W jubileuszowej gali Fundacji „Zdążyć z Pomocą” na Zamku Królewskim w Warszawie uczestniczyło ponad 400 osób. Prof. Michał Kleiber - prezes PAN odczytał list prezydentowej Marii Kaczyńskiej adresowany do przewodniczącej Rady Fundacji Beaty Tyszkiewicz i prezesa Zarządu Stanisława Kowalskiego. W liście tym czytamy m.in.: „10-letnia historia działalności Fundacji pokazuje, że dzięki ludziom dobrej woli udaje się nieść efektywną pomoc potrzebującym dzieciom, mówią o tym choćby liczby: 6 tys. chorych i niepełnosprawnych dzieci z całego kraju objętych programem «Zdążyć z Pomocą». Jest to niewątpliwie powód do dumy i zasługuje na najwyższe uznanie”.
Przed 10 laty, kiedy program Fundacji był dopiero w zalążku, patronat nad nim przyjął - i sprawuje go do dziś - prof. Zbigniew Religa. Podczas jubileuszowej gali Profesor otrzymał pierwsze w historii Fundacji jej honorowe odznaczenie - Medal Złota Gwiazda „Lux Maior”. Prezes Kowalski podkreślił, że medal jest wyrazem hołdu za długoletni patronat oraz zaufanie, które prof. Religa okazał przed 10 laty nieznanej wtedy Fundacji. - Napis „ECCE Homo - Gloria Homini” (Oto człowiek - chwała człowiekowi) umieściliśmy na tym medalu z myślą o Panu Panie Profesorze - powiedział, wręczając odznaczenie. Osobom i instytucjom zaangażowanym w działalność Fundacji wręczono statuetki „Summa Bonitas”, statuetki „Dobro-Prawda-Piękno”, tablety „Czyniącym Dobro”.
Odznaczenia i wyróżnienia, które podczas gali otrzymał prezes Kowalski w dowód uznania za działalność, to m.in.: Nagroda Rzecznika Praw Dziecka, Medal Komisji Edukacji Narodowej, statuetka PFRON. On sam podkreślił, że najważniejszym i najbliższym sercu wyróżnieniem jest obraz wykonany i wręczony przez jednego z podopiecznych.
Jubileuszowa gala połączona była z promocją wydanej przez Fundację Księgi Jubileuszowej 1998-2008 „Złote myśli. Twórcy Wizerunku Polski”. Tegoroczna księga została zadedykowana pamięci Ireny Sendlerowej. Wśród cennych przemyśleń, jakimi podzielili się z czytelnikami współautorzy księgi, znalazła się jej myśl: „Każde uratowane przy moim udziale dziecko jest usprawiedliwieniem mojego istnienia na tej ziemi, nie tytułem chwały”.
Gala dostarczyła uczestnikom także niezwykłych wzruszeń artystycznych. Ich źródłem był koncert Ewy Lewandowskiej (sopran) z akompaniamentem Michała Goławskiego oraz koncert „Z batutą i humorem” w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Bydgoska pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego, z udziałem Anity Maszczyk (sopran).
Irena Kwiatkowska - honorowy gość gali - którą publiczność powitała brawami na stojąco i śpiewanymi życzeniami „Dwieście lat”, w specjalnej wypowiedzi dla „Niedzieli” stwierdziła: - Współpracuję z Fundacją, bo gdzie jest dobro, gdzie mnie proszą, tam idę. Ich plan działania jest bardzo szlachetny - dlaczego miałabym w nim nie uczestniczyć. Dobro trzeba popularyzować, za dużo jest zła, dobro trzeba konserwować, hodować, chronić. Katarzyna Łaniewska - znana m.in. z telewizyjnego programu „Ziarno” - na pytanie, dlaczego zaangażowała się w działalność Fundacji, odpowiedziała: - Dla mnie dzieci to nasz majątek, trzeba im pomagać w różny sposób. Fundacja „Zdążyć z Pomocą” trafia tam, gdzie trzeba, dlatego kiedy poproszono mnie o nagranie bajki dla dzieci - nie odmówiłam. Natomiast Małgorzata Nawrocka - autorka książek dla dzieci powiedziała: - Podziwiam zaangażowanie prezesa Stanisława Kowalskiego i pracowników, którzy całkowicie oddani są sprawie pomocy dzieciom, po prostu lubimy się i rozumiemy.
Beata Tyszkiewicz nie szczędziła serdecznych słów pod adresem bezimiennych ofiarodawców, wspierających podopiecznych Fundacji, zwłaszcza licznego grona tych, którzy w tym roku przekazali na rzecz dzieci 1 proc. swojego podatku. W tej grupie są również tysiące Czytelników „Niedzieli”, którzy odpowiadają na publikowane od wielu lat na naszych łamach apele chorych dzieci. - Każdy grosz jest cenny, proszę serdecznie podziękować ode mnie Czytelnikom „Niedzieli”, proszę ich ode mnie utulić - powiedziała Beata Tyszkiewicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu