Reklama

Dekanat Bierzgłowo

Z życia Torunia

Niedziela toruńska 43/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie formacyjne opiekunów Szkolnych Kół Caritas

Reklama

W dniach 14-15 września w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim miało miejsce spotkanie formacyjne zorganizowane dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas Diecezji Toruńskiej. W spotkaniu wzięło udział 37 opiekunów kół oraz 10 osób zainteresowanych założeniem ich w swojej szkole. Aktualnie w diecezji toruńskiej działa 51 Szkolnych Kół Caritas.
Podczas spotkania opiekunowie zapoznali się z ideą peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego po diecezji toruńskiej, wypracowali na podstawie dyskusji w grupach ogólne założenia programowe na rok szkolny 2002/2003 w oparciu o wskazania, jakie dał nam Ojciec Święty podczas ostatniej wizyty apostolskiej w Polsce. Omówili też kwestię wydawania kwartalnika Szkolnych Kół Caritas (pierwszy numer ukazał się w Tygodniu Miłosierdzia), dyskutowali o pozyskiwaniu środków finansowych i materialnych dla działalności Szkolnych Kół Caritas, uczestniczyli w warsztatach na temat nawiązania kontaktu z dzieckiem potrzebującym pomocy oraz z dzieckiem będącym czy też mogącym być członkiem Szkolnego Koła Caritas. Oprócz tego uczestniczyli w formacji duchowej: Mszy św., wspólnej modlitwie i nabożeństwie. Całość prowadził wicedyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ks. Marek Borzyszkowski, przy wsparciu zaproszonych gości - ks. Wojciecha Miszewskiego (koordynatora peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji toruńskiej), Katarzyny Kobylackiej-Sikory (psychologa) i Małgorzaty Byczyńskiej (terapeuty). mb

Goście z Płocka w Przecznie

Tradycją rekolekcji organizowanych dla dzieci i młodzieży w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie stały się występy różnych zespołów muzycznych. Był już chór katedralny z Torunia oraz chór dziecięcy "Arka" z Radomia. Dwukrotnie gościliśmy Tomka Kamińskiego. 4 września br. wystąpił katedralny chór chłopięcy z Płocka "Pueri Cantores Plocenses". Najmłodsi chórzyści wykonali repertuar w pięciu językach. To owoc licznych wyjazdów zagranicznych. W marcu bieżącego roku praca chóru została nagrodzona m.in. Złotym Kamertonem na Ogólnopolskim Konkursie a Cappella Dzieci i Młodzieży.
Po koncercie wszyscy parafianie wraz z gośćmi wyruszyli w procesji ze śpiewem modlitwy różańcowej do kapliczki św. Rozalii w pobliskim lasku, by tam prosić o błogosławieństwo dla dzieci i młodzieży w nowym roku szkolnym. Pragnę również podziękować firmie "FABEX" z Torunia za bezpłatne nagłośnienie występu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

xwk

Dzwon poświęcony przez Ojca Świętego

Reklama

Parafianie kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy żyją wspomnieniami ze spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie, a słowa "Zostań z nami" skierowane do Jana Pawła II są stale aktualne.
56 osób z parafii pod przewodnictwem proboszcza ks. Gabriela Aronowskiego uczestniczyło w spotkaniu z Piotrem naszych czasów. Na krakowskich Błoniach miało miejsce bardzo ważne dla parafian wydarzenie. Ojciec Święty poświęcił nowy dzwon dla będącego w budowie kościoła. Dzwon im. Andrzeja Boboli, ważący 420 kg, ufundowali parafianie - Barbara i Wojciech Wojenkowscy z synem Mateuszem. Na tablicy pamiątkowej z okazji ufundowania dzwonu widnieje napis: "Polsko, bądź zawsze dostatnia w Boga i chleb".

ew

Stuła z herbem Górzna

14 września w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie wierni uczestniczyli w Sumie odpustowej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Kazimierz Wierzbicki z parafii w Żmijewie. W procesji z darami ofiarowano m.in. nową stułę wykonaną przez siostry pasterki z Jabłonowa Pomorskiego. Na stule, zaprojektowanej przez Wojciecha Kalinowskiego, umieszczono herb Górzna - rybę na zielonym tle, czerwony podwójny krzyż bożogrobców na białym tle, a nad herbem - krzyż jerozolimski. Herbem Górzna, pochodzącym prawdopodobnie z końca XIV w., jest ryba - jeden z symboli chrześcijaństwa. Od pierwszej lokacji w 1325 r. i nadaniu praw miejskich w 1327 r. biskup płocki Florian przekazał parafię w Górznie Zakonowi Miechowitów - Bożogrobców, którzy kierowali nią do 1830 r. Wieczorem na zakończenie uroczystości odpustowych odbył się koncert, podczas którego wykonano utwory muzyki organowej i pieśni chóralne, m.in.: Gaude Mater Polonia Wincentego z Kielc, arię z opery Nabucco G. Verdiego, Toccatę d-moll J. S. Bacha, Ave Maria
F. Schuberta i Alleluja J. F. Haendla. Na organach grał Jan Wierzchowski, śpiewał zaś Chór św. Franciszka przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego pod dyrekcją Jana Wierzchowskiego. Po koncercie odbył się Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył dziekan ks. Stefan Maliszewski, proboszcz parafii w Górznie.

tt

Marsz Pokoju

Reklama

W niedzielę 15 września br. sprzed wizerunku Grudziądzkiej Madonny - Matki Bożej Łaskawej z kolegiaty św. Mikołaja wyruszył Marsz Pokoju, który mimo deszczowej pogody zgromadził blisko 200 osób. Podążając do sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Wielkich Lniskach, grudziądzanie oddawali hołd ofiarom terrorystycznego ataku w USA sprzed roku, o którym świat nie może zapomnieć.
"Pokój musi mieć swój początek w sercu człowieka" - mówił ks. inf. Tadeusz Nowicki, błogosławiąc pielgrzymom w grudziądzkiej farze. O bolesnych faktach naszej historii przypominały miejsca, przy których zatrzymywaliśmy się, krocząc do stóp Królowej Pokoju. Był to Rynek Główny z pomnikiem Żołnierza Polskiego, także kamień z tablicą pamiątkową przy ul. Mickiewicza poświęcony tym, którzy zginęli 17 września 1939 r. w dniu napaści wschodniego okupanta na terytorium Polski oraz pomnik ku czci pomordowanych grudziądzan w 1939 r. Na koniec zatrzymano się przed figurą Matki Bożej przy ul. Kunickiego.
Organizatorami Marszu byli członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich wraz z ich asystentem ks. Markiem Borzyszkowskim, który w Wielkich Lniskach wygłosił homilię o pokoju. Oby pokój zapanował nad światem - oto najgłębsze pragnienie współczesnego człowieka.

Jaga Mania

Pożegnanie lata na Skarpie

"Chcesz miło spędzić czas, przyjdź do nas" - zachęcali dzieci z toruńskiego osiedla Na Skarpie organizatorzy festynu z Ogniska Wychowawczego przy Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej. W sobotnie przedpołudnie 14 września, mimo chłodu i deszczowej aury, plac przed kościołem św. Maksymiliana Kolbego zapełnił się licznie zgromadzoną publicznością. Dzięki takim rozrywkom, jak: koło fortuny, loteria fantowa, konkurs plastyczny, zawody sprawnościowe czy lubianej nie tylko przez najmłodszych atrakcji, którą jest malowanie twarzy, znakomicie bawiły się całe rodziny. Niemałym powodzeniem cieszył się kiermasz z balonikami i słodyczami z KFC. Widzowie podziwiali też występy artystyczne przygotowane przez młodzież z Gimnazjum nr 30 i podopiecznych z Ogniska Wychowawczego, którzy zachęcali obecnych do wspólnej zabawy. Ogromną popularnością cieszył się dmuchany zamek udostępniony dzieciom przez PZU Życie.
Liczny i aktywny udział mieszkańców Skarpy, którzy w ciepłych słowach wyrażali się o inicjatywie wspólnej zabawy, świadczy o wielkiej potrzebie bycia razem w parafialnej wspólnocie. Temu pragnieniu wyszło naprzeciw grono ludzi dobrej woli, którzy znaleźli sojuszników nie tylko wśród wymienionych sponsorów, ale także uzyskali pomoc finansową Urzędu Miasta Torunia. Niech radość dzieci będzie dla nich największą nagrodą.

Zofia Wielgoszewska

Dialog gotyku z komputerem

17 września w zabytkowym Domu Dialogu Społecznego trwał swoisty "dialog gotyku z komputerem". Wykład odbył się w ramach Spotkań Wtorkowych organizowanych przez Oddział Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Toruniu w każdy trzeci wtorek miesiąca, o godz. 18.45. Tym razem siostry urszulanki SJK mówiły o ideach wychowawczych bł. Matki Urszuli Ledóchowskiej, ilustrując wypowiedzi przeźroczami.
S. Elżbieta Sozańska przedstawiła system wychowawczy Matki Założycielki: Wychowanie religijne ma na celu "dawanie" dziecku Boga, a następnie przygotowanie do pracy nad sobą i przygotowanie do przyszłej pracy w społeczeństwie. Wprowadzając pojęcie pracy, należy wystrzegać się, aby nie utożsamiać go z pojęciem kary. Wychowanie moralne to kształtowanie woli i uczuć wyższych, wychowanie patriotyczne prowadzi do pracy na rzecz pozytywnego wizerunku Polski, natomiast wychowanie estetyczne rozwija wrażliwość na piękno. Matka Ledóchowska stawiała wysokie wymagania wychowawcom, nie tylko wychowankom.
S. Danuta Sakowicz opowiedziała historię rodziny Ledóchowskich, z której troje dzieci wybrało drogę zakonną. Życie przyszłej Matki Urszuli toczyło się między Wiedniem, Krakowem, Petersburgiem, gdzie prowadziła polską szkołę, a w czasie wojny w Finlandii, Szwecji i Danii, skąd po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wróciła do Wielkopolski, by w Pniewach koło Poznania założyć Dom Macierzysty nowego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Jezusa Konającego, a potem szkołę, która istnieje do dziś.

ci

Zaproszenie na koncert

Kolejne zaproszenie na koncert tym razem kierujemy do zwolenników jazzu. 26 października, o godz. 18.00, w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się Jazzowy Koncert Uniwersytecki. Swing meets Symphony wykonają kwartet Tomasza Bielskiego i Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.

mw

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza modlitwa służy naszym bliskim zmarłym

2024-10-15 13:35

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 23, 44-46.50.52-53.

Sobota, 2 listopada. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Dziwisz: Każdy może stać się świętym

2024-11-02 08:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Wszystkich Świętych

kard. Stanisław Dziwisz

świętość

1 listopada

flickr.com/archidiecezjakrakow

KARD. STANISŁAW DZIWISZ

KARD. STANISŁAW DZIWISZ

- Wszyscy święci są dowodem na to, że pomimo ludzkich słabości, każdy może z pomocą łaski Bożej stać się świętym. Trzeba tylko przyjąć dar Boga i nań odpowiedzieć w swoim życiu - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Uroczystość Wszystkich Świętych podczas Mszy św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

- Dzisiaj Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzisiaj to my prosimy wszystkich świętych o ich wstawiennictwo w naszych intencjach, prosimy ich o wsparcie w naszej drodze do świętości, która ciągle dla nas trwa. Dopóki jesteśmy tu na ziemi, doświadczamy miłości wszystkich świętych. Ale jednocześnie jesteśmy już liturgicznie także na progu dnia jutrzejszego, a więc wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, kiedy z kolei to my modlimy się w intencji tych, którzy być może naszej pomocy potrzebują, w szczególny sposób modlimy się za naszych bliskich zmarłych przebywających w czyśćcu. To piękna tajemnica obcowania świętych i wymiany miłości - miłością jesteśmy obdarowywani i miłością obdarowujemy innych - mówił na początku Mszy św. kustosz ks. Tomasz Szopa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję