Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 1/2009, str. 9

katolicki.net

Kard. Stanisław Dziwisz w otoczeniu reprezentacji władz Trentino podczas otwarcia wystawy w krakowskich Łagiewnikach

Kard. Stanisław Dziwisz w otoczeniu reprezentacji władz Trentino podczas otwarcia wystawy w krakowskich Łagiewnikach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraków

Trydent w hołdzie Janowi Pawłowi II

Jan Paweł II często odwiedzał włoski Trydent. Było tak m.in. w 1984 r., gdy modlił się w górach w miejscowości Adamello, a także w 1988 r., gdy przybył tam, aby oddać hołd ofiarom katastrofy. Podczas tych wizyt Papież miał okazję zachwycać się tamtejszymi szopkami, mającymi długą i bogatą tradycję.
W 2006 i 2007 r. na święta Bożego Narodzenia wspólnota trydencka, na zaproszenie Watykanu, podjęła się zbudowania naturalnej wielkości szopki bożonarodzeniowej na Placu św. Piotra w Rzymie. Przygotowała wtedy również dwie ekspozycje prezentujące tradycje szopek bożonarodzeniowych całej Val di Fiemme (szczególnie miejscowości Tesero) oraz innych górskich dolin, które leżą na terytorium Trentino.
W 2008 r. mieszkańcy Trydentu ze swoimi szopkami odwiedzili polski Kraków. Kilkadziesiąt szopek, będących małymi dziełami sztuki, można jeszcze oglądać w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie 13 grudnia, w obecności reprezentacji władz prowincji Trentino, kard. Stanisław Dziwisz uroczyście otworzył wystawę. Wśród szopek wykonanych z drewna jest także szopka z 1640 r., zbudowana w całości z porcelany. Starosta prowincji Trentino - Lorenzo Dellai podkreślał podczas otwarcia wystawy, że jest ona hołdem dla Jana Pawła II, którego łączyły z miastem szczególne związki.
Podczas trwania wystawy w łagiewnickim sanktuarium siedmiu artystów rzeźbiarzy z Trentino na oczach widzów tworzy nowe szopki. Po zakończeniu wystawy jedna z szopek zostanie wystawiona na sprzedaż, a dochód przekazany na rzecz Centrum Jana Pawła II,,Nie lękajcie się!”. Proces powstawania scen przedstawiających Narodzenie Pańskie można będzie śledzić na witrynie internetowej: www.presepitrentini.it/pl. W dniach 29-30 stycznia do Krakowa przybędzie pielgrzymka z Trydentu.

Paweł Piwowarczyk

Polscy biskupi do rodzin

Nie bójmy się adoptować dzieci

Z apelem, aby nie bać się adoptować dzieci, wystąpili polscy biskupi w liście na niedzielę Świętej Rodziny. List był czytany 28 grudnia 2008 r. we wszystkich kościołach w kraju.
Biskupi podkreślają piękno rodzicielstwa traktowanego jako życiowe powołanie. Przekazują też słowa uznania dla rodzin wielodzietnych. Zaznaczają, że rodziny planujące większą liczbę dzieci zasługują na wdzięczność narodu i pomoc państwa.
Apelują też do małżeństw oczekujących narodzin dziecka, by dbały o równe zaangażowanie ojca. Ze słowami otuchy biskupi zwracają się do małżeństw bezskutecznie oczekujących dziecka. Przypominają, że co roku ok. 40 tys. rodzin dotyka samoistne poronienie. Apelują do personelu medycznego o zrozumienie dramatu tych rodzin, o umożliwienie pożegnania się z dzieckiem oraz jego godny pochówek.
Biskupi zwracają też uwagę, że nie każdemu małżeństwu dane jest posiadanie własnych dzieci. Zapewniają, że rozumieją ból niespełnionego rodzicielstwa, ale przypominają, że metoda zapłodnienia in vitro, zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, jest moralnie niedozwolona. „Bóg i tylko Bóg jest Panem życia. Dzieci są Jego darem, a nie jednym z dóbr konsumpcyjnych. Nie istnieje prawo do dziecka” - piszą biskupi. Dlatego też apelują o odwagę adoptowania dzieci. „Nie bójmy się rodzicielstwa zastępczego” - nawołują, proponując refleksję nad powołaniem do zakładania rodzinnych domów dziecka. W tym kontekście zwracają uwagę na biurokratyczne trudności - np. na potrzebę przyznawania urlopu macierzyńskiego matce adoptującej niemowlę.
Biskupi piszą też o atakach na małżeństwo i rodzinę - próbach przedefiniowania podstawowych pojęć związanych z płcią, małżeństwem i życiem, tendencjach do zrównania związku osób tej samej płci z małżeństwem, nagłaśniania i idealizowania mniejszości seksualnych, a nawet nadawania im „prawa do adopcji dzieci”. „To wszystko niszczy człowieka i urąga jego godności” - podkreślają polscy biskupi.

Uchwała Sejmu RP

W sprawie prześladowań chrześcijan w Indiach

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezydium Sejmu przyjął 18 grudnia uchwałę w sprawie prześladowania chrześcijan w Indiach. W dokumencie wezwano rząd do podjęcia na forum międzynarodowym działań, mających zapewnić bezpieczeństwo tamtejszym chrześcijanom. Uchwała została przyjęta przez posłów przez aklamację.
Ks. dr Tomasz Atłas, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji, powiedział, że każde działanie mające na celu zwrócenie uwagi na złą sytuację chrześcijan w Indiach jest potrzebne, tym bardziej że ostatnio świat przestał się tym interesować. - Misjonarze, którzy pracują w Indiach, mówią, że wyczuwa się cały czas napięcie, które może zwiastować kolejne akty przemocy - zaznaczył ks. Atłas.
Przypomniał, że w Polsce prowadzone były akcje protestacyjne przeciwko sytuacji w Indiach, m.in. inicjatywa wysyłania petycji do ambasadora Indii w Warszawie. - Okazało się, że pocztówek i e-maili w obronie chrześcijan w Indiach było bardzo dużo. - Sygnały o tej akcji dotarły do Episkopatu Indii i otrzymaliśmy wyrazy wdzięczności od tamtejszych biskupów - wyjaśnił ks. Atłas, zaznaczając jednocześnie, że po zamachach terrorystycznych w Bombaju zainteresowanie prześladowaniami chrześcijan osłabło.

Krótko

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dr. Marka Mendyka, dotychczasowego wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, przydzielając mu stolicę tytularną Rusuccuru.

Sejm RP na posiedzeniu 19 grudnia 2008 r. podtrzymał 5 wet prezydenckich, a 3 odrzucił, w tym weto do ustawy o emeryturach pomostowych, co stało się możliwe dzięki poparciu PO przez lewicę. Przypomnijmy, że projekt ustawy o emeryturach pomostowych przewiduje ograniczenie liczby uprawnionych do wcześniejszych emerytur, z czym nie zgadzają się m.in. związki zawodowe.

Rząd skierował do prezydenta Lecha Kaczyńskiego wniosek o przedłużenie wojskowej misji szkoleniowej w Iraku. Rada Ministrów chciałaby także, aby polski kontyngent wojskowy służył w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie. W Iraku polscy żołnierze mieliby przebywać do końca 2009 r.

Podejrzaną transakcję w polskiej armii wykrył Ludwik Dorn. Polskie wojsko zakupiło bez przetargu 12 samolotów transportowych, znacznie drożej niż te same zakupione kilka lat temu. Taniej oferowano je również w ofercie eksportowej.

Były dowódca 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego w Krakowie - ppłk Leszek L. usłyszał zarzuty w sprawie katastrofy samolotu wojskowego CASA w styczniu 2008 r., w której zginęło 20 osób. Prokuratura wojskowa zarzuca mu m.in. niewłaściwe dobranie załogi.

Rada Nadzorcza TVP zawiesiła na trzy miesiące prezesa zarządu Andrzeja Urbańskiego oraz dwóch wiceprezesów: Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. Rada zgłosiła też wniosek o przywrócenie do obowiązków zawieszonego członka zarządu Piotra Farfała, związanego z LPR.

Eksperci alarmują, że system wyceny zabiegów opracowany przez NFZ zachęca szpitale, by zamiast leczyć pacjentów z tzw. stopą cukrzycową, amputowały chorą kończynę - napisał „Dziennik”.

W Grodzisku Mazowieckim 21 grudnia odbyło się wręczenie Karty Dużej Rodziny. W 30-tysięcznej gminie Grodzisk Mazowiecki są 762 rodziny wychowujące troje i więcej dzieci. Członkowie tych rodzin będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej, otrzymywać 50-procentowe zniżki na basen i opłaty za przedszkole, posyłać dzieci na nieodpłatne zajęcia do Domu Kultury. Władze gminy planują też wprowadzenie zasiłków dla rodzin wielodzietnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35

[ TEMATY ]

Ks. Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Obojętność unicestwia dzieciństwo

CZYTAJ DALEJ

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję