Uroczyste Msze św., modlitwy pod pomnikami Papieża Polaka oraz wydarzenia kulturalne – archidiecezja wrocławska przeżywa 9. rocznicę odejścia do Domu Ojca Jana Pawła II. Wprawdzie główne akcenty uroczystości w tym roku są skoncentrowane wokół daty kanonizacji Papieża Polaka, to jednak wiele dolnośląskich wspólnot postanowiło uczcić także samą rocznicę śmierci Karola Wojtyły. W wielu kościołach zostaną odprawione Msze św. po których wierni będą modlić się za wstawiennictwem bł. Jana Pawła. Tak będzie m.in. w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe na wrocławskim Gądowie. Tutaj po Eucharystii wierni zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim przy pomniku papieża, by prosić o wstawiennictwo błogosławionego dla całej parafii oraz miasta Wrocławia.
Eucharystią rozpoczną się także obchody w karmelitańska Wspólnocie Nowej Ewangelizacji SOLNICZKA, działającej przy wrocławskiej parafii pw. Opieki św. Józefa. Tutaj przygotowano także program pt. „Pieśń o Bogu ukrytym”, na który składają się muzyczna Droga Krzyżowa z rozważaniami Papieża Polaka, poezja śpiewana Karola Wojtyły (wykonanie Krzysztof Bigaj z zespołem), konferencja pt. „Duchowy testament Jana Pawła II” oraz Apel Jasnogórski połączony z modlitwą o pokój na świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Rocznicę śmierci papieża będą świętować także wierni z par. pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Św. Katarzynie. Tutaj o 21.00 odbędzie się apel „Jan Paweł II wierszem malowany - pamiętamy i dziękujemy", w czasie którego zostaną zaprezentowane wiersze napisane przez uczniów Gimnazjum w Św. Katarzynie jako dar wdzięczności za pontyfikat Karola Wojtyły.
Diecezjalne obchody rocznicy odejścia do Domu Ojca Jana Pawła II, połączone z przygotowaniem do kanonizacji papieża przewidziano na 12 kwietnia. Na ten dzień zaplanowane jest czuwanie młodzieży oraz przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia delegacjom poszczególnych dekanatów. W ten sposób płomień z łagiewnickiego sanktuarium trafi do wszystkich parafii archidiecezji. Wolą księdza arcybiskupa Józefa Kupnego jest by tego dnia o 21.00 wierni spotkali się na modlitwie, czuwając przynajmniej do godz. 21.37.
Metropolita wrocławski w specjalnym komunikacie poprosił, by z kościołów Iskra Miłosierdzia trafiła do każdej rodziny. „Niech to będzie znak, iż pomimo wielu trudnych doświadczeń nasze rodziny powierzają się Bożemu Miłosierdziu i ufają, że to światło zawsze wskaże odpowiednią drogę” – napisał hierarcha, życząc, by miłosierdzie Jezusa stało się – w myśl słów papieża Franciszka - siłą, która daje życie i wskrzesza człowieka, a płonąca iskra z krakowskiego sanktuarium sprzyjała nie tylko korzystaniu z daru Bożego przebaczenia, ale przede wszystkim praktykowaniu miłosierdzia wobec drugiego człowieka.
„Mocno ufam, że ten znak obecności Boga w naszych domach pomoże wygaszać spory, wzbudzi wzajemną miłość i szacunek” – powiedział