Reklama

Poznawanie Biskupa Czesława Kaczmarka

W kategoriach poznawania i pogłębiania prawdy o Biskupie Kieleckim w latach 1939-63 trzeba potraktować otwarcie 11 listopada wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach oraz towarzyszące wydarzenia: projekcję filmu dokumentalnego i promocję książki pod wspólnym tytułem „Omnia pro Christo Rege. Ksiądz Czesław Kaczmarek - Biskup Męczennik”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzetelnej wiedzy o życiu i posłudze bp. Kaczmarka jest wciąż zbyt mało, skoro w lokalnej prasie w regionie kieleckim pojawiają się od czasu do czasu nie do końca prawdziwe artykuły, skoro w obiegowej opinii wciąż funkcjonują półprawdy utrwalone przez komunistyczną propagandę, a internauci - o zgrozo! - powołują się na dawno skompromitowane publikacje księży patriotów. - Okazją do przypomnienia postaci Biskupa więzionego przez komunistów są przypadające w tym roku 70. rocznica jego sakry biskupiej w Kielcach i 45. rocznica śmierci, ale przede wszystkim konieczność uczczenia tej wyjątkowej postaci - powiedziała przed projekcją filmu i otwarciem ekspozycji Magdalena Kopeć, komisarz wystawy.
W projekcji filmu i otwarciu wystawy uczestniczyli biskupi kieleccy Kazimierz Ryczan i Kazimierz Gurda oraz zaproszeni goście.

Film

Blisko godzinny film Zbigniewa i Stanisława Cisaków to - powstała na podstawie dokumentów i zdjęć archiwalnych, wspomnień kielczan i współczesnych kadrów z życia Kielc - opowieść o życiu i duszpasterskiej pracy bp. Czesława Kaczmarka. W filmie znalazły się m.in. mniej znane epizody z czasów szkolnych i duszpasterstwa we Francji, z pracy dworskiego guwernera czy wolontariusza podczas wojny polsko-bolszewickiej, które także stały się udziałem przyszłego Biskupa Kieleckiego. Autorzy poddali również wstępnej analizie te listy pasterskie i homilie bp. Kaczmarka, które propaganda stalinowska wykorzystała w sfingowanym procesie sądowym. Są to m.in. fragmenty wypowiedzi z 1939 r., w której Biskup wzywa do podporządkowania się władzy administracyjnej, pod warunkiem, że pozostaje to w zgodzie z godnością Polaka i chrześcijanina. Propaganda powojenna zamieni wkrótce słowo „godność” na „gościnność”, oskarżając bp. Kaczmarka o kolaborację z Niemcami. Ten zarzut najlepiej obalą fakty z pracy Biskupa w czasach okupacji: jego wkład w formowanie kapelanów dla Armii Krajowej (co piąty ksiądz diecezji kieleckiej został desygnowany do tej funkcji, a sam Biskup - zaprzysiężony w Chrześcijańskiej Unii Oporu), w organizację niezwykle prężnej kuchni dla ubogich, w sprawne funkcjonowanie sierocińców, hospicjów, w powołanie bezprocentowej kasy pożyczkowej, troskę o więźniów i inne dzieła miłosierdzia. Szacuje się, że pochłaniały one wówczas 60 proc. dochodów diecezji. W murach Seminarium Duchownego w Kielcach znalazło schronienie 220 księży i 86 alumnów (w tym kilku greckokatolickich, a także wybitnych przedstawicieli świata nauki i kultury) z innych diecezji, którzy bezskutecznie gdzie indziej szukali schronienia… A sam Biskup był dwukrotnie usuwany przez Niemców z mieszkania, okupant zakazał mu także wydawania listów pasterskich. Znaczna część dokumentu filmowego dotyczy troski Księdza Biskupa o formację kapłanów (osobiście prowadził dla nich rekolekcje zamknięte i dni skupienia) oraz budowania nowych i odbudowywania zniszczonych kościołów tuż po wojnie (w sumie 20 świątyń). Do najciekawszych fragmentów dokumentu należy filmowy opis sposobów urabiania opinii publicznej i przygotowywania gruntu do aresztowania Biskupa, wyrafinowanych metod trwającego 2 lata i 8 miesięcy śledztwa, które doprowadzały m.in. do załamania zdrowia, w tym halucynacji. Film pokazuje też stosunek Episkopatu Polski i Stolicy Apostolskiej do „sprawy Biskupa Kaczmarka”. Kończą go ostatnie lata pracy po powrocie do diecezji, aż do śmierci w Lublinie w 1963 r.
Bp Kazimierz Ryczan po projekcji nazwał film ucztą duchową. - Naszą odpowiedzią może być tylko milczenie, które krzyczy (…). Społeczeństwo Kielc otrzymało w darze wspaniałego Biskupa, który „pro Christo Rege” oddał swoje życie - skomentował bp Ryczan.
Następnie zaproszeni goście zwiedzili wystawę w Muzeum Diecezjalnym.

Wystawa

Pamiątki po bp. Kaczmarku - te typowo historyczne i te bardziej „sentymentalne” - znajdują się w trzech salach ekspozycyjnych muzeum. Część pierwsza wystawy dotyczy dzieciństwa, domu rodzinnego, czasów szkolnych, seminarium i okresu francuskiego. To tutaj zaaranżowano dawny gabinet Biskupa, pokazano jego modlitewniki i elementy uroczystego stroju liturgicznego. Druga sala jest poświęcona czasom więzienia i pokazowego procesu, czyli najbardziej dramatycznemu okresowi życia kieleckiego Biskupa. Uwagę przyciągają m.in. maksymalnie powiększone fragmenty wniosku bp. Kaczmarka o rehabilitację z 1956 r., z odręcznymi notatkami i czerwonymi grubymi podkreśleniami, których dokonał zapewne osobiście. Trzecia sala - to fotografie i przedmioty z czasów przed śmiercią, czyli po wyjściu z więzienia i z ostatniego okresu posługi w diecezji kieleckiej. Wśród najnowszych eksponatów jest m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie Księdzu Biskupowi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2007 r.
Wystawa poświęcona bp. Kaczmarkowi będzie czynna co najmniej do końca stycznia. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum, Archiwum Diecezjalnego w Kielcach oraz od osób prywatnych. Nieocenione usługi w zachowaniu pamiątek po Księdzu Biskupie oddał śp. Leon Dziedzic, jego osobisty kamerdyner.
Wystawie towarzyszy książka „Omnia pro Christo Rege. Ksiądz Czesław Kaczmarek - Biskup Męczennik”. Składa się ona z czterech opracowań historycznych: Marka Jedynaka z kieleckiego IPN, ks. prof. Jana Śledzianowskiego, dr. Ryszarda Gryza z Uniwersytetu w Kielcach oraz ks. dr. Grzegorza Bujaka. Autorzy skupili się na genezie sytuacji politycznej w Polsce w czasach po II wojnie światowej i na działalności duszpasterskiej bp. Kaczmarka, m.in. propagowaniu Akcji Katolickiej w diecezji i jego bliskim kontakcie z parafiami, a także na licznych dokumentach procesowych i z przesłuchań Biskupa w mokotowskim więzieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Grażyna Kołek/Niedziela

Asyż, Bazylika Matki Bożej Anielskiej – Porcjunkula

Asyż, Bazylika Matki Bożej Anielskiej – Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

Dlaczego święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Kard. Müller odrzuca pomówienia o nieprawidłowości finansowe

2024-08-02 13:01

[ TEMATY ]

oskarżenie

Kard. Müller

Kongregacja Nauki Wiary

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

kard. Gerhard Müller

kard. Gerhard Müller

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller zaprzeczył oskarżeniom, jakoby prowadził wątpliwą działalność finansową kosztem tej dykasterii podczas sprawowania swego urzędu. W wypowiedzi dla portalu Die Tagespost zarzucił, że sensacje zawarte na łamach portalu informacyjnego The Pillar mają posmak „taniej literatury śledczej”.

Amerykański portal informacyjny The Pillar powołując się na kilka źródeł w Watykanie stwierdził, iż kard. Müller nie został ponownie mianowany na stanowisko powierzone mu w 2012 roku przez Benedykta XVI, ponieważ dochodzenie miało wykryć nieprawidłowości finansowe w kierowanej przez niego dykasterii. W biurach Kongregacji Nauki Wiary znaleziono duże sumy gotówki i dokonano niejasnych przelewów na prywatne konto kardynała. Na koncie kard. Müllera znaleziono ponad 200 tys. euro, które w rzeczywistości były przeznaczone na konto bankowe Kongregacji.

CZYTAJ DALEJ

Liban ma nowego błogosławionego: miłosierny pasterz i nauczyciel braterstwa

2024-08-02 20:49

W Libanie odbyła się beatyfikacja Stefana Duwajhiego, maronickiego patriarchy Antiochii. Liturgii, w imieniu papieża, przewodniczył kard. Marcelo Semeraro, który przypomniał, że nowy błogosławiony doświadczył wielu prześladowań i trudności, mimo to do końca był miłosiernym pasterzem oddanym swojemu ludowi i Kościołowi.

Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w pod Bejrutem, w Bkerké, gdzie mieści się siedziba patriarchy maronickiego. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przywołał w swej homilii biblijne nawiązanie do Libanu, które wybrzmiało przed Ewangelią: „Sprawiedliwy zakwitnie jak palma, rozrośnie się jak cedr na Libanie” (Ps 92,13. Wyznał, że dla niego, który przybywa z Rzymu, obraz ten ma szczególne znaczenie. „Cedr jaśnieje swym majestatem, zielonym blaskiem liści i jakością drewna. W chrześcijańskiej reinterpretacji reprezentuje wierzącego, który jest dobrze zakorzeniony w domu Bożym, którym jest Kościół, ofiaruje cień, aby ulżyć swoim braciom” - podkreślił kard. Semeraro. Zauważył, że w tej perspektywie można spoglądać na nowego błogosławionego Stefana Duwajhiego. Papieski wysłannik przypomniał, że był on patriarchą Kościoła maronickiego przez ponad 30 bardzo trudnych lat: z powodu zewnętrznych prześladowań i wewnętrznych tarć. „W ciągu tych lat, można powiedzieć, że nie zaznał ani jednego spokojnego dnia. Wielokrotnie był zmuszony od opuszczenia siedziby patriarchatu i szukania schronienia w bezpieczniejszym miejscu, bardzo często w niezwykle trudnych warunkach” - zauważył kard. Semeraro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję