Współczesny świat potrzebuje wsparcia przez katolickie grupy, ruchy i stowarzyszenia. Wsparciem dzisiejszej szkoły, nauczycieli, wychowawców są Katolickie Stowarzyszenia Wychowawców. Co roku nowi nauczyciele podejmują pracę. Są tacy, którzy witają nowy rok szkolny po raz kolejny. Zarówno przed tymi pierwszymi, jak i drugimi stają różnorodne zadania. Praca wychowawcza jest zadaniem trudnym, o wyjątkowym znaczeniu. Jest zadaniem bardzo delikatnym i złożonym w realizacji. Aby właściwie je wypełnić, wychowawca potrzebuje nade wszystko ciszy, wewnętrznego spokoju, nie przeciążenia pracą oraz ustawicznego ubogacania kulturalnego i religijnego. Nie wszystkie warunki może spełnić ówczesna szkoła. Niemniej jednak należy szukać wsparcia przede wszystkim w zakresie swojej wiary.
Dziwimy się nieraz, że tak mierne są efekty naszej wychowawczej pracy. Wydaje się, że zrobiliśmy wszystko, a jednak zachowania, postawy naszych wychowanków mają wiele do życzenia. Rodzi się pytanie - dlaczego?
Wychowawca katolicki nie zważając na efekty pracy musi czynić swą powinność i wytrwać w swoim powołaniu. Każdy wychowawca potrzebuje pokory, by w ten sposób uznać swoje ograniczenia i błędy. Pokorę znajdzie tylko przez wiarę. Przez wiarę znajdzie też nadzieję i miłość, która jest mu potrzebna w realizowaniu powołania wychowawcy.
Dobry wychowawca w szkole, wychowawca katolicki, to taki człowiek, który pamięta, że jego powołanie wymaga ciągłej gotowości do odnowy i dostosowania się. Stąd zadania dla niego. Dostosować się może tylko przez ciągłą formację. Formację nie tylko zawodową, ale i religijną, która pozwala na ubogacenie jego osobowości. Wychowawca katolicki jest zobowiązany do przekazywania swoim wychowankom orędzia Jezusa Chrystusa w sposób zrozumiały i dostosowany do obecnych sytuacji i okoliczności. W chwilach trudnych, w sprawach, z którymi sami sobie nie radzimy możemy szukać wsparcia właśnie w KSW, którego koła, oddziały istnieją na terenie diecezji.
Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Radymnie w ciągu roku szkolnego organizuje spotkania w Domu Parafialnym w każdy drugi czwartek miesiąca. W spotkaniach tych uczestniczą nauczyciele czynni i emerytowani, księża, katecheci. Są one chwilą formacji, pracy nad sobą, dzielenia się doświadczeniem, uwagami, wymiany poglądów. Sprawiają, że nieraz mimo trudności jesteśmy podbudowani. Kolejny raz podejmujemy wyzwania, które niesie dzisiejszy świat. Pozwalają na wytrwanie mimo, że dzisiejsza formacja jest bardzo trudna i niejednego zniechęca. Niewątpliwie największy wpływ na tą sytuację ma złożoność współczesnego życia, trudności wynikające z wychowawczej misji i niewystarczających warunków ekonomicznych.
Nie zważajmy jednak na trudności, mobilizujmy wszystkie siły w dzisiejszej szkole, aby swoich wychowanków prowadzić ku największej prawdzie, którą jest Bóg i Jego Ewangelia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu