4 października br., o godz. 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej miało miejsce otwarcie wystawy zorganizowanej z okazji 35-lecia pracy twórczej Antoniego Bisagi. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli: prezydent Włocławka Stanisław Wawrzonkoski, grono osób ze świata kultury, rodzina i przyjaciele Artysty. Okolicznościowe przemówienie zawierające informacje o przebiegu pracy twórczej Antoniego Bisagi, jego osiągnięciach i zasługach na polu współczesnej sztuki wygłosił dyrektor Galerii Roman Kamiński "Przygoda Pana Antoniego ze sztuką rozpoczęła się z chwilą urodzenia" - stwierdził dyr. Kamiński i dodał, że Antoni Bisaga, jak każdy rodowity góral, jest człowiekiem "pracowitym, zdolnym i cierpliwym", po czym złożył Artyście serdeczne życzenia. Dołączył się do nich także prezydent S. Wawrzonkoski. Przekazał A. Bisadze wyrazy najwyższego uznania w imieniu własnym i pracowników Urzędu Miasta Włocławka. "Pańskie prace skłaniają do artystycznych wzruszeń, do zadumy" - powiedział Prezydent, wręczając Artyście list gratulacyjny. Na zakończenie części oficjalnej Antoni Bisaga podziękował wszystkim za obecność, pamięć oraz życzenia i zaprosił do zwiedzania wystawy.
Antoni Piotr Bisaga urodził się w Makowie Podhalańskim w 1940 r. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dyplom uzyskał w 1966 r.) W 1967 r. zamieszkał we Włocławku, z którym związany jest do dnia dzisiejszego. Specjalizuje się w rzeźbie, ceramice artystycznej i stołowej, medaliarstwie, projektuje wnętrza. Jego prace były eksponowane na 25 wystawach indywidualnych oraz 75 zbiorowych w kraju i za granicą. Można je zobaczyć m.in. w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w płockim Biurze Wystaw Artystycznych i in. Dzieła Bisagi są ozdobą wielu zbiorów prywatnych w kraju i za granicą.
Artysta jest autorem projektu wnętrza w ceramice kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. Jego prace znajdują się także w kaplicy Domu Księży Emerytów we Włocławku-Michelinie.
Dowodem uznania dla twórczości A. Bisagi są nagrody i wyróżnienia: 1970 - Pro-Tadino, Włochy, Złoty Medal za rzeźbę ceramiczną "Organy", 1971 - Włocławek, Medal "Za zasługi dla rozwoju Włocławka", 1972 - Bydgoszcz, wyróżnienie w konkursie "Kopernik i jego idea", 1974 - Warszawa, Brązowa Odznaka "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych", 1975 - Bydgoszcz, III Nagroda w konkursie "Człowiek i otoczenie", 1976 - Warszawa, MkiS, "Zasłużony Działacz Kultury", 1978 - Włocławek, Srebrna odznaka "Za zasługi dla województwa włocławskiego", 2001 - Włocławek, Nagroda Główna Prezydenta Miasta Włocławka w Dziedzinie Kultury.
Pomóż w rozwoju naszego portalu