W czwartek minister Czarnek w Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym koło Krosna (Podkarapckie) wziął udział w V edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu".
Jak zaznaczył, "dobrze, żeby te słowa trafiły do wszystkich, którzy niekiedy mają +odwagę+ jeździć za granicę i źle mówić o matce". "Polska niepodległa, suwerenna to nasza matka. O matce nie mówi się źle" – zauważył Czarnek.
Zwrócił uwagę, 123 lata zaborów to był okres "ogromnych prześladowań narodu polskiego – zsyłek na Sybir, morderstw, zabójstw, terroru, rusyfikacji na skalę niespotykaną i germanizacji na skalę niespotykaną".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Jeśli na chłodno zastanowimy się dlaczego pomimo tego naród polski przetrwał, to nie możemy dojść do innych wniosków jak tylko takich, że polskość była kultywowana w polskich domach. W polskiej zdrowej rodzinie złożonej z małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, z dzieci, które były przyszłością każdej rodziny i każdego społeczeństwa" – mówił.
Rodzinie – podkreślił – "opartej na odpowiedzialności za siebie, za dom, ale też za całe społeczeństwo i jego przyszłość". "W rodzinie, która była pozbawiona egoizmu, a była usposobiona do myślenia o przyszłości dzieci i wnuków" – wyjaśnił minister.
W trakcie swojego wystąpienia powiedział, że "gdyby nie Kościół katolicki w Polsce polskość nie przetrwałaby 123 lat rusyfikacji i germanizacji".
Reklama
"Polskość jest związana na dobre i na złe z chrześcijaństwem. Jeśli Polska nie będzie chrześcijańska w tym stuleciu, to Polski nie będzie, a przynajmniej nie będzie takiej w jakie wzrastaliśmy my wszyscy i wszystkie nasze poprzednie pokolenia" – stwierdził.
Dodał, że "to musimy powtarzać".
Minister Czarnek poinformował, że do tegorocznej "Szkoły do hymnu" zgłosiły się ponad 4 mln dzieci i młodzieży z 20,5 tys. szkół w Polsce i 300 za granicą.
Michalickiemu Zespołowi Szkół Ponad Podstawowych im bł. ks. Bronisława Markiewicza przekazał czek na 2 mln 850 tys. zł na rozwój.
Czarnek przekazał, że resort edukacji i nauki w ostatnich tygodniach kwotą 170 mln zł wsparł "szkoły prowadzone przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego; w tym przez instytucje kościelne, zgromadzenia, diecezje, ale też stowarzyszenia, które mają szkoły w miejscach, gdzie były likwidowane przez samorządy".
Minister zapowiedział, że podobne wsparcie dla tego typu szkół będzie kontynuowane. Zaznaczył, że w tych placówkach uczy się ponad 100 tys. dzieci i młodzieży.
Michalicki Zespół Szkół powstał ponad 100 temu. Kształci się w nim ponad 900 uczniów na 14 kierunkach. Szkoła prowadzona jest przez zgromadzenie michalitów.(PAP)
Autor: Alfred Kyc