Reklama

Nowa mapa najmniejszego państwa świata

„Civitas Vaticana”

Obchodzimy w tym roku 80. rocznicę powstania Państwa Watykańskiego. Aby uczcić to ważne wydarzenie, w Watykanie postanowiono wykonać nową mapę papieskiego państwa, tak jak tradycyjnie robiono to w poprzednich wiekach. Prace nad tym przedsięwzięciem nadzorował specjalny komitet, w którego skład wchodzili: kard. Jean-Louis Tauran - do 25 czerwca 2007 r. kardynał Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego, kard. Raffaele Farina - obecny Bibliotekarz, abp Renato Boccardo - sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, ks. prał. Cesare Pasini - prefekt Biblioteki Watykańskiej, dr Ambrogio Maria Piazzoni - jej wiceprefekt, dr Adalberto Roth - dyrektor Departamentu Druków oraz dr Barbara Jatta - odpowiedzialna za gabinet sztychów. Główną rolę w przygotowaniu „Civitas Vaticana” - nowej mapy Watykanu odegrała Biblioteka Apostolska, a w szczególności gabinet sztychów, w którym przechowywane są również stare mapy watykańskie.
Udałem się na dziedziniec Belwederski do siedziby Biblioteki Apostolskiej, aby porozmawiać o nowej mapie z prefektem i szefową gabinetu sztychów.
(W.R.)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Rędzioch: - Kto wystąpił z inicjatywą wykonania nowej mapy Watykanu?

Ks. prał. Cesare Pasini: - Promotorem inicjatywy był kard. Raffaele Farina, ówczesny prefekt Apostolskiej Biblioteki Watykańskiej (obecnie jest on Bibliotekarzem i Archiwistą Świętego Kościoła Rzymskiego). Na Wielki Jubileusz Roku 2000 Biblioteka wykonała olbrzymią mapę Rzymu (oczywiście, był na niej również Watykan), a niejako w ślad za tym przedsięwzięciem postanowiono przygotować mapę samego Watykanu - okazją ku temu stały się obchody 80. rocznicy powstania Państwa Watykańskiego. Ja podjąłem pracę w Bibliotece Apostolskiej nieco później, gdy prace nad projektem były już w toku, ale całkowicie popierałem to ważne przedsięwzięcie. Uważam, że nasza Biblioteka nie może być jedynie miejscem, gdzie przechowywane są stare sztychy, lecz powinna kontynuować tradycje sztuki drukarskiej również dzisiaj. Kultywując starą tradycję, wykonaliśmy wspomnianą wcześniej jubileuszową mapę Rzymu, a teraz mapę „Civitas Vaticana” na 80. rocznię powstania Państwa Watykańskiego.
Prace nad przygotowaniem projektu mapy i jej drukiem śledziła z ramienia Biblioteki Barbara Jatta, odpowiedzialna za nasz gabinet sztychów, dlatego jest ona osobą najbardziej kompetentną, by opowiedzieć Panu historię „Civitas Vaticana”.

- Kto przygotował projekt mapy „Civitas Vaticana”?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Barbara Jatta: - Projekt mapy przygotował Pierluigi Isola, ceniony włoski pejzażysta. Architekt Roberto Pulitani był naszym doradcą naukowym, szczególnie w sprawach topograficznych. Rysunek został „przeniesiony” na miedzianą płytę techniką akwaforty przez rytowników Patrizio Di Sciullo i Giuseppe Greco, natomiast odbitki wykonał drukarz Antonio Sannino.

- Patrząc na mapę, odnosi się wrażenie, że szanuje ona tradycyjne kanony dawnych rycin Rzymu…

- To prawda. Chcieliśmy, aby dzieło to było tradycyjne i klasyczne, a jednocześnie uwzględniało współczesne gusty.

Reklama

- Mapę Watykanu, która zajmuje środek sztychu, otacza bogata „rama”. Czy mogłaby Pani wyjaśnić symbolikę tej dekoracji?

- Mapa ma formę rozwiniętego pergaminu trzymanego przez aniołka i przyciśniętego kamieniem, na którym widnieje herb Benedykta XVI. Sztych zamyka od góry panorama Ogrodów Watykańskich z kopułą Bazyliki św. Piotra oraz słynnymi sosnami śródziemnomorskimi. W tej scenerii artysta umieścił kamień nagrobny z herbem Piusa XI, za którego pontyfikatu powstało Państwo Watykańskie. Dolna dekoracja jest bardziej złożona. Za jej tło służy majolikowa posadzka, jak ta, którą Antonello da Messina namalował na obrazie „Św. Hieronim w pracowni” (dziś obraz ten wystawiony jest w londyńskiej National Gallery). Na podłodze znajdują się różnorodne elementy dekoracyjne o dużym znaczeniu symbolicznym: księgi, kamień filozoficzny, paw, muszla, szyszka, dwa owoce granatu oraz dwa aniołki.

- Artysta umieścił na rycinie wiele herbów. Czyje to herby i dlaczego znalazły się na mapie Watykanu?

- Mapa jest dedykowana obecnemu Ojcu Świętemu, dlatego w centrum sztychu znajduje się herb Benedykta XVI, o którym wspomniałam wcześniej; wykuty jest on w skale, co ma przypominać rolę papieża („Ty jesteś Piotr, czyli skała...”). Opócz herbu papieskiego na mapie umieszczono herby kard. Jeana-Louisa Taurana - dawnego kardynała Bibliotekarza, kard. Tarcisio Bertone - watykańskiego Sekretarza Stanu, kard. Raffaele Fariny - obecnego Bibliotekarza, przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, kard. Giovanniego Lajolo oraz Piusa XI.

- Mapa wydrukowana na 80-lecie Państwa Watykańskiego na pewno nie jest pierwszą mapą państwa papieskiego…

- Pierwsza mapa Państwa Watykańskiego pochodzi z 1929 r. i jest zwykłym załącznikiem do Traktatu Laterańskiego. W poprzednich wiekach Watykan przedstawiany był z reguły na mapach Rzymu. Przykładem może być słynna mapa, którą w 1668 r. wykonał Giovanni Battista Falda. Natomiast pierwszą mapę nowego państwa wykonał Lorenzo Tealdy w 1931 r., następną wydrukowano kilka lat później - w 1934 r. - z okazji 5. rocznicy powstania państwa papieskiego.

- Jakie są różnice między nową mapą a mapą, którą wykonał Tealdy?

- Na terenie Watykanu dokonano wielu zmian, które zostały ukazane na nowej mapie. Wystarczy wspomnieć nowe drogi, Aulę Pawła VI, budynki dyrekcji technicznej Radia Watykańskiego i centrum transmisyjne z antenami, nowy budynek Domus Sanctae Marthae (dawne hospicjum św. Marty zamienione na hotel dla księży - przyp. W. R.).

- Ile jest egzemplarzy „Civitas Vaticana”?

- Wydrukowaliśmy jedynie 330 egzemplarzy „Civitas Vaticana”, a do każdej mapy dołączyliśmy broszurę informacyjną.

- Wiadomo, że Benedykt XVI podarował pierwszy egzemplarz nowej mapy Państwa Watykańskiego sekretarzowi ONZ w czasie swej wizyty w siedzibie Narodów Zjednoczonych w kwietniu 2008 r. Ciekaw jestem, dla kogo przeznaczona jest nowa mapa…

- Przede wszystkim podarowaliśmy mapy Ojcu Świętemu na prezenty. Ostatnio Benedykt XVI ofiarował mapę prezydentowi Włoch; był to szczególny egzamplarz, gdyż mistrz Isola, twórca mapy, naniósł na nią kolory. Kilka map przekazaliśmy niektórym kardynałom, inne będą w sprzedaży. Nasze mapy z reguły kupują biblioteki, uniwersytety, instytucje kulturalne, a czasami także osoby prywatne.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

[ TEMATY ]

Licheń

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

MARYJA I PASTERZ MIKOŁAJ

<...> Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Znający go osobiście literat Julian Wieniawski tak pisał o nim: „Był to człowiek wielkiej zacności i dziwnej u chłopów słodyczy. Bieluchny jak gołąb, pamiętał dawne przedrewolucyjne czasy. Pamiętał parę generacji dziedziców i rodowody niemal wszystkich chłopskich rodzin we wsi. Żył pobożnie i przykładnie, od karczmy stronił, w plotki się nie bawił, przeciwnie – siał dookoła siebie zgodę, spokój i miłość bliźniego”.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda podczas porannego oświadczenia w Pałacu Prezydenckim podkreślał, że to bardzo ważny i symboliczny dzień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję