Włodzimierz Rędzioch: - 28 czerwca 2008 r. Benedykt XVI otworzy Drzwi Święte bazyliki, której Eminencja jest archiprezbiterem, inaugurując w ten sposób Rok Święty poświęcony Apostołowi Narodów. Czy trzeba było ogłosić Rok Święty, by przypomnieć tę postać chrześcijaństwa?
Kard. Andrea Cordero Lanza di Montezemolo: - Paweł jest jedną z nawybitniejszych postaci chrześcijaństwa i jednym z największych głosicieli Ewangelii. Nie był uczniem Jezusa, ale został wybrany przez Boga w inny sposób i wysłany jako Apostoł Narodów na cały świat. Jego pisma i działalność nie są ani dostatecznie znane, ani studiowane przez katolików, nawet tych praktykujących.
- Bazylika św. Pawła będzie „sercem” obchodów Roku Pawłowego, gdyż tutaj znajduje się jego grób. Jaka jest historia grobu Apostoła?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Ugruntowana i niepodważalna tradycja, sięgająca II wieku mówi, że pod ołtarzem bazyliki znajduje się sarkofag Pawła. W starożytności w tym rejonie istniał pogański cmentarz, na którym - jak głosi legenda - matrona imieniem Lucina umieściła sarkofag z doczesnymi szczątkami Apostoła ściętego niedaleko stąd, w miejscu zwanym Tre Fontane (Trzy Fontanny). Gdy chrześcijanie, po ogłoszeniu Edyktu Konstantyna (313 r.), zyskali wolność kultu, cmentarz stał się miejscem masowych pielgrzymek i zmienił się jego dotychczasowy charakter. W krótkim czasie wybudowano bazylikę, która miała jedynie 30 m długości; wejście znajdowało się przy ulicy Ostiense, a absyda była zwrócona ku rzece. Świątynia była jednak zbyt mała i w następnym wieku wzniesiono większą - tym razem z wejściem od Tybru. Bliskość rzeki sprawiała, że bazylika była zagrożona powodziami. Dlatego przy sarkofagu wzniesiono mur ochronny, na wierzchu natomiast umieszczono marmurową płytę z prostym napisem: „Paulo apostolo mart…”. Na początku XX wieku wzdłuż rzeki wzniesiono wały ochronne i od tej pory wody Tybru nie zagrażają już bazylice.
- Czy przeprowadzono badania archeologiczne pod ołtarzem bazyliki?
- Nie można było przeprowadzić szczegółowych badań, ponieważ na murze chroniącym sarkofag spoczywa baldachim wzniesiony nad ołtarzem przez Arnolfo di Cambio. Dlatego sondowano jedynie teren wokół grobu.
- Co zatem zobaczy pielgrzym przybywający do bazyliki?
- Wykuliśmy otwór, przez który widać sarkofag Apostoła. Pielgrzymi mogą więc zejść do grobu, przy którym umieściliśmy klęcznik i informacje w ośmiu językach.
Chciałbym dodać, że odnotowujemy prawdziwy rozkwit kultu Pawła Apostoła.
- Czy zachowały się jakieś świadectwa kultu św. Pawła w przeszłości?
- W ciągu wieków mnisi opiekujący się bazyliką znajdowali przy grobie monety pochodzące z różnych epok i najdalszych zakątków świata (nawet z Azji i Afryki). Monety te, będące rodzajem ofiary składanej przez pielgrzymów, świadczą o ciągłości kultu Apostoła w tym miejscu.
- Jakie były intencje Ojca Świętego, gdy podjął decyzję ustanowienia Roku św. Pawła?
- Przede wszystkim chodziło o lepsze poznanie postaci św. Pawła, jego życia i nauczania, zawartego w Dziejach Apostolskich i Listach. Drugi wymiar Roku Świętego to wymiar ekumeniczny. Dlatego nasza bazylika musi zawsze zachować ducha ekumenicznego.
Reklama
- Jak będą przyjmowane tutaj grupy pielgrzymów niekatolików?
- Grupy chrześcijan niekatolików będą miały do dyspozycji cztery kaplice i baptysterium, które nie było nigdy używane, i po małych przeróbkach będzie mogło służyć jako kaplica. Oczywiście, nie będziemy mogli celebrować razem sakramentów, ale organizowane będą wspólnie spotkania modlitewne.
- W swojej karierze dyplomatycznej Ksiądz Kardynał był m.in. nuncjuszem apostolskim w Ziemi Świętej, tzn. ziemi Szawła. Czy czuje się Eminecja dzisiaj ambasadorem Apostoła Narodów?
- Oczywiście. Dla mnie związek z ziemią Pawła jest bardzo ważny, tym bardziej że jest to ziemia Jezusa. Szaweł studiował w szkołach rabinicznych i nigdy nie zetknął się z Chystusem (można powiedzieć, że spotkał Go dopiero na „drodze do Damaszku”). Jezus wybrał swych Apostołów w Galilei, natomiast Paweł został wybrany w inny sposób: Bóg wybrał doktora prawa, faryzeusza i prześladowcę chrześcijan, by na drodze do Damaszku przemienić Szawła w Pawła. Tak jak już wspomniałem, ta wielka postać chrześcijaństwa nie jest dostatecznie znana. Dlatego w Roku Pawłowym zorganizujemy konferencje, spotkania i debaty naukowe, by przybliżyć wszystkim tę wielką postać.
- Obok bazyliki wznosi się słynne opactwo benedyktyńske...
Reklama
- Około 700 r. przy bazylice - na ruinach starożytnej fortecy, która wznosiła się między Tybrem a pagórkami zwanymi Colline Ostiensi - wzniesiono opactwo benedyktyńskie. Kiedyś opactwo miało wielkie znaczenie i należały do niego tereny ciągnące się aż do morza. Z czasem podupadło, zostało pozbawione dawnych posiadłości, a następnie - na mocy Traktatu Laterańskiego z 1929 r. - stało się, wraz z otaczającym go terenem, posiadłością Stolicy Apostolskiej i ma specjalny status eksterytorialności.
Mnisi opactwa, żyjący według reguły benedyktyńskiej, używali jako opackiego kościoła Bazyliki św. Pawła za Murami. Był to wyjątek, gdyż inne bazyliki papieskie mają swoich kanoników i penitencjarzy; tutaj nigdy nie było archiprezbitera, który stoi na czele kolegium kanoników. Na mocy „motu proprio” z 2005 r. Benedykt XVI dokonał reorganizacji zarządzania bazyliką, mianując archiprezbitera bazyliki.
- Jakie są kompetencje archiprezbitera bazyliki, a jakie opata?
- Archiprezbiter sprawuje jurysdykcję w bazylice i koordynuje działalność całego komplesu eksterytorialnego, do którego należą: Kolegium Beda, oratoria oraz inne budynki. Opat natomiast jest odpowiedzialny za wspólnotę monastyczną oraz za dzialalność liturgiczną, kultową.
- Jaki jest program obchodów Roku św. Pawła?
- Chciałbym podkreślić, że wszyscy są zaproszeni do odwiedzenia bazyliki w czasie Roku Pawłowego. Przygotowaliśmy specjalną stronę internetową
Chcemy też poświęcić dużo miejsca koncertom. Często jesteśmy proszeni o udostępnienie bazyliki na koncerty, ponieważ bardzo dobrze do tego się nadaje. Ale to jest kościół! Dlatego ograniczyliśmy się do trzech wielkich spotkań koncertowych. Papież powiedział mi: - Jestem bardzo zainteresowany koncertami, zaproście mnie! Dlatego będzie uczestniczył przynajmniej w jednym z nich. Ważnym wydarzeniem będzie zaplanowany na październik koncert dla biskupów z całego świata, którzy przybędą do Watykanu na Synod.