Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. dziękczynna za Jana Pawła II

Wielkie dzieła pontyfikatu

Reklama

Mszę św. dziękczynną za dar, jakim był pontyfikat Jana Pawła II, odprawił 16 października w Bazylice św. Piotra w Rzymie kard. Stanisław Dziwisz. W 30. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża jego najbliższy współpracownik przypomniał dar pontyfikatu Jana Pawła II oraz kierunek, w jakim podążać ma Kościół, aby otworzyć przed ludźmi „perspektywy nadziei, tak ważne dla współczesnego pokolenia - pokolenia ludzi często zagubionych i głodnych wielkich wartości”.
Wśród perspektyw, które Jan Paweł II otworzył przed Kościołem, kard. Dziwisz wskazał na „otwarcie szerokiej drogi Miłosierdzia Bożego”. Sługa Boży był wielkim budowniczym drogi Miłosierdzia Bożego, którą wcześniej wskazali św. Faustyna Kowalska i jej spowiednik bł. ks. Michał Sopoćko. Papież z Polski poprowadził tą drogą miliony ludzi na całym świecie. Wszyscy, którzy pełnią miłosierdzie, zbliżają się do Boga i sprawiają, że świat jest bardziej ludzki. - Im bardziej ten świat jest boski, tym bardziej jest ludzki - stwierdził Metropolita Krakowski.
Ojciec Święty Jan Paweł II ukazał też inną perspektywę posługi Kościoła. Był wielkim wychowawcą młodzieży, widział w młodych nie tylko budowniczych lepszego jutra, ale też potężną siłę przebicia, która jest w stanie obronić fundamentalne ludzkie wartości i przekazać je następnym pokoleniom. Budował przy tym swe relacje z młodymi na zaufaniu, które jest fundamentem wychowania w rodzinie i na wszystkich szczeblach edukacji, które jest też kamieniem węgielnym życia Kościoła i przekazu żywej Tradycji.
Trzecim wielkim dziełem pontyfikatu Jana Pawła II - stwierdził kard. Dziwisz - było budowanie cywilizacji życia i miłości. Była to odpowiedź na plany świata budującego cywilizację śmierci, strachu i nienawiści. Papież sam otaczał troską każde ludzkie życie. Bronił też godności ludzkiej pracy, gdy powstał w Polsce ruch „Solidarności”. Metropolita Krakowski apelował, aby przy grobie wielkiego Rodaka zastanowić się, w jakiej mierze „Solidarność” jest znakiem nadziei, w jakiej mierze jest niezależna, i w jakiej mierze jest nadal solidarnością.
Na koniec kard. Dziwisz dziękował za to, że Jan Paweł II był przewodnikiem na drodze cierpienia. Przez całą swoją posługę zawsze był blisko ludzi cierpiących, solidaryzował się z nimi i wiedział, że cierpienie zamienione na modlitwę ma wartość zbawczej ofiary. - Głosił Ewangelię w pełni sił, wykorzystując w tym celu wszystkie otrzymane od Boga talenty, ale umiał głosić ją również przykuty do łoża boleści, spoglądając na zegar, który odmierzał czas jego odejścia z tej ziemi - mówił kard. Dziwisz. Dzięki temu wielu ludzi przestało się bać śmierci.
Kard. Dziwisz zaapelował, aby dziedzictwo Jana Pawła II krystalizowało się nie tylko w świadomości ludzi, ale i w ich sercach. - Wszystko, co robił, robił dla naszego szczęścia, które jest ukryte w naśladowaniu Chrystusa - wyznał najbliższy współpracownik Papieża Polaka.

Benedykt XVI do Polaków

W związku z obchodami 30. rocznicy wybrania kard. Karola Wojtyły na papieża Benedykt XVI powiedział do Polaków 15 października br. podczas audiencji ogólnej w Watykanie:
- Serdecznie pozdrawiam Polaków przybyłych do grobu sługi Bożego Jana Pawła II z okazji rocznicy jego wyboru na Stolicę św. Piotra. Dziękując za waszą obecność, łączę się z wami w modlitwie przy tym grobie. Pozdrawiam również pielgrzymów z Białegostoku, którzy dziękują za beatyfikację ks. Michała Sopoćki. Z serca wszystkim błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Orędzie na Światowy Dzień Misyjny

Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Misyjny, obchodzony 19 października, zwrócił się do biskupów tymi słowami: „Niech każdy z Was czuje się więźniem dla pogan. Biskup nie jest konsekrowany tylko dla swojej diecezji, ale dla zbawienia całego świata”. Papież zachęca do refleksji nad „stałą koniecznością głoszenia Ewangelii również w naszych czasach”, zwraca uwagę na wciąż aktualną potrzebę wyzwolenia i odkupienia ludzkości, o której pisał św. Paweł.
Nakaz misyjny na początku trzeciego tysiąclecia nie przestał być absolutnym priorytetem dla wszystkich ochrzczonych, wezwanych do bycia „sługami i apostołami Jezusa Chrystusa” - napisał Benedykt XVI. Jako przykład zaangażowania apostolskiego Papież podaje św. Pawła, Apostoła Narodów, któremu poświęcony jest obecny rok.

„Śląsk” w Rzymie

Reklama

Rocznicę wyboru Jana Pawła II Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował w Rzymie. 19 października śpiewał podczas Mszy św., którą w bazylice św. Sabiny na Awentynie celebrował abp Szczepan Wesoły. Po Mszy św. „Śląsk” zaprezentował program „Santo Subito”, na który złożyły się utwory z najnowszej płyty zespołu pod takim samym tytułem. „Santo Subito” to kolekcja utworów ku czci Papieża Polaka, zawierająca m.in.: „Gaude Mater Polonia”, „Bogurodzicę”, pieśń „Matko Piekarska”, „Ave Maria”, „Barkę”, fragmenty „Requiem” W. A. Mozarta oraz F. J. Gosseca. Wyboru utworów dokonała dr Izabela Migocz, pełnomocnik dyrektora ds. artystycznych.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze Świętym Pawłem

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie! Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie. Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła
(1 Tes 5, 16-22).

Cudzysłów

Ujawniając nieznane epizody, film pozwala zobaczyć ludzką prostotę, zdecydowaną odwagę, a w końcu cierpienie Papieża Wojtyły, podjęte przez niego aż do końca z góralskim hartem i cierpliwością pokornego sługi Ewangelii.
Benedykt XVI - papież
Po światowej prapremierze filmu „Świadectwo”, Watykan, 16 października 2008 r.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Łukasz - patron lekarzy

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2004

[ TEMATY ]

św. Łukasz

Giovanni Francesco Barbieri/pl.wikipedia.org

Święty Łukasz Ewangelista jest autorem jednej z Ewangelii i Dziejów Apostolskich. Św. Łukasz, kiedy stał się wyznawcą Jezusa, przyłączył się do św. Pawła i towarzyszył mu aż do jego śmierci w 67 r. Ten wykształcony poganin, wychowany w kręgu kultury hellenistycznej, jest patronem służby zdrowia. Sam, prawdopodobnie, także był lekarzem, bo na kartach spisanej przez niego Ewangelii możemy znaleźć kilkaset terminów medycznych, które występują również u Hipokratesa czy Galena. Dzięki temu posiadamy cenne próby diagnozowania niektórych schorzeń albo reakcji fizjologicznych, np. krwawego potu Jezusa podczas jego walki wewnętrznej w Ogrodzie Oliwnym. Św. Łukasz był też prawdopodobnie uzdolnionym malarzem. Wspomina o tym Teodor Lektor (VI w.), podając, że Łukasz namalował obraz Matki Bożej, który zabrała z Jerozolimy cesarzowa Eudoksja, żona Teodozego I Wielkiego i przesłała w darze Pulcherii, siostrze cesarza. Od tego czasu autorstwo św. Łukasza przypisywano wielu obrazom, między innymi jedna z legend mówi, że to on namalował obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Zmarł - zgodnie z najpowszechniej przyjmowaną wersją - pod koniec I stulecia, w podeszłym wieku 84 lat w Beocji i został pochowany w Tebach. Prawdopodobnie w IV w. relikwie jego zostały przeniesione do Konstantynopola i umieszczone w Bazylice Dwunastu Apostołów. W VIII w. relikwie św. Łukasza, a także św. Macieja zostały - jak mówi wielowiekowa tradycja - przewiezione do Padwy.
CZYTAJ DALEJ

Realizacja obecnej podstawy programowej to okaleczenie społeczeństwa

2024-10-19 08:44

[ TEMATY ]

szkoła

Ministerstwo Edukacji Narodowej

podstawa programowa

Adobe Stock

- Nie chcę być złym prorokiem, ale widzę to w czarnych barwach. Realizacja obecnej podstawy programowej doprowadzi do okaleczenia społeczeństwa polskiego – powiedział w wywiadzie dla portalu niedziela.pl Andrzej Sosnowski, były mazowiecki wicekurator oświaty. To komentarz do odwołania przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty konkursu o bł. ks. kard. Stefanie Wyszyńskim.

Łukasz Brodzik: Decyzją kurator oświaty nie będzie konkursu o Prymasie Wyszyńskim w mazowieckich szkołach. Ten konkurs przetrwał różną władzę w Polsce, tej zmiany władzy nie przetrwał. Dlaczego tak jest i czy to może być decyzja indywidualna pani kurator, czy może dostała wytyczne „z góry”?
CZYTAJ DALEJ

Zmiana metody nie misji

2024-10-19 11:23

Magdalena Lewandowska

Reprezentacja Archidiecezji Wrocławskiej z ks. Jamesem Mallonem

Reprezentacja Archidiecezji Wrocławskiej z ks. Jamesem Mallonem

Przedstawiciele wszystkich stanów Kościoła wrocławskiego pojechali do Tarnowa na Kongres Nowej Ewangelizacji.

Prawie 50 osób na różne sposoby zaangażowanych w Synod Archidiecezji Wrocławskiej, w tym członkowie zespołów i komisji synodalnych a razem z nimi bp Maciej Małyga, wzięło udział w Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji w Tarnowie. Wysłuchali m.in. panelu "Jakiej parafii potrzebuje współczesny świat" wygłoszonego przez ks. Jamesa Mallona z Kanady, proboszcza parafii Matki Bożej z Guadalupe w Dartmouth w Nowej Szkocji i twórcy globalnego ruchu odnowy parafii Divine Renovation. Ks. James mówił m.in. o zmianie metod ewangelizacji i włączeniu świeckich we współodpowiedzialność za Kościół. – Na boisku w czasie meczu piłki nożnej znajduje się 22 ludzi, którzy desperacko potrzebują odpoczynku, a na trybunach siedzi 22 tysiące ludzi, którzy desperacko potrzebują ruchu. Podobnie wygląda rzeczywistość naszych parafii: „na boisku” są księża, którzy są zmęczeni, bo zajmują się wszystkim. Tymczasem naszą rolą jest być trenerami – mamy wezwać parafian z „trybun” na „boisko” – podkreślał ks. James Mallon, dodając: – Misja Jezusa Chrystusa ma być tak samo ważna dla świeckiego, jak dla biskupa czy kapłana. Mamy różne zadania, zobowiązania, ale odpowiedzialność za misję jest zakorzeniona w sakramencie chrztu, a nie święceń.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję