Od 22 kwietnia 2001r., tj. od święta Miłosierdzia Bożego, po diecezji włocławskiej wędrują wizerunek Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Faustyny. Przemierzają wsie, miasta i miasteczka, gromadząc na modlitwie wiernych. Dni przebywania Obrazu w parafii są dla wszystkich świętem.
W parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława w Lubiczu Górnym obraz "Jezu, ufam Tobie" był przez cztery dni. Przybył 18 września, późnym popołudniem, witany już na rogatkach. W rozświetlonej lampionami, rozmodlonej procesji, przy dźwiękach orkiestry strażackiej, wprowadziliśmy Obraz do kościoła. Tu powitany został przez dzieci, przedstawicieli rodzin, władz samorządowych, a po nich przez proboszcza parafii - ks. kan. Bogusława Leszcza. Radość z wizyty dzielił z nami bp Stanisław Gębicki, a duchowego przewodnictwa udzielili ojcowie paulini z Warszawy.
Wizerunek Chrystusa Miłosiernego gromadził wiernych na modlitwie w świątyni kilka razy dziennie. Przychodzili dorośli, młodzież, spieszyły dzieci. W piątkowy wieczór Obraz został procesjonalnie przeniesiony na cmentarz parafialny: chcieliśmy, by Chrystus pobłogosławił groby naszych bliskich. Tu modliliśmy się, a w chwilach ciszy podejmowaliśmy refleksje i zanosiliśmy prośby za dusze zmarłych.
W czasie spotkań odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, pojednaliśmy się z u Bogiem w sakramencie pokuty. Każdą Mszę św. poprzedzała modlitwa różańcowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Podczas codziennych czuwań dziękowaliśmy Maryi, pośredniczce łask, orędowniczce u Boga w naszych potrzebach. Każdy dzień kończyliśmy Apelem Jasnogórskim.
W niedzielę 22 września żegnaliśmy Obraz. Podczas Mszy św. młodzieżowa grupa teatralna z Torunia wystąpiła w spektaklu, zawierającym sceny biblijne mówiące o miłosierdziu i recytacje współczesnej poezji. Następnie przedstawiciele parafii dziękowali Bogu za łaskę nawiedzenia, a ojcom paulinom za pomoc w pogłębianiu wiary i wspólną modlitwę. Podziękowanie złożył również Ksiądz Proboszcz. Obraz i relikwie w licznej asyście wiernych zostały odwiezione do parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku.
Choć od uroczystości upłynęło już sporo dni, czas miłosierdzia trwa. Miłosierdzie jest częstym tematem homilii Papieża Jana Pawła II i kapłanów na całym świecie, o miłosierdziu czytamy na łamach katolickiej prasy. A ile miłosierdzia jest w nas dla innych ludzi? Jakie miejsce dajemy miłosierdziu w czasach pogoni za sukcesem, karierą, bogactwem, pozycją w świecie? Myślę, że Chrystus patrzący z wizerunku uświadamia tę prawdę, że bosi i z pustymi rękoma przychodzimy na świat - i tacy sami z niego odchodzimy. Wizerunek ów to obraz nadziei zawierającej się w słowach: "Jezu, ufam Tobie"!
Pomóż w rozwoju naszego portalu