Solidarni z Gruzją
Pomagamy ofiarom wojny na Kaukazie
Caritas Gruzja od pierwszych chwil zapewnia osobom przesiedlonym pomoc w postaci schronienia, żywności, artykułów higienicznych i ubrań. - Sytuacja jest bardzo ciężka, w chwili obecnej staramy się zapewnić najpotrzebniejsze artykuły i schronienie dla 2,5 tys. rodzin, które były zmuszone opuścić swoje domy. Wiele miejsc pozbawionych zostało dostępu do wody i gazu - mówi ks. Witold Szulczyński SDB, dyrektor gruzińskiej Caritas. Podkreślił, że działania zbrojne wywołały u dzieci wojenną traumę i potrzebują pomocy psychologicznej.
Caritas Polska zwraca się z apelem do osób i instytucji, które chcą wspomóc akcję pomocy poszkodowanym - mogą one dokonywać wpłat na konto: Caritas Polska, ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa; Bank PKO BP SA 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526; Bank Millennium SA 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: „Gruzja”. Można też wysłać SMS o treści „Pomagam” pod numer 72902 koszt 2,44 zł z VAT. Darowizny w walutach obcych można przekazywać na następujące konta: Bank Millennium SA, Al. Jerozolimskie 133, 02-304 Warszawa S.W.I.F.T. BIGBPLPWXXX euro (EUR): PL 23 1160 2202 0000 0000 3436 4677, dolar amerykański (USD): PL 57 1160 2202 0000 0000 6663 1212, funt brytyjski (GBP): PL 36 1160 2202 0000 0000 7232 7236, z dopiskiem: „Gruzja”.
Chiny
Głowy państw na Mszy św. w katolickiej katedrze
Reklama
Prezydent Filipin Gloria Macapagal-Arroyo, wielki książę Luksemburga Henryk i „szef państwa” Samoa Zachodniego Tuiatua Tupua Tamasese Efi uczestniczyli we Mszy św. w katolickiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pekinie 10 sierpnia - w pierwszą niedzielę XXIX Igrzysk Olimpijskich. Na Eucharystii, odprawianej po angielsku, zgromadziło się kilkaset osób - Chińczyków i obcokrajowców. Po Mszy św. głowy państw przyjął biskup Pekinu Joseph Li Shan, który jest uznawany przez Stolicę Apostolską.
W katedrze odprawianych jest pięć niedzielnych Mszy św.: jedna po łacinie, dwie po chińsku i dwie po angielsku. Na czas igrzysk nad wejściem do zabytkowej, świeżo odremontowanej świątyni zawieszono napis w języku chińskim: „Sto lat igrzysk, marzenie się spełniło w Chinach. Módl się z całego serca, pokój zawsze zwycięży”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ludzie
Ks. Witold Szulczyński SDB
Dyrektor Caritas Gruzja ks. Witold Szulczyński SDB z Tbilisi na pytanie, jaki będzie finał wojny na Kaukazie, powiedział dla „Naszego Dziennika”, że ta wojna - jak to zwykle bywa - zakończy się tragedią prostych ludzi, którym działania wojenne zrujnowały życie. Wyjaśnia, że „wojna skończy się w telewizji, przestanie być newsem, a tym poszkodowanym ludziom grozi, że zostaną sami. Ks. Szulczyński przypomniał wydarzenie sprzed trzech lat, gdy z arcybiskupem z Włoch i miejscowym nuncjuszem pojechali do wioski w Osetii Południowej, gdzie ludzie po walkach byli bez dachu nad głową. Gdy zapytali, co im jest najbardziej potrzebne, co by w pierwszej kolejności chcieli dostać, uzyskali odpowiedź: „Wybudujcie nam kościół. Nie jesteśmy zwierzętami” - wyjaśnił ks. Szulczyński. To była ta część Osetii, która przynajmniej oficjalnie należała do Gruzji.
Cudzysłów
Warszawa jest dla mnie nie tylko pamiątką, jest relikwią. Tutaj powinienem chodzić boso i całować święte kamienie, powinienem modlić się za tych na Powązkach.
Bp Józef Zawitkowski, 1 sierpnia 2008 r., w rocznicę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego
Krótko
Szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej - niższej izby parlamentu Rosji - Konstantin Kosaczow powiedział, że porozumienie o rozmieszczeniu w Polsce amerykańskich pocisków zwiększy napięcie między Moskwą a Waszyngtonem.
Amerykański minister obrony Robert Gates oświadczył, że USA zrewidują „całą gamę” swoich stosunków wojskowych z Rosją w następstwie jej operacji militarnej w Gruzji. Gates powiedział, że nie przewiduje nowej zimnej wojny, ale Rosja powinna zmienić swoją politykę.
Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili uważa, że sytuacja jest obecnie taka sama jak po upadku caratu. Jak kiedyś bolszewicka Rosja, tak dziś Rosja Putina sięga po wszystko, co kiedyś było jej, i co uważa za swoje.
Dotychczasowa ulica Bolszaja Kommunisticzeskaja w centrum Moskwy otrzyma wkrótce nowego patrona - Aleksandra Sołżenicyna. Władze stolicy Rosji postanowiły również umieścić na jednym z budynków na tej ulicy tablicę pamiątkową, informującą o byłym dysydencie i pisarzu, w swoim czasie wygnanym z ojczyzny.
Na drogach całego świata codziennie toczy się wojna. Trzeba podjąć działania mające na celu zmniejszenie liczby ofiar tej rzezi - tak abp Agostino Marchetto, sekretarz papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, skomentował doniesienia o kolejnych ofiarach wypadków samochodowych.
W Podkamieniu na Ukrainie odbyło się w dniach 3-14 sierpnia ekumeniczne spotkanie młodzieży Europy Środkowo-Wschodniej „Friedensgrund”, w którym uczestniczyło 150 osób, m.in. z Niemiec, Polski, Czech, Bośni i Hercegowiny. Reprezentantami Polski była ośmioosobowa delegacja z diecezji tarnowskiej.
W całej Afryce głodują miliony ludzi. Apel o pilną pomoc dla nich wystosowała w Londynie międzynarodowa agencja rozwoju Christian Aid. Przypomniała ona, że większość krajów afrykańskich nie jest samowystarczalna, gdy chodzi o wyżywienie.
80. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich obchodzi bp Antonio Rosario Mennonna, emerytowany ordynariusz włoskiej diecezji Nardò-Gallipoli. Ten najstarszy hierarcha katolicki w Europie ma 102 lata i wciąż cieszy się dobrym zdrowiem. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 22 lat, w1928 r., w Muro Lucano, swej rodzinnej miejscowości, gdzie dziś mieszka.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.