Po powitaniu na placu wszystkich przybyłych i krótkim przedstawieniu programu modlitewno-artystycznego o godz. 15.00 - godzinie Miłosierdzia Bożego - ks. Andrzej Przybylski wraz z grupą młodzieży z Duszpasterstwa Akademickiego "Emaus" poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W rozważaniach zostały przybliżone fragmenty z Dzienniczka św. s. Faustyny. Modlitwie towarzyszyły pieśni w wykonaniu zespołu akademickiego "Siódmy Pokój". Modlitwa ta była odpowiedzią archidiecezji częstochowskiej na papieskie zawierzenie świata Miłosierdziu Bożemu, które po raz kolejny mogliśmy usłyszeć tu, na placu przed Ratuszem.
W drugiej części programu uwielbialiśmy Boga przy dźwiękach muzyki i słowach pieśni zespołu "Uszła dzień drogi". Ta nieco dziwna nazwa młodzieżowej grupy z Wielunia, wykonującej muzykę rockową, nawiązuje do Ewangelii. Jest jakby apelem do wszystkich ludzi, zwłaszcza młodych, aby nie zagubili Jezusa w swoim życiu. Ks. Rafał Jasiński - opiekun tej grupy i zarazem wikariusz kolegiaty wieluńskiej podkreślił, że stworzenie tego zespołu to pomysł młodzieży, którą połączyła tegoroczna pielgrzymka piesza na Jasną Górę. Trzeba dodać, że grupa ta istnieje zaledwie od września.
Piosenki w wykonaniu "Uszła dzień drogi" przeplatały prezentacje dzieł miłosierdzia, które prowadził Andrzej Kalinowski - założyciel Wspólnoty "Betel". Na wstępie zaznaczył, że w tym szczególnym dniu chcemy być świadkami Bożego miłosierdzia i chcemy to miłosierdzie czynić. W naszej archidiecezji działa wiele stowarzyszeń, które posługują człowiekowi słabemu i potrzebującemu, dlatego warto niektóre z nich przybliżyć.
Caritas Archidiecezji Częstochowskiej - ma pomóc nam spełniać uczynki miłosierne co do ciała i co do duszy - jak powiedział ks. prał. Ksawery Sokołowski, dyrektor częstochowskiej placówki. W Częstochowie prowadzonych jest 6 jadłodajni. Dziennie wydawanych jest ok. 700 darmowych posiłków, rocznie jest to przeszło 250 tys. W punktach Caritas wydawany jest także chleb i inne produkty żywnościowe. Czynne są dwa domy dla bezdomnych, korzysta z nich ok. 80 osób. W tym roku z kolonii skorzystało1200 dzieci, organizowane były również półkolonie. Caritas działa na terenie całej archidiecezji poprzez oddziały parafialne. Centrala Caritas mieści się przy ul. Staszica 5. Ks. prał. Ksawery Sokołowski apeluje do ludzi o miłosiernych sercach o pomoc: brakuje butów na zimę dla ludzi potrzebujących.
Wspólnota Dzieci Bożych - organizacja zrzeszająca osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciół z terenu Częstochowy. "Spotykamy się w I i III niedziele miesiąca o godz. 16.00 na Eucharystii w kościółku w III Alei" - mówił Tadeusz Tarnowski.
"Wspólnota Młodych Duchem - skupia przede wszystkim emerytów i rencistów, ludzi starszych i samotnych, którzy chcą wzajemnie sobie pomagać" - wyjaśniał Franciszek Kasprzak. Grupa liczy 120 osób, jej członkowie spotykają się w Domu Dobroczynności Caritas przy ul. Staszica 5 w każdy II i III czwartek miesiąca ok. godz. 15.00.
Hospicjum Częstochowskie - działa na terenie byłego województwa częstochowskiego. "Opiekujemy się chorymi w ich domach, tam gdzie czują się najlepiej" - mówiła Anna Kaptacz. Swoją siedzibę ma przy ul. Czarneckiego 44, wkrótce przy ul. Krakowskiej 45.
Akcja Katolicka - zarejestrowana jest w ponad 100 parafiach, ale aktywnie działa w 80. Każdy oddział w parafii prowadzi jakieś dzieła charytatywne, np. parafia św. Zygmunta czy Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie zbiera odzież używaną i przekazuje ją potrzebującym, w innych parafiach jest to pomoc żywnościowa, m.in. zbiórka ziemniaków. "Jeśli ktoś miałby pomysł, jak jeszcze można pomóc innym, proszony jest o kontakt z AK przy parafii św. Zygmunta, która kieruje tą akcją" - apelował prezes AK Konrad Głębocki. Akcja Katolicka organizuje również kolonie i zimowiska dla dzieci. W tym roku 1000 osób wyjechało na takie wakacje, w tym kilkaset bezpłatnie, inne dzieci miały ten wyjazd dofinansowany. Biuro centralne AK mieści się w Kurii Metropolitalnej na II piętrze.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - zajmuje się zbieraniem funduszy, z których powstają stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów gimnazjum. "W zeszłym roku zebrano 1,7 mln zł, co pozwoliło przekazać stypendia 728 uczniom. Trzeba powiedzieć, że agencje rządowe dołączyły się do tego dzieła" - informował ks. Marek Bator. W tym roku młodzież z ZHP, ZHR i wspólnot parafialnych zbierała w niedzielę 13 października pieniądze na ten cel przed świątyniami i na ulicach miast.
Wspólnoty "Betel" - w skład wielkiej rodziny "Betel" wchodzą podopieczni upośledzeni ruchowo bądź umysłowo i ich opiekunowie z 9 domów rodzinnych. W tych całodobowych domach znalazły schronienie sieroty społeczne, będące pod opieką wielu wolontariuszy.
Akademicki Maryjny Wolontariat Młodych - grupa studentów z Duszpasterstwa Akademickiego "Emaus", która angażuje się w służbę potrzebującym. Pomagają dzieciom w Przytulisku przy ul. Staszica oraz w kilku świetlicach. Istnieją tu także: grupa przyjaciół osób niepełnosprawnych, Akademicki Klub Honorowych Dawców Krwi oraz Informacja o sektach. Młodzież pomaga również bezdomnym, w okresie zimy roznosząc ciepłe buty, kanapki i herbatę w termosach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu