Niedziela, 29 stycznia 2023
• So 2, 3; 3, 12-13 • Ps 146, 6c-7.8-9a.9b-10 • 1 Kor 1, 26-31 • Mt 5, 1-12a
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».
Reklama
Jeśli matka i ojciec błogosławią synowi, który wchodzi w związek małżeński, oznacza to płynące z serca życzenie, aby temu synowi dobrze wiodło się na jego nowej drodze. Błogosławieństwo oznacza też nie tylko bierną akceptację, ale i zrozumienie, i poparcie dla decyzji syna. Błogosławieństwo daje też nadzieję na przyszłe wsparcie nowej rodziny przez błogosławiących rodziców. Brak błogosławieństwa oznaczałby odcięcie się od syna, brak akceptacji dla jego planu czy decyzji i brak przyszłego wsparcia. Błogosławieństwo w Biblii jest pewnym mądrościowym sposobem pokazywania myśli, życzeń, serca, emocji, jest życzeniem, ale też Jezus wypowiada swoje błogosławieństwa jako „gratulacje” (jak mówił kard. Daneels) i „program” (jak komentował te słowa Chrystusa ks. prof. Grzybek). Mistrz z jednej strony gratuluje tym, którzy budują pokój, którzy nie przywiązują się do rzeczy materialnych, ale potrafią być od nich wolni; tym, którzy są łagodni i miłosierni, ale też tym, którzy walczą o sprawiedliwość dla innych i potrafią nawet przyjąć prześladowanie, by być wiernymi prawdzie... Jezus już teraz im gratuluje takich wyborów i obiecuje nagrodę w niebie. Jezus, wypowiadając błogosławieństwa, ukazuje też program dla swoich uczniów. Program ten będzie wymagał trudu, wyrzeczeń, poświęcenia, ale będzie też prowadzić do szczęścia uczniów Chrystusa. Tym ludziom, którzy błogosławieństwa czynią swoim programem, Bóg błogosławi i są oni zawsze w Jego sercu.
Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju, prawdy, sprawiedliwości, miłosierdzia i umacniaj nas na naszych drogach swoim błogosławieństwem!
K.K.
WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!