Wychowawcami w Spynce są opiekunki (ukraińskie i polskie), które zostały specjalne przygotowane do prowadzenia zajęć edukacyjnych.
- Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie wiedzieliśmy, że musimy pomagać mamom z dziećmi i tę pomoc próbujemy im nieść – podkreśla ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor CSR w Łodzi. Dodał przy tym, że Centrum nie zawiesiło żadnej pomocy dla polskich rodzin ale rozszerza na potrzeby osób z Ukrainy, czego przykładem jest otwarta właśnie. Spynka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Program SPYNKA realizowany jest od kwietnia 2022 roku przez Fundację Rozwoju Dzieci, która rozpoczęła współpracę przy tym projekcie z Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Fundacją jest organizacją pożytku publicznego. – Zależy nam na tworzeniu małym dzieciom warunków nieskrępowanego rozwoju. Prowadzimy badania, wypracowujemy standardy jakości, wspieramy i szkolimy personel, żeby w sposób jak najbardziej otwarty odpowiadał na potrzeby małych dzieci z różnych miejsc i środowisk – czytamy w informatorze Fundacji.
Reklama
W imieniu włodarzy miasta podziękowania za otwarcie Spynki wyraziła Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Miasta Łodzi. - Myślę, że to będzie ogromna radość dla najmłodszych, którzy tutaj, w tych wspaniałych warunkach będą mogli się komunikować, uczyć się języka od siebie nawzajem. To miejsce, to też bezpieczeństwo dla rodziców, którzy będą mieli to poczucie, że ich pociechy są pod właściwą, profesjonalną opieką – zauważyła Skrzydlewska.
Do łódzkiej Spynki uczęszczają dzieci , które zostały podzielone na trzy grupy wiekowe: grupa stała I – dzieci w wieku 1-3 lata, grupa stała II – dzieci w wieku 4-5 oraz grupa "drop-in" - otwarta na wpieranie codziennie innych dzieci, w wieku od roku do 6 lat.
Spynka w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.
Aktualnie na terenie Polski znajduje się ponad 60 Spynek. Dotychczas powstały one w Łodzi, oraz województwie mazowieckim, śląskim, pomorskim, lubelskim i podkarpackim.