Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.
- Diakoni w pełni realizują się, pełniąc posługę liturgiczną w czasie Eucharystii, życzę, aby ją dobrze przeżywali na chwałę Bożą, z pożytkiem dla siebie, aby potrafili przenieść owoce Mszy św. do życia codziennego. Nie można też zapomnieć o ich posłudze charytatywnej, ponieważ po to zostali powołani przez Kościół pierwsi diakoni, aby „obsługiwali stoły”, a więc zajęli się posługą charytatywną - powiedział bp Pierskała.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Jesteśmy diakonami, a więc osobami duchownymi, ale mamy też rodziny. Wydaje mi się, że dzięki temu możemy bardziej docierać do ludzi. Jako mąż i ojciec rozumiem problemy, z którymi zmagają się małżeństwa. Dzięki temu mogę nieść pomoc rodzinom i dawać swoje świadectwo. To piękna ewangelizacja i misja – powiedział diakon Bogdan Boruta z arch. katowickiej.
Podkreślił, że jako tata dwójki dzieci i szczęśliwy dziadek ma dobry kontakt z młodzieżą, dlatego też angażuje się w spotkania przygotowujące młodych ludzi do bierzmowania. Dodał, że każdy z diakonów stałych ma inne powołanie, z którym stara się dotrzeć do bliźnich, np. on sam pomagał w Polskim Czerwonym Krzyżu, gdzie, przychodził do chorych z Komunią św., a samotnych wspierał słowem Bożym.
Reklama
- Staramy się dawać świadectwo Boga tam, gdzie żyjemy, pracujemy i jesteśmy. Na tym polega nasze powołanie, aby głosić Boga tam, gdzie nie mogą dotrzeć kapłani. Jest dużo ludzi potrzebujących i szukających wsparcia, tutaj jest „pole do pracy” dla diakonów – podkreślali mężczyźni.
Kandydaci do diakonatu, zgodnie z przepisami Konferencji Episkopatu, powinni otrzymać odpowiednią formację. Jeżeli nie ukończyli studiów teologicznych, powinni odbyć specjalny, co najmniej trzyletni kurs, podczas którego zdobędą odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną. W ostatnim roku nauki przyszły diakon powinien odbyć praktykę we wspólnocie parafialnej, sprawując m.in. posługę lektora i akolity.
W Polsce posługuje około 80 diakonów stałych, a na całym świecie jest ich ponad 50 tys., pełnią posługę w prawie 130 krajach.