Ponad 50 stołów wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich reprezentujące powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski, lubliniecki, liczne stoiska z ozdobami świątecznymi i rękodziełem ludowym, występy wokalne i taneczne, nastrój pełen życzliwości i radości ze zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pana. Tak w największym skrócie można opisać IX Regionalną Prezentację Potraw i Wyrobów Wielkanocnych, która odbyła się 5 kwietnia w Olsztynie.
Organizatorem był Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Gmina Olsztyn, Województwo Śląskie, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie, miejscowe Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. K. Karlińskiego, a także Ochotnicza Straż Pożarna. Prezentacja odbywała się pod honorowym patronatem księdza biskupa Antoniego Długosza, Prezesa Krajowego Związku RKiOR, Starostów powiatów i Wójta Gminy Olsztyn. Na wystawionych w olsztyńskiej Hali Sportowej stołach królowały wielkanocne baby, mazurki, gustownie udekorowane wędliny i wszelakie mięsiwa, jaja w różnych postaciach, sałatki, oczywiście biały barszcz z kiełbasą i świńska głowa na wielkim półmisku, a wszystko tonące w wiosennej zieleni owsa i borowinki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pośród gości nie zabrakło samorządowców, członkiń KGW, parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji i jednostek związanych z polską wsią, duchowieństwa na czele z proboszczem, ks. prał. Ryszardem Grzesikiem. Gospodarzami byli: Bernadetta Niemczyk - Przewodnicząca Rady Krajowej KGW, Tomasz Kucharski - Wójt Gminy oraz Prezes Krajowego Związku KR. Nad całością czuwała Mariola Matysek - Dyrektor GOK. Impreza stała się doskonałą okazją do przekazania młodemu pokoleniu staropolskich tradycji wielkanocnych, wymiany doświadczeń i przepisów kulinarnych, integracji środowiska wiejskiego.
Kulminacyjnym punktem stała się wspólna modlitwa, symboliczne poświęcenie wielkanocnych potraw i błogosławieństwo udzielone przez Archidiecezjalnego Duszpasterza Rolników ks. Prał. Eugeniusza Sikorskiego. Dzieląc się święconym jajkiem uczestnicy spotkania życzyli sobie, aby Zmartwychwstały Chrystus wzniecił we wszystkich ludziach ducha wiary, wzajemnej miłości i życzliwości, oby nadchodzące Święta stały się czasem wzajemnego pojednania, okazją do powstania z grzechu, czasem dostrzeżenia Jezusa umierającego na Krzyżu, lecz także Zmartwychwstałego i pozostającego w drugim, potrzebującym człowieku.