Nowa infrastruktura magazynowa i transportowa pozwoli na stałe prowadzenie odbiorów niespożytej lub niesprzedanej żywności oraz jej dystrybucję i wykorzystanie w ramach działalności charytatywno-opiekuńczej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
Maciej Orman/Niedziela
– Bardzo się cieszę, że uczestniczą państwo w naszej wspólnej radości, dzięki której wchodzimy na wyższy stopień naszej rozwijającej się działalności – powiedział ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, witając uczestników uroczystości. Wśród nich byli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który pobłogosławił oddany do użytku obiekt, przedstawiciele instytucji partnerskich, władz samorządowych, darczyńcy oraz wykonawcy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maciej Orman/Niedziela
Ks. Bator przypomniał, że miejsce, w którym znajduje się magazyn, jest mocno związane ze św. Janem Pawłem II, ponieważ właśnie tutaj lądował helikopter z Ojcem Świętym podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. – Jestem głęboko przekonany, że wszystko, co tutaj robimy, jest po cichu jemu przedstawiane i że on temu patronuje. Gdyby nie jego patronat, myślę, że jeszcze nie wyszlibyśmy z ziemi – przyznał dyrektor częstochowskiej Caritas.
Maciej Orman/Niedziela
Reklama
Duchowny zapowiedział, że w nowym magazynie częstochowska Caritas wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa będzie realizować zadanie związane z przydzielaniem żywności rodzinom ubogim i osobom samotnym o niskim dochodzie. W budynku będzie się również odbywać edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży nt. niemarnowania żywności.
Maciej Orman/Niedziela
Abp Wacław Depo podkreślił, że nowo otwarty magazyn „to dzieło Boże, ale także dzieło ludzkiej współpracy i solidarności”. Wskazał, że „wzajemność jest nie tylko tam, gdzie ludzie mają wspólną sprawę, ale gdzie są ludzie, którzy wkładają swoje poświęcenie”. – Dlatego bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj potwierdzić, że ta zasada wzajemności, czyli poświęcenia, jest tutaj obecna w każdym sercu i w każdej działalności, którą państwo podejmowali i nadal o taką wzajemność prosimy – dodał metropolita częstochowski.
Maciej Orman/Niedziela
Przemysław Ligenza, prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyraził radość, że instytucja, którą kieruje, może współpracować w takich inicjatywach jak budowa magazynu żywności. – Będziemy przyczyniać się do tego, żeby słowo „Caritas” było szerzej głoszone, bo ono ma sens – zapewnił.
Maciej Orman/Niedziela
Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, zwrócił uwagę, że Caritas nie jest w Kościele dodatkiem, ale jego „ramieniem miłosiernym”. – Nie jesteśmy instytucją filantropijną, bo nasza działalność wypływa z Ewangelii – powiedział. Przypomniał, że Caritas podejmuje się trudnych zadań, którymi są wyżywienie głodnych czy opieka nad osobami bezdomnymi, chorymi i umierającymi.
Maciej Orman/Niedziela
Reklama
O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, dziękował za współpracę między Caritas Archidiecezji Częstochowskiej a Jasnogórskim Punktem Charytatywnym. Wyraził nadzieję, że będzie się ona rozwijała.
Na zakończenie uroczystości abp Wacław Depo poinformował, że 31 grudnia 2022 r. mianował ks. Marka Batora ekonomem archidiecezji częstochowskiej.
Budynek nowego magazynu powstał w okresie od lutego do grudnia 2022 r. Jego powierzchnia użytkowa z zapleczem socjalnym wynosi 340 m kw. Obiekt jest ogrzewany i klimatyzowany.
Częstochowska Caritas przewiduje, że magazyn pozwoli na odbiór, segregację oraz przekazywanie do przetworzenia i dystrybucji 100 t żywności rocznie.