Reklama
Najnowszy - ósmy tegoroczny numer warszawskiego miesięcznika,,Miejsca Święte”, wydawanego przez Księży Pallotynów, otwiera wspomnienie z upalnego sierpnia 1944 r., kiedy to mieszkańcy okupowanej przez hitlerowców stolicy ruszyli do wielkiego boju o wolność miasta i kraju, co naznaczyło na zawsze ich pokolenie. To już 64. rocznica Powstania Warszawskiego, a świadków tamtego zrywu jest coraz mniej, tym cenniejsze stają się więc obrazy, które przechowała ich pamięć...
Na upalne zaś lato roku 2008 „Miejsca Święte” proponują młodzieży i wszystkim chętnym do wakacyjnych wędrówek pieszych i czytelniczych starodawny Szlak Cysterski na Śląsku. Oto niektóre jego przystanki:
- Lubiąż ze wspaniałym kościołem oraz klasztorem, w którym można podziwiać niezwykłą Salę Opata i refektarze;
- Opactwo w Henrykowie pamiętające księcia Henryka Brodatego;
- Kamieniec Ząbkowicki usytuowany w przepięknej pradolinie Nysy i zachwycający kościołem z drewnianym ołtarzem z XVIII wieku o 24-metrowej wysokości;
- Bardo Śląskie z Muzeum Sztuki Sakralnej w dawnym klasztorze;
- Rudy Raciborskie z XV-wiecznym obrazem Matki Bożej Pokornej;
- Główne sanktuarium diecezji legnickiej w Krzeszowie, pyszniące się okazałymi zabytkami baroku;
- Trzebnica fundowana przez św. Jadwigę i kryjąca jej doczesne szczątki w późnoromańskiej świątyni.
Imponujący rozwój Cystersów w średniowieczu - mnisi w ciągu kilkudziesięciu lat założyli klasztory w całej Europie - świadczy o ich ogromnej sile wewnętrznej, dynamizmie ducha i świeżości myśli uczestniczącej w stwórczym dziele Boga. Dziś są to znaki wiary jednoczące narody europejskie, a wśród nich Polskę. Glebą, na której wyrósł cysterski dynamizm w XII wieku, była myśl św. Bernarda (1112-53), opata francuskiego klasztoru Clairvaux.
Dziedzictwo cysterek trzebnickich 700 lat później podjęły na Pomorzu Zachodnim siostry boromeuszki, które w Międzyzdrojach na Wolinie krzewiły wiarę i dzieło miłosierdzia od 1902 r. Ich trudną pracę w niespokojnym XX wieku, prowadzoną wytrwale w domu klasztornym z kaplicą o nazwie Gwiazda Zaranna, przypominają sierpniowe „Miejsca Święte”.
Ten sam numer pallotyńskiego czasopisma dla pielgrzymów zaprasza także w dalszą podróż - tym razem do Ameryki Południowej. Oto Ekwador - państwo zawdzięczające swoją nazwę równikowi dzielącemu je na dwie części. Terytorialnie niewielkie, szczyci się jednak bogactwem przyrody, kultury i zabytków. To egzotyka, Amazonia, kolonialne miasta, przyjaźni ludzie, bogactwo smaków, zapachów i barw. Ale wakacje, czas gdy się żyje wolniej, mogą być także czasem refleksji. Sprzyja jej opis innego kraju południowoamerykańskiego - Kolumbii. Nad jej stolicą, 9-milionową Bogotą, na wysokości 3131 m, na górze Monserrate, znajduje się sanktuarium Jezusa Cierpiącego. Czuwa On nad tutejszym ludem w niezwykłej figurze, wyrzeźbionej przez miejscowego artystę. Rzeźba przedstawia Jezusa Cierpiącego, który pada pod uderzeniami, ocieka krwią, ma koronę cierniową. Leży i jedną rękę ma już przybitą do krzyża. Jego spojrzenie wyraża cierpienie, ale i nadzieję, jest pełne żalu i zarazem miłosierdzia. Fascynuje godnością umierania, ucząc obrony przed lękiem śmierci. Umierający Jezus staje się źródłem siły dla człowieka, który sam nie sprostałby wyzwaniu śmierci. Na sąsiednim wzgórzu znajduje się sanktuarium Tej, która nie opuściła swego konającego Syna - Matki Bożej od Krzyża.
Sierpniowe „Miejsca Święte” życzą dobrej lektury!
Sentencje św. Bernarda
U Boga słowo zgodne jest z przedsięwzięciem, bo jest prawdą; czyn - zgodny ze słowem, bo jest mocą; sposób - zgodny z czynem, bo mądrością jest, i dlatego „nie będzie niepodobne u Boga żadne słowo”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nie lubi Prawda zakątków, nie lubi dróg tajemnych. Stoi ona w pośrodku: miłuje karność i życie wspólne, wspólne starania.
W tajemnicy Boga Człowieka znajduje się nasze wyzdrowienie; w tajemnicy Matki Dziewicy - nasza pomoc, albowiem Bóg chciał, żeby wszystko, co mamy, przechodziło przez ręce Maryi.
Znalazłeś już mądrość, gdy opłakujesz grzechy przeszłe, gdy lekceważysz sobie dobra doczesne, gdy całym sercem pożądasz szczęśliwości wiecznej.
„Miejsca Święte” 8/2008
Prenumerata:
„Miejsca Święte”, ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa, tel. (0-22) 818-27-51, wew. 359
Prenumerata: 90 zł (całoroczna); 45 zł (półroczna); 7, 50 zł/egz.
PeKaO SA I/Oddz. Warszawa Nr 31 1240 1037 1111 0000 0691 7001
Marketing i reklama: tel. (0-22) 670-08-48;