Zokazji trwającego Roku św. Pawła Biblioteka „Niedzieli” wydała kolejny album - pt. „Greckie spotkania ze Świętym Pawłem”. Album harmonijnie łączy słowo poetyckie i artystyczne fotografie. Jego promocja odbyła się 13 lutego w auli naszego tygodnika - stałym miejscu spotkań redakcji z czytelnikami. Album, w którym opublikowano wiersze o. Bartłomieja J. Kucharskiego - karmelity oraz fotografie s. Ireny Makowicz USJK i Bożeny Sztajner, jest kolejnym przedsięwzięciem redakcji w Roku św. Pawła. W ostatnich miesiącach „Niedziela” publikowała książki, albumy i cykle artykułów przybliżające postać i nauczanie Apostoła Narodów, zorganizowała także plenerową wystawę fotograficzną „Śladami św. Pawła”. - Ogłoszenie Roku św. Pawła jest niezwykle cenną inicjatywą Ojca Świętego Benedykta XVI - powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”. Podkreślił, że nauczanie św. Pawła jest skarbem Kościoła, skarbem, który należy pielęgnować i poznawać. Święty pisał w języku greckim (koine dialektos), ten fakt uzasadnia bliższe zainteresowanie jego podróżą misyjną po ziemi greckiej, analizowanie jego związków z kulturą helleńską.
Album reprezentuje wysoki poziom artystyczny i wydawniczy. Dla autora wierszy - o. Kucharskiego - współpraca wydawnicza z „Niedzielą” to drugie w życiu, niezmiernie ważne spotkanie z naszym tygodnikiem. - Drogę mojego powołania zakonnego odkryłem dzięki fascynacji Ewangelią, doświadczeniu cierpienia związanego z sytuacją w kraju w czasie stanu wojennego, a także dzięki lekturze „Niedzieli” - na jej łamach bowiem przeczytałem informację o rekolekcjach powołaniowych w domu karmelitańskim w Czernej. To był początek mojej zakonnej drogi - wyznał o. Bartłomiej.
Ks. red. Skubiś pogratulował zespołowi, którego dziełem jest piękny album: autorowi wierszy, autorkom zdjęć oraz artyście plastykowi dr. Włodzimierzowi Karankiewiczowi, który opracował szatę graficzną. W trakcie spotkania refleksjami o pielgrzymowaniu śladami św. Pawła, zarówno w sensie dosłownym, jak i duchowym dzielili się uczestnicy, a wśród nich wiceprezydent Częstochowy Bogumił Sobuś i o. Jan Pach - paulin.
Spotkanie miało oprawę muzyczną dzięki utworom Bacha, Mozarta, Saint-Saensa w wykonaniu Jolanty Muratów - skrzypce, Ewy Pinderak - fortepian oraz scholi z Gimnazjum Katolickiego w Częstochowie.
(A.W.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu