Reklama

Spotkanie z Pojednawczynią Grzeszników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytanie zadane przez Piękną Panią dwojgu pastuszkom 19 września 1846 r.: „Czy dobrze się modlicie, moje dzieci?”, za sprawą Księży Misjonarzy Saletynów, dociera do coraz większej rzeszy ludzi na całym świecie. Łzy i prośby Matki Bożej o pokutę i nawrócenie wciąż kruszą zatwardziałe serca grzeszników.

Orędzie Pięknej Pani

Melania i Maksymin, dzieci ubogich wieśniaków z francuskich Alp, przed laty stały się powiernikami orędzia Pięknej Pani. Przyszła do nich zapłakana, zatrwożona o los tych, którzy w codziennym zabieganiu zapomnieli o przykazaniach Jej Syna. „Jeżeli mój lud nie zechce się poddać, będę zmuszona puścić ramię mojego Syna. Jest ono tak mocne i tak ciężkie, że nie zdołam go dłużej powstrzymywać - mówiła Piękna Pani. - Od jak dawna cierpię już za was, chcąc, by mój Syn was nie opuścił, jestem zmuszona ustawicznie Go o to prosić, a wy sobie nic z tego nie robicie”.
Słowa orędzia, wypowiedziane przez Maryję w języku francuskim i dla lepszego zrozumienia przez niewykształcone dzieci powtórzone w miejscowym dialekcie, poruszyły serca wieśniaków z okolic La Salette. Podczas objawienia Matka Boża przekazała, co najbardziej obciąża ludzkie sumienia: „Dałam wam sześć dni do pracy, siódmy zastrzegłam sobie, i nie chcą mi go przyznać. To właśnie czyni tak ciężkim ramię mego Syna. Woźnice, przeklinając, wymawiają Imię mego Syna. Te dwie rzeczy tak bardzo obciążają ramię mego Syna”. Zapowiadając ciężkie czasy, głód i śmiertelne choroby, Piękna Pani przedstawiła je jako karę za grzechy, której jednak można uniknąć: „Jeżeli się nawrócą, kamienie i skały zamienią się w sterty zboża, a ziemniaki same się zasadzą”. Pastuszkowie usłyszeli też pytanie skierowane bezpośrednio do nich: „Czy dobrze się modlicie, moje dzieci?”, a na szczerą odpowiedź: „Nie, proszę Pani, nie bardzo”, otrzymały radę: „Ach, moje dzieci, trzeba się dobrze modlić, rano i wieczorem. Jeżeli nie macie czasu, odmówcie przynajmniej «Ojcze nasz» i «Zdrowaś Maryjo», a jeżeli będziecie mogły, módlcie się więcej”.
Na zakończenie spotkania z dziećmi Matka Boża poleciła im: „Ogłoście to całemu mojemu ludowi”. Pastuszkowie, wracając do wioski, usprawiedliwiali swoje późne przyjście długą rozmową z Piękną Panią. Ich opowieść, przekazana najpierw najbliższym, wywołała wielkie poruszenie, a zarazem pewność, że napotkana w górach pani to Maryja. Opinię tę podzielił proboszcz, który następnego dnia, podczas niedzielnej Mszy św., rozgłosił orędzie Pięknej Pani zebranym w kościele wieśniakom. Tego samego wieczoru trzech gospodarzy - Jan Baptysta Pra, Piotr Selme oraz Jan Moussier - spisało słowa Najświętszej Maryi Panny, przekazane przez Melanię. Wieść o niezwykłym spotkaniu z zapłakaną Matką rozeszła się szybko po okolicy. Do dzieci przychodzili prości ludzie, przedstawiciele władz i dziennikarze, by dać wyraz wiary lub rozwiać wątpliwości.
Na polecenie biskupa Grenoble zostało przeprowadzone dochodzenie kościelne, które zakończyło się wydaniem oświadczenia. Komisja stwierdziła, że dzieci nie zostały oszukane ani nie są oszustami. Już rok po objawieniu biskup był przekonany o prawdziwości nadprzyrodzonego zdarzenia. 19 września 1851 r. bp Philibert de Bruillard, ordynariusz diecezji Grenoble, ogłosił dekret. Czytamy w nim: „Objawienie się Najświętszej Maryi Panny dwojgu pastuszkom dnia 19 września 1846 r. na jednej z gór, należących do łańcucha Alp, położonej w parafii La Salette, w dekanacie Corps, posiada w sobie wszystkie cechy prawdziwości”. Cztery lata później kolejny ordynariusz Grenoble wypowiedział znamienne słowa: „Misja pastuszków się skończyła, a zaczęła się misja Kościoła”.

W polskim La Salette

Mimo upływu lat wezwanie do nawrócenia i pogłębiania wiary nie traci na aktualności. Wręcz przeciwnie - we współczesnym świecie ludzi zatroskanych przede wszystkim o materialny kształt życia słowa Płaczącej Pani brzmią jak rachunek sumienia. Pytania o codzienną modlitwę czy świętowanie niedzieli, za sprawą Księży Misjonarzy Saletynów i czcicieli Matki Bożej Saletyńskiej, wciąż stają się początkiem nowej drogi życia, prowadzącej do Chrystusa. Tysiące osób zawdzięcza swoje nawrócenie spotkaniu z orędziem Pięknej Pani, usłyszanym w „polskim La Salette” - w Dębowcu, małej miejscowości, którą Maryja wybrała na szczególne miejsce swojej obecności w Polsce. W sanktuarium Pojednawczyni Grzeszników, położonym na terenie diecezji rzeszowskiej, nieopodal Jasła, spotykają się ci, którzy dziękują i proszą. W murach przedwojennej świątyni, na placu Różańcowym i na łagodnym wzniesieniu Kalwarii Saletyńskiej, odtwarzającej trzy fazy objawienia, każdego dnia rozlega się modlitwa. W środy (o godz. 17.30) przed monumentalną figurą, na której skronie złote korony nałożył w 1996 r. nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk - wierni gromadzą się na nieustającej nowennie do Matki Bożej Saletyńskiej. Stałe teksty podziękowań i próśb, a także pieśni maryjne, z żarliwością serca wypowiadane przed Maryją, przedstawioną w pozycji siedzącej, z zapłakaną i ukrytą w dłoniach twarzą, mówią o Pięknej Pani jako „Pojednawczyni Grzeszników”. Klęczą przed Nią nie tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na wiernych, przybywających indywidualnie i grupowo w pieszych, rowerowych i autokarowych pielgrzymkach, czeka dobrze zorganizowany Dom Rekolekcyjny.
W położonym z dala od miejskiego zgiełku Dębowcu misjonarze każdego dnia gotowi są głosić orędzie Pięknej Pani, czekają na wiernych w konfesjonałach i przy ołtarzu, głoszą słowo Boże, prowadzą misje i rekolekcje, organizują czuwania saletyńskie, zajmują się wydawaniem „Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej”. Zostali powołani do tego, by na wszelkie sposoby głosić współczesnemu światu orędzie Pięknej Pani.

GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI MATKI BOŻEJ SALETYŃSKIEJ, połączone z dziękczynieniem za plony, odbywają się każdego roku w trzecią sobotę i niedzielę września. W tym roku jesienne święto rozpoczyna się już w czwartek 18 września Dniem Chorych. Na piątek zaplanowany jest Dzień Pojednania, a na sobotę - Dzień Powołań, z uroczystością udzielenia święceń diakonatu przez bp. Józefa Zawitkowskiego. W niedzielę 21 września Sumie odpustowej, z poświęceniem wieńców żniwnych, będzie przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny. Szczegółowy program na stronie: www.saletyni.pl. Zapraszamy!
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, 38-220 Dębowiec 55 tel. (0-13) 441-30-12 sanktuar@poczta.onet.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mecenas Skwarzyński o księdzu Olszewskim: "On cały czas walczy"

2024-10-18 07:38

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

„U księdza Michała byliśmy wczoraj z wizytą z kancelarii. Od strony duchowej, psychologicznej, psychicznej jest wszystko w porządku, ksiądz Michał się oczywiście nie poddaje, on cały czas walczy i o swoje zdrowie i o prawdę w tej sprawie. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię tak naprawdę tego stanu zdrowotnego, tego fizycznego, to tutaj państwo wzięło na siebie odpowiedzialność za zdrowie księdza” - zrelacjonował mecenas Michał Skwarzyński na antenie Telewizji wPolsce24.pl, przekazując nowe informacje na temat więzionego księdza Michała Olszewskiego.

„U księdza Michała byliśmy wczoraj z wizytą z kancelarii. Od strony duchowej, psychologicznej, psychicznej jest wszystko w porządku, ksiądz Michał się oczywiście nie poddaje, on cały czas walczy i o swoje zdrowie i o prawdę w tej sprawie. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię tak naprawdę tego stanu zdrowotnego, tego fizycznego, to tutaj państwo wzięło na siebie odpowiedzialność za zdrowie księdza” - zrelacjonował mecenas Michał Skwarzyński na antenie Telewizji wPolsce24.pl, przekazując nowe informacje na temat więzionego księdza Michała Olszewskiego.
CZYTAJ DALEJ

Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała Konkurs o kard. Wyszyńskim dla dzieci

2024-10-16 06:55

[ TEMATY ]

Kardynał Stefan Wyszyński

odwołany konkurs

uśmiechnięta Polska

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Wioletta Krzyżanowska odbiera od minister Barbary Nowackiej powołanie na stanowisko kuratora

Wioletta Krzyżanowska odbiera od minister Barbary Nowackiej powołanie na stanowisko kuratora

Po 18 latach znika ze szkół podstawowych województwa mazowieckiego Konkurs o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia. Ma to być decyzja tamtejszej kurator oświaty Wioletty Krzyżanowskiej.

Z wielkim smutkiem zawiadamiam, że Kuratoryjny Konkurs o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2024/2025 został odwołany - taki komunikat pojawił się wczoraj w mediach społecznościowych Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
CZYTAJ DALEJ

Burmistrz Czarnego Dunajca: Będziemy finansować lekcje religii, bo tego chcą mieszkańcy!

2024-10-18 09:05

[ TEMATY ]

Czarny Dunajec

TAK dla religii w szkole

odważny burmistrz

facebook.com/MarcinRatulowski

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

Proponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w systemie nauczania katechezy wywołały ogromne poruszenie społeczne. Jak się okazuje, także w lokalnych środowiskach miejskich i wiejskich jest to temat wzmożonych dyskusji. Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca w wywiadzie dla portalu niedziela.pl wskazuje, że to właśnie pytania mieszkańców skłoniły go do jasnej deklaracji o finansowaniu lekcji religii w szkole przez samorząd nawet, jeśli nie będzie wsparcia ze strony państwa. W wywiadzie z Łukaszem Brodzikiem mówi także o tym, dlaczego nie boi się takich inicjatyw wbrew linii obecnego rządu.

Łukasz Brodzik: Panie Burmistrzu, w czasie, gdy minister edukacji Barbara Nowacka zapowiada zmniejszenie liczby godzin katechezy w szkołach do 1 lekcji w tygodniu i inne działania de facto wypychające lekcje religii ze szkół, pan deklaruje, że w gminie Czarny Dunajec lekcje religii będą się odbywać normalnie. Dlaczego?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję