Czuwanie z Ojcem Pio
Przylgnąć do Ukrzyżowanego
Reklama
Na Jasnej Górze z 27 na 28 września miało miejsce ogólnopolskie czuwanie Grup Modlitwy i Czcicieli św. Ojca Pio. Czciciele św. Ojca Pio modlili się przed Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. W programie były m.in. konferencje przybliżające duchowość Świętego. O. Tomasz Duszyc - redaktor naczelny „Głosu Ojca Pio”, nawiązując w wygłoszonej konferencji do 90. rocznicy otrzymania stygmatów przez Ojca Pio, podkreślił, że znaki te powinniśmy odczytywać w perspektywie upodobnienia się Ojca Pio do Jezusa Chrystusa. Te znaki zewnętrznie ukazywały miłość upodabniającą Ojca Pio do miłości Chrystusa na krzyżu.
Kulminacyjnym punktem była Msza św., której przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”. W homilii powiedział m.in.: - Ojciec Pio to święty na nasze trudne czasy. W dobie konsumpcjonizmu współczesnego świata, gdy człowiek ucieka od krzyża, od cierpienia, Ojciec Pio przychodzi ze swoimi ranami i uczy nas zjednoczenia ze Zbawicielem cierpiącym, wskazuje na Miłość Miłosierną, byśmy umieli głębiej przylgnąć do Jezusa Ukrzyżowanego. Na zakończenie uczestnicy pielgrzymki zostali pobłogosławieni relikwiami św. Ojca Pio.
Czuwanie na Jasnej Górze poprzedziło spotkanie modlitewne w sanktuarium na Przeprośnej Górce k. Częstochowy. Wierni pogłębiali duchowość świętego Kapucyna, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej i w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Podczas Mszy św. miało miejsce przyrzeczenie członków Instytutu Zakonnego Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego. Świeccy wstępujący do Instytutu złożyli przyrzeczenie na okres roku, zobowiązując się do nienagannego chrześcijańskiego życia, apostołowania modlitwą i ofiarą.
O. Jean-Claude M. Nzembele - generał Instytutu Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego, zwracając się do nowo przyjętych, odwołał się do słów św. Ojca Pio, skierowanych do założyciela Instytutu: „Idź, zbierz jak najwięcej dusz na służbę Bogu i połóż je na ołtarz Boży”. Kustosz sanktuarium św. Ojca Pio - o. Eugeniusz Maria Lorek podkreśla, że fenomen popularności Ojca Pio, który zachwyca wszystkich, kryje się zapewne w słowach Świętego: „Należę całkowicie do wszystkich”.
Jolanta Pałasz
Małżeństwa i rodziny
Sakramentalne małżeństwa ratują Polskę
Reklama
W dniach 27 i 28 września odbyła się 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”. Głównej Mszy św. pielgrzymkowej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Kazimierz Górny z Rzeszowa - przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Zgromadzonych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Karol Oset. Przywołał słowa papieża Piusa XII, który w czasie wojny mówił: „Polska nie zginie, bo ma kochające, wierzące, modlące się matki i ojców”. Homilię wygłosił bp Andrzej Dzięga z Sandomierza, członek Rady ds. Rodziny. - Widzę narastający zachwyt nad małżeństwem i rodziną, nad tajemnicą małżeństwa i tajemnicą rodziny - mówił. - Jak nie zachwycić się małżeństwem, gdy przecież więź małżeńska jest obrazem miłości Chrystusa i Kościoła? Jak się nie zachwycić miłością małżeńską, która pięknieje i pogłębia się, gdy napełnia się trwałością, wiernością, służbą wzajemną i pomocą, a jakże często także przebaczeniem, powrotem i nowym przyjęciem? A w tym przesycaniu się miłości małżeńskiej nowymi barwami i nowymi treściami pojawia się jeszcze jedna niezwykła barwa - przyjmowania dzieci, przyjmowania nowego życia.
Podczas Eucharystii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie, a doradcy życia rodzinnego złożyli ślubowania. Oprawę muzyczną zapewnił chór mieszany i schola dziecięco-młodzieżowa z parafii św. Rocha w Rzeszowie pod dyrekcją Eugeniusza Koszarskiego oraz Marcina Lorenca. Organizatorem pielgrzymki był Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin z o. Andrzejem Rębaczem CSsR.
W ramach pielgrzymki 27 września odbyło się Spotkanie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych, podczas którego zaprezentowano ośrodki adopcyjne, a swoje świadectwa złożyły rodziny adopcyjne i zastępcze. Organizatorem spotkania był Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Częstochowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymka Środowiska Policyjnego
Modlitwa i zawierzenie
Jasnogórskie Spotkanie Środowiska Policyjnego, które odbyło się po raz 7., zgromadziło 28 września ok. 2 tys. osób. Przybyli policjanci oraz pracownicy cywilni policji z komendantem głównym policji - generalnym inspektorem Andrzejem Matejukiem. Obecni byli reprezentanci wszystkich komend wojewódzkich policji, przybyli kapelani, kompanie honorowe i orkiestry z Warszawy i Katowic oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Zebranych powitał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski: - Wierzymy, że Maryja cieszy się dziś z waszego tu spotkania, w którym obecny jest duch mężnej i bezkompromisowej walki ze złem. Eucharystii na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. płk Sławomir Żarski - wikariusz generalny Kurii Polowej Wojska Polskiego i koordynator duszpasterstwa policyjnego. Ks. Żarski zwrócił uwagę, że policyjna praca związana jest ze służebną postawą wobec narodu i państwa. - I ta służebność wyraża się w dostrzeganiu w drugim człowieku tego, któremu trzeba przede wszystkim pomóc, pouczyć, poradzić i okazać szczególną troskę - powiedział.
Po Eucharystii policjanci przeszli na modlitwę do Kaplicy Matki Bożej, gdzie zgromadzili się przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” - „Chwała Zwyciężonym!”. Tablica ku czci 13 tys. policjantów II Rzeczypospolitej, ofiar sowieckich z Miednoje, została wmurowana w ścianę Kaplicy Matki Bożej podczas 1. Pielgrzymki Policji. Przy tablicy został odczytany Akt Zawierzenia.
Krótko
W dniach 24-27 września na Jasnej Górze odbywały się rekolekcje księży kapelanów Wojska Polskiego. Uczestniczyło w nich ponad 130 kapłanów z gen. dyw. Tadeuszem Płoskim - biskupem polowym Wojska Polskiego. Po raz pierwszy w rekolekcjach udział wzięli kapelani policji. Uczestnikami byli również kapelani Straży Ochrony Kolei, celników, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu oraz rodzice kapelanów. Rozważania dla kapłanów prowadził bp Jan Styrna, natomiast dla rodziców - ks. dr hab. Stanisław Sojka.
25 września odbyła się 3. Pielgrzymka Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Przybyły osoby z przeszczepionym sercem, lekarze, pielęgniarki, a także rodziny zmarłych dawców. Pielgrzymkę zorganizowało Stowarzyszenie Transplantacji Serca - Koło Zabrze. Mszę św. w intencji dawców, biorców oraz ich rodzin odprawił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.
26 września na nocne czuwanie przybyła 36. Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Modliło się kilka tysięcy osób pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Mariana Błażeja Kruszyłowicza.
27 września na Jasną Górę przybyła pierwsza w tym roku szkolnym pielgrzymka maturzystów - z archidiecezji lubelskiej. Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył biskup pomocniczy Mieczysław Cisło.
27 września przybył na Jasną Górę bp Ricardo Oscar Faifer, ordynariusz diecezji Goya w Argentynie, aby prosić polski Kościół o misjonarzy dla swojej diecezji.
Na Jasnej Górze
16 PAŹDZIERNIKA 2008
12.30 - „Obrona Jasnej Góry” - pantomima - Sala Papieska
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego - Kaplica Matki Bożej
16.00 - Uroczysta procesja różańcowa
17.00 - Paulini o Janie Pawle II: o. Jerzy Tomziński, o. Józef Płatek, o. Jan Nalaskowski, o. Zachariasz Jabłoński
18.00 - Występy chórów jasnogórskich i młodzieży z Duszpasterstwa „Hale”
18.44 - „Barka” - śpiew ulubionej piosenki oazowej Jana Pawła II w godzinę ogłoszenia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża (Szczyt Jasnogórski)
19.00 - Msza św. dziękczynno-błagalna: za pontyfikat i o wyniesienie sługi Bożego Jana Pawła II na ołtarze - przewodniczy abp Stanisław Nowak; po Mszy św. Apel Jasnogórski - o. Piotr Polek
21.00 - Wiwat na cześć Stolicy Apostolskiej - sztuczne ognie i muzyka.
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00