Tradycyjnie w sierpniu do Olsztyna k. Częstochowy licznie (ok. 800 osób) zjechali z całej Polski uczestnicy XI Ogólnopolskiego Przeglądu Abstynenckiej Twórczości Artystycznej - Zamczysko 2002. Spotkaniu towarzyszyło hasło: Twórczość artystyczna uduchowia, zbliża ludzi i łagodzi obyczaje. Organizatorami jego byli: Trzeźwościowe Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne w Katowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie k. Częstochowy oraz Ogólnopolska Fundacja na Rzecz Profilaktyki i Leczenia Uzależnienia od Alkoholu w Katowicach. Akcję wspierały liczne gminy i miasta z terenu całej Polski oraz sponsorzy. Inicjatorem Przeglądów jest Eugeniusz Poloczek - prezes Trzeźwościowego Stowarzyszenia Kulturalno-Turystycznego w Katowicach. Korzystając z przychylności miejscowych władz, z pomocą Marioli Matysek - kierowniczki miejscowego GOK-u, od lat organizuje spotkania w przepięknym jurajskim plenerze. E. Poloczek podkreślił, oprócz celów kulturalno-poznawczych i rekreacyjno-turystycznych, nade wszystko odnowę wnętrza, odnowę duchową i intelektualną - "bo są to ważne elementy w procesie trzeźwienia. Sama abstynencja nie wystarcza, każdy alkoholik powinien duchowo wzrastać, zarówno na kolanach przed Bogiem, jak i odkryć w sobie pokłady inwencji twórczej. Temu właśnie służy Przegląd. Jest to możliwość prezentacji tej szczególnej twórczości na zewnątrz i zaistnienia jej w świadomości społeczeństwa. Ponadto utwory wykonywane podczas spotkań są publikowane w Antologii Twórczości Abstynenckiej. Spotkania te służą również integracji środowisk trzeźwościowych. Na Przeglądy przyjeżdża coraz więcej rodzin, a to z kolei odgrywa ogromną rolę terapeutyczną" - zaznaczył prezes Poloczek.
Czwarty dzień (25 sierpnia) Przeglądu rozpoczęła niedzielna Eucharystia, którą u podnóża zamku sprawował proboszcz tutejszej parafii - ks. kan. Ryszard Grzesik.
Występy laureatów i doniosła chwila wręczania nagród zgromadziły na rynku miasta dużą widownię. Wójt Olsztyna Marian Stępień powiedział: "Fakt, że jest to już XI edycja Przeglądów, które wpisały się w kalendarz imprez miasta, stanowi dla nas pewnego rodzaju nobilitację. Z radością co roku witamy gości Przeglądu. (...) Sposób, w jaki ci ludzie podchodzą do tego nałogu, dla wielu może być drogowskazem przyjęcia odpowiedniej postawy życiowej". Wypowiedź Józefa Brody, członka jury związanego od kilku lat z Przeglądami, zawiera sens tych spotkań: "Przegląd to jest ciągłe pytanie o człowieka, o jego drogę, o jego być. Oni walczą o siebie samego, o swoje gniazdo, o swoją prawość".
Pomóż w rozwoju naszego portalu