- Jak Ksiądz Biskup ocenia powrót do średniowiecznej tradycji pielgrzymowania do Santiago de Compostela? Czy reaktywacja Szlaku św. Jakuba może przynieść owoce ewangelizacyjne? - na pytanie „Miejsc Świętych” odpowiada biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt.
- Szlak św. Jakuba jest związany z osobą Apostoła, a jeśli Apostoła, to świadka Chrystusa Zmartwychwstałego. Jeśli wędrujemy do św. Jakuba, by się z nim spotkać duchowo, to na pewno będzie się to przyczyniało do rozwoju wiary, będzie też jednoczyło ludzi (...).
- Zadamy nieco przekorne pytanie: Dlaczego tu, na Dolnym Śląsku, w centrum zainteresowań jest św. Jakub, a nie na przykład św. Jadwiga Śląska czy inni miejscowi święci?
- Zawsze jest tak, że za każdą inicjatywą stoją ludzie z pasją. W moim otoczeniu znalazł się ktoś taki, gdy przebywałem jeszcze w Legnicy. To Henryk Karaś przedstawił mi ideę reaktywacji Szlaku św. Jakuba. Jego zapał sprawił, że zaszczepił on swe zainteresowanie innym ludziom. Włączył w to samorządowców, a w dalszej kolejności, uzyskawszy aprobatę kościelną, również osoby duchowne. Czy była to jedyna inspiracja? Nie. Władze Unii Europejskiej również wyraziły zadowolenie, że próbuje się dziś reaktywować czynnik jednoczący Europę.
***
„My, pielgrzymi, pracujący nad odtworzeniem Drogi św. Jakuba w Polsce, zebrani w Janicach w Święto Niepodległości 11 listopada 2007 roku, w 25. rocznicę ogłoszenia w Santiago de Compostela przez naszego Rodaka, Jana Pawła II, Aktu Europejskiego, odpowiadamy na zawarty w nim apel. (...) pragniemy, aby podejmowane przez nas starania o odtworzenie szlaków prowadzących przez Polskę ku Santiago de Compostela owocowały nie tylko odkryciem i ożywieniem wspólnych korzeni kultury europejskiej, ale przede wszystkim przyczyniały się do budowania trwałej jedności duchowej kontynentu” - napisali twórcy odradzającego się Szlaku Jakubowego w Polsce, a „Miejsca Święte” publikują mapę szlaku na terenie Polski.
Nr 7/2008 „Miejsc Świętych” prezentuje jedynie fragment Dolnośląskiego Szlaku św. Jakuba: Głogów - Grodowiec - Jakubów. To tam przed czterema laty reaktywowano pradawną tradycję pielgrzymowania do sanktuarium św. Jakuba - obecna pielgrzymka wyrusza z głogowskiej kolegiaty, po drodze mijając perłę śląskiego baroku - sanktuarium w Grodowcu z cudowną figurą Matki Bożej. W tym samym numerze „Miejsc Świętych” znalazł się reportaż Krzysztofa Jasińskiego z Camino III pt. „Ultreia! - Naprzód!”. Miejsce to dla nas, Polaków, tym bardziej interesujące, że m.in. tamtędy, przez Pireneje na południu Francji, wiodła droga Polaków-wychodźców w czasie II wojny światowej.
***
Św. Jakub zwany Matamoros - to pogromca Maurów. We współczesnej Europie w postępie geometrycznym rośnie liczba muzułmanów. „Najnowsze statystyki (przytacza je o. Adam Wąs SVD) szacują ogólną liczbę wyznawców islamu na około 52 milionów (włącznie z europejską częścią Rosji), co stanowi 8% ludności Starego Kontynentu. Na czele krajów zachodnich z najliczniejszym odsetkiem ludności islamskiej znajduje się Francja z pięcioma milionami muzułmanów, Niemcy z ponad trzema milionami, Wielka Brytania z blisko dwoma, Holandia z 700 000 oraz Belgia z 370 000. Liczba muzułmanów rośnie także w krajach, które w przeszłości uchodziły za homogenicznie katolickie, jak na przykład Polska”. Stąd propozycja, by dziś św. Jakuba ogłosić patronem dialogu chrześcijan i muzułmanów.
Ponadto w „Miejscach Świętych” artykuł Tamary Sobolskiej o Don Kichocie, który „mieści w sobie cały humanizm hiszpański”, Izy Jurek „O podróżach Zbigniewa Herberta w 10. rocznicę śmierci” i Sylwii Huber o Saharze.
„Miejsca Święte” 7/2008
Prenumerata:
ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa
tel. (0-22) 818-27-51, wew. 359
Prenumerata: 90 zł (całoroczna); 45 zł (półroczna); 7, 50 zł/egz.
PeKaO SA I/Oddz. Warszawa
Nr 31 1240 1037 1111 0000 0691 7001
Marketing i reklama: tel. (0-22) 670-08-48
Pomóż w rozwoju naszego portalu