "Mam nadzieję, że modlitwy zanoszone do Boga w świątyni dadzą wiernym w tych trudnych czasach bezrobocia i stagnacji gospodarczej otuchę i nadzieję. O to się będziemy modlić i prosić Boże Serce" - podkreślił. Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa w strzemieszyckiej wspólnocie jest znany od początku istnienia parafii. Od lat działa honorowa Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa, w każdy piątek odbywa się specjalne nabożeństwo z procesją eucharystyczną wewnątrz kościoła. Wierni często po przyjęciu Komunii św. przyklękają przed figurą Najświętszego Serca Jezusa. W planach jest wystawienie specjalnej księgi, do której można będzie wpisywać otrzymane łaski.
Z kart historii
Parafia w Strzemieszycach powstała na początku ubiegłego wieku. Wydzielono ją z Gołonoga. Początkowo w Strzemieszycach istniała tylko kaplica wybudowana w latach 1900 -1903. Wraz z rozwojem miejscowości rozpoczęła się budowa nowej świątyni. Projekt został tak pomyślany, by rozbudować starą kaplicę. W 1908 r. były już wzniesione mury i wiązania dachowe. Budowę zakończono w 1912 r. Zakończono, ale nie ukończono. Pozostały bowiem do wybudowania, jak przystało na neogotycką świątynię, trzy wieże. Być może kustosz nowego sanktuarium ks. Jan Gaik podejmie się dokończenia budowy i doczekamy się neogotyckich wież górujących nad Strzemieszycami.i diecezji sosnowieckiej.