Oratorium Leśniowskie „Siedem pieśni Marii” zostało wykonane w sobotę 14 czerwca wieczorem w plenerze przy Sanktuarium Patronki Rodzin w Leśniowie-Żarkach k. Częstochowy. W koncercie wzięło udział prawie 200 wykonawców. Była to leśniowska premiera tego niezwykłego dzieła Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka. Oratorium jest dziękczynieniem dla Matki Bożej Leśniowskiej za cud uzdrowienia Mateusza Mroza, który w sylwestrową noc 2006 r., umierając na sepsę, został cudownie zachowany przy życiu.
- Przybyliśmy na spotkanie z Mistyczną Muzą, a wiele znamienitych osób uważa, że jej pochodzenie nie jest stąd. Dzisiaj, na potwierdzenie swojego rodowodu, ta Wielka Muza odziewa się we właściwe sobie szaty. Każdemu uczestnikowi tegoż koncertu pokaże swoje prawdziwe oblicze. Jeśli jednak ktoś z obecnych nie dowierzałby temu, to Gospodyni dzisiejszego spotkania ustami tych, których wybrała, opowie o tym, jak namaściła swoim uśmiechem ludzi, którzy nawet nie wiedzieli o Jej istnieniu - powiedział przed rozpoczęciem koncertu o. Zbigniew Ptak, kustosz Sanktuarium w Leśniowie. Podkreślił, że Matka Boża tak pokierowała wydarzeniami z Leśniowa i użyła talentów twórców, iż powstało dzieło sławiące Jej życie, zapisane na świętych kartach Ewangelii. O. Ptak wyraził nadzieję, że to oratorium przejdzie do historii polskiej muzyki religijnej.
Swoją obecnością koncert uświetnili: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski z ojcami i braćmi paulinami, którzy przybyli m.in. z Jasnej Góry, obecni byli także księża dekanatu żareckiego i zawierciańskiego, siostry zakonne zaprzyjaźnione z Leśniowem oraz wielka rzesza wiernych i pielgrzymów.
(Red.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu