Zespół Pieśni i Tańca „Poltex” działający przy Pałacu Młodzieży w Łodzi zaprezentował widowisko taneczno-muzyczne „Pastorałki Polskie” na scenie łódzkiego Teatru V6.
„Pastorałki Polskie” to widowisko oparte na tradycyjnych tekstach ludowych. Prezentuje ono kolędy i nieznane pastorałki wywodzące się z kultury ludowej, a wszystko okraszone tańcami regionów południowej Polski. Takie jak Tańce Spiskie, Żywieckie, Nowosądeckie, Śląska Cieszyńskiego. Tancerze na co dzień trenujący w zespole, od najmłodszych do najstarszych, poprzez taniec i śpiew, pokazali tradycje świąteczne pochodzące z różnych regionów Polski i odnieśli je do narodzenia Jezusa w szopie betlejemskiej.- Dla mnie „Pastorałki Polskie” to taka tradycja, wpisana w działalność zespołu, bez którego nie wyobrażam sobie zakończenia roku. Pasjonujące jest to, że wszystkie pokolenia łączą się śpiewając te same kolędy i pastorałki i znając te same teksty i układy taneczne. Ja sama ubolewam, że nie mogę wyjść na scenę i być razem z nimi! – tłumaczy Iwona Brzezińska, kierownik i choreograf ZPiT „Poltex”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwsza premiera Pastorałek miała miejsce w 1980 r. w Zakładowym Domu Kultury im. J. Marchlewskiego przy ul. Ogrodowej. Przedstawienie były pokazywane cyklicznie co roku do 2003 roku, a od 2017 r., z racji 55-lecia istnienia zespołu, na nowo powróciło do corocznej tradycji Poltexu. Na zakończenie spotkania artyści, rodzice i goście podzielili się opłatkiem i udali się na świąteczny poczęstunek z prezentami. - „Pastorałki Polskie” są doskonałym sposobem, by przekazać młodszemu pokoleniu polskie dziedzictwo kulturowe związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i karnawału. Jest to widowisko wielo - pokoleniowe dlatego na jednej scenie mogli zobaczyć państwo zarówno 6-cio, jak i 66-cio latków, Wystąpiły także całe rodziny, które mają wspólne hobby jakim jest miłość i pasja do kultury i tańców ludowych – tłumaczą tancerze ZPiT „Poltex”. Nad Pastorałkami kolejno pracowali kierownicy zespołu: Irena Kik, Daniela Nawrocka i Dariusz Nawrocki wraz z instruktorami, muzykę napisał Janusz Kazimierczak. Nad tegorocznym wyglądem Pastorałek, nad choreografiami i wykonaniem, czuwały Iwona Brzezińska i Agnieszka Radke. W przedstawieniu wzięli udział trzej tancerze, którzy występowali także na scenie podczas premiery widowiska w 1980 roku. Od tego roku Zespół Pieśni i Tańca „Poltex” reaktywował także kapelę ludową, która po długiej nieobecności, zaprezentowała się właśnie podczas świątecznego widowiska.
Zespół Pieśni i Tańca Poltex powstał w roku 1961, przy jednych z największych ówcześnie w
Polsce Zakładach Przemysłu Bawełnianego Poltex w Łodzi. Stąd też pochodzi nazwa zespołu.
Obecnie zespół pracuje w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi. Zrzesza ponad 100
tancerzy w pięciu grupach i prezentuje tańce, pieśni i obrzędy z wielu regionów Polski.