I choć tę miał przywieźć tu papież Paweł VI, którego komuniści nie wpuścili do kraju, to jednak wolą Benedykta XVI było dopełnienie tego wyjątkowego aktu i przekazanie jej Matce Bożej Jasnogórskiej. W dniu pogrzebu papieża-seniora Jasna Góra trwa na modlitwie wdzięczności. O godz.13.30 generał Zakonu Paulinów przewodniczyć będzie wspólnotowej Mszy św. dziękczynnej.
Róża, podobnie jak te ofiarowane przez Jana Pawła II i Franciszka, umieszczona jest obok Cudownego Obrazu. - To dla nas zaszczyt, ale i wielkie zobowiązanie - podkreśla o. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry. Zauważa, że każde wotum umieszczone w ołtarzu Matki Bożej ma swój wymiar i znaczenie, ale trzy papieskie złote róże to wymowny dar zapraszający do tego, by jeszcze ściślej jednoczyć się z Maryją, aby lepiej Jej służyć i zgłębiać Jej słowa: „uczyńcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Benedykt XVI przybył na Jasną Górę 26 maja 2006 r., w drugim dniu pielgrzymki do Polski, która odbywała się pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze”. Papież mówił tu o szkole Maryi, w której mamy uczyć się miłości Boga. Podczas sprawowanego wtedy nabożeństwa majowego powiedział m.in.: „zwracając nasze oczy ku Matce Najświętszej możemy dostrzec Jej „tak” wobec ciągłego, nieustannego wypełniania woli Bożej. To Jej „fiat” jest również zaproszeniem skierowanym do nas, abyśmy tak, jak Ona czynili i podejmowali wolę Bożą w naszym życiu”.
Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu dawał rozliczne dowody duchowej łączności z Jasną Górą. Wydarzeniem, które wyjątkowo wpisało go w częstochowskie sanktuarium, było poświęcenie w Rzymie w 2010 r. koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej, ufundowanych w 100. rocznicę rekoronacji (po kradzieży koron w 1910 r.).
Paulini i pielgrzymi trwają dziś szczególnie na modlitwie dziękując za posługę Benedykta XVI Kościołowi.
Izabela Tyras @JasnaGóraNews