Reklama

Niedziela Wrocławska

Wydarzyło się w Roku Pańskim 2022 w Archidiecezji Wrocławskiej cz. 1

Przez większość roku 2022 Polacy, a wśród nich mieszkańcy Archidiecezji Wrocławskiej, trwali w pomocy duchowej i materialnej pogrążonej w wojnie Ukrainie. Poza tym rok 2022 był obfity w wydarzenia o charakterze lokalnym, które chcemy przypomnieć.

Tomasz Lewandowski

Odsłonięcie obrazu sióstr Męczenniczek

Odsłonięcie obrazu sióstr Męczenniczek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Styczeń

Rok 2022 był pod patronatem św. Rodziny oraz św. Jakuba. Rok Rodziny został ogłoszony w uroczystość św. Józefa 2021 roku i zakończył się podczas 10. Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w Rzymie, w czerwcu 2022. Ze względu na pandemię w latach ubiegłych na rok 2022 został przedłużony Roku Jubileuszowy Jakubowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marzena Cyfert

Orszak Trzech Króli w parafii św. Anny we Wrocławiu

Orszak Trzech Króli w parafii św. Anny we Wrocławiu


Warto dodać, że rok jakubowy przypada, gdy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada na niedzielę. Ten rok był wyjątkowy w tej kwestii. We Wrocławiu był to rok, któremu patronowała św. Edyta Stein - Teresa od Dzieciątka Jezus. Zainaugurowany został on przez bp. Jacka Kicińskiego, w Niedzielę Chrztu Pańskiego w kościele św. Michała Archanioła. Dla Archidiecezji Wrocławskiej był to też czas szczególny w kontekście przygotowania do beatyfikacji Sióstr Marii Paschalis Jahn i Jej 9 Towarzyszek.

W tym czasie znoszone były obostrzenia związane z pandemią COVID-19, co umożliwiło organizację Orszaków Trzech Króli. W całej archidiecezji wrocławskiej odbyły się one z udziałem dużej liczby wiernych, ale mimo wszystko mniejszej niż w latach ubiegłych - przedpandemicznych. Organizatorzy tego wydarzenia zachęcali także, aby ten dzień był rodzinnym świętowaniem połączonym ze śpiewem kolęd czy organizacją jasełek.

Luty

Reklama

Na początku miesiąca przez Polskę przeszły silne wiatry, które spowodowały wiele szkód. Wśród nich uszkodzony został dach kościoła na Górze Ślęży. Był to także czas podsumowań spotkań synodalnych w archidiecezji wrocławskiej.

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Rozpoczął się czas niepokoju, ale także wielkiej solidarności z narodem ukraińskim. Otwartych zostało wiele domów i mieszkań, aby przyjąć tych, którzy uciekli z terenów zaatakowanych przez rosyjską armię. Od tego momentu zorganizowanych zostało wiele akcji pomocowych - zarówno skierowanych za naszą wschodnią granicą, jak i w całym kraju. We Wrocławiu miejscem bardzo ważnym stał się Dworzec Główny PKP. Był to czas wielkiej współpracy mającej na celu nieść pomoc potrzebującym uchodźcom z Ukrainy. Aktywnie w tym czasie działały kościelne instytucje. Aby sprostać tym wyzwaniom, ksiądz arcybiskup powołał dziś zespół, który nosi roboczą nazwę Zespół Kryzysowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. To on ma koordynować pomoc udzielaną przez Kościół na Dolnym Śląsku osobom zza wschodniej granicy. Na czele zespołu stanął dyrektor wrocławskiej Caritas, ks. Dariusz Amrogowicz. Warto tu zaznaczyć, że wiele dobrego działo się za sprawą ludzi dobrej woli, którzy indywidualnie pomagali tym, którzy pomocy potrzebowali.

Archiwum Caritas AW

Podczas ładowania busa

Podczas ładowania busa

Marzec

Reklama

2 marca, w Środę Popielcową rozpoczął się Wielki Post. W tym czasie wierni Archidiecezji Wrocławskiej, oprócz pomocy materialnej [podczas zbiórki w kościołach archidiecezji wrocławskiej zebrano prawie 900 tys. zł], trwali [i nadal trwają] w modlitwie o pokój na świecie, a szczególnie na Ukrainie. 10 marca Ks. Maciej Małyga został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Decyzja Ojca Świętego Franciszka została ogłoszona przez abp. Józefa Kupnego w budynku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Biskup nominat informację otrzymał w niespodziewanym momencie - Decyzję papieża Franciszka przyjąłem w duchu posłuszeństwa Kościołowi i w wielkim zawierzeniu i zaufaniu Panu Bogu. Była to dla mnie bardzo poruszająca wiadomość, zwłaszcza że o decyzji Ojca Świętego dowiedziałem się, będąc na granicy w Hrebennem, by tam przywieźć kilka osób - mówi ks. Maciej Małyga.

Kwiecień

Początkiem kwietnia [niektóre końcem marca] wyruszyły z różnych stron archidiecezji wrocławskiej Ekstremalne Drogi Krzyżowe. W tym roku po raz pierwszy wyruszono z katedry wrocławskiej w kierunku Głębowic. Ciekawą akcję pomocową zainicjował ks. Janusz Betkowski, proboszcz parafii św. Jakuba w Brożcu. Rozpoczął on zbiórkę nasion, które później zostały wysłane na Ukrainę. 14 kwietnia rozpoczęliśmy Triduum Paschalne, a Niedziela Zmartwychwstania przypadła na 17 kwietnia. Wierni, pamiętając o ubiegłorocznych obostrzeniach i braku możliwości uczestniczenia w liturgii podczas Triduum licznie przybyli, aby przeżywać w duchu modlitwy ten święty czas. 24 kwietnia sakrę biskupią przyjął ks. Maciej Małyga. Jako zawołanie biskupie, ks. Maciej Małyga przyjął słowa: “Diligenti Mundum”, czyli „Miłującemu Świat”.

Tomasz Lewandowski

Bp Maciej Małyga

Bp Maciej Małyga

Maj

Na ten miesiąc przypadła 1. rocznica śmierci ks. Stanisława Orzechowskiego. Uroczystości upamiętniające zmarłego „Orzecha" odbywały się przez dwa dni. Oprócz części duchowej i wspomnieniowej ten znany kapłan został także uhonorowany przez MPK Wrocław. Na jego cześć nazwano jeden z tramwajów. Ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak został wybrany nowym rektorem PWT we Wrocławiu.

ks. Łukasz Romańczuk

Neoprezbiterzy 2022

Neoprezbiterzy 2022

Reklama

22 maja święcenia diakonatu, z rąk abp. Józefa Kupnego, przyjęli: Hubert Chojecki, z par. NMP Fatimskiej w Oleśnicy, Marcin Jakimów z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Nasławicach, Paweł Miotk z par. pw św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu [diecezja toruńska], Paweł Nizioł z parafii pw. św. Jadwigi w Węgrach, Michał Plona z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu - Gądowie, Daniel Potępa z parafii pw. św. Mikołaja w Brzegu, Tomasz Stuła z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnie [diecezja świdnicka], Piotr Zaryczański z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie, Michał Szumny ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy [klaretyni] z parafii pw. św. Mikołaja i św. Michała Archanioła w Białym Kościele [archidiecezja krakowska]

28 maja dziesięciu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie z rąk abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Wśród nich było 8 alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu: Tomasz Grabiński, Marcin Kamieniak, Wiesław Mąkosa, Wojciech Porzuczek, Wojciech Selak, Piotr Spaliński, Marek Stępkowski, Cyryl Zieliński oraz dwóch kleryków ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy [klaretyni], Marek Szczepański i Michał Ochnik.

Czerwiec

Początkiem czerwca młodzież archidiecezji wrocławskiej brała udział w XXVI Spotkaniu Młodych Lednica 2000. W Wigilię Ducha Świętego pod bramą rybą odbywało się spotkanie pod hasłem „Na krańce świata”. 11 czerwca miała miejsce beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn oraz 9 towarzyszek.

Tomasz Lewandowski

Kard. Semeraro odczytuje akt beatyfikacyjny

Kard. Semeraro odczytuje akt beatyfikacyjny

Była to pierwsza po II wojnie światowej beatyfikacja w archidiecezji wrocławskiej. - Prosimy Pana za wstawiennictwem elżbietańskich sióstr męczenniczek, aby światu nie zabrakło szacunku dla kobiecości, równości w godności mężczyzny i kobiety oraz ochrony macierzyństwa - mówił podczas homilii kard. Marcello Semeraro. {Cały serwis beatyfikacyjny]

Ks. Tomasz Filinowicz został wybrany Krajowym Duszpasterzem Głuchoniemych.

C.D.N. 

2022-12-30 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Józefina Bakhita – święta patronka ofiar handlu ludźmi

flickr.com

W kalendarzu liturgicznym przypada 8 lutego wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat walki z handlem ludźmi.

„Bakhitą” (po arabsku: szczęśliwą) nazwali cynicznie czteroletnią Sudankę łowcy niewolników, którzy uprowadzili ją z jej kraju. Żyjąca w latach 1868-1947 dziewczyna była sprzedawana coraz to innym właścicielom niewolników, znosiła wiele upokorzeń i cierpień fizycznych i psychicznych. Jako ostatni kupił wówczas 16-latkę włoski konsul Callisto Legnani i podarował ją swemu przyjacielowi Augusto Michieliemu. W ten sposób Bakhita dostała się do Włoch, gdzie powierzono jej opiekę nad córką Micheligo – Mimminą.
CZYTAJ DALEJ

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz krytykujący Jerzego Owsiaka

2025-02-06 20:57

[ TEMATY ]

Owsiak Jerzy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Autorstwa Ralf Lotys (Sicherlich)/commons.wikimedia.org

Jerzy Owsiak

Jerzy Owsiak

Instytut Ordo Iuris złożył zażalenia w sprawie zatrzymania ucznia szkoły specjalnej za wpisy na Facebooku krytykujące Jerzego Owsiaka oraz na zastosowane wobec niego środki zapobiegawcze.

Wcześniej Instytut informował o postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Toruń Centrum – Zachód wobec 66-letniej emerytki, która zamieściła na Facebooku komentarz krytykujący niejasności finansowe wokół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o których od lat donoszą media.
CZYTAJ DALEJ

4. Rejonowy Synodalny Dzień Skupienia w Aleksandrowie Łódzkim

2025-02-08 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Ciągle musimy iść do przodu, starać się, żeby, tak jak święty Paweł w Liście do Filipian mówił, wystartować w tej drodze do mety, którą jest nasze zbawienie. Patrzmy na to, co przed nami, nie osiadajmy na laurach, ale wymagajmy od siebie - mówił bp Piotr Kleszcz podczas synodalnego dnia skupienia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję