Zesłanie Ducha Świętego
Narodziny Kościoła
Pięćdziesiątnica była momentem narodzin Kościoła nie z woli człowieka, lecz z mocy Ducha Bożego - przypomniał Benedykt XVI w homilii na Mszy św., której przewodniczył 11 maja rano w Bazylice Watykańskiej. Podkreślił, że od początku oczywiste było, że Duch ten daje życie wspólnocie, która jest zarazem jedna i powszechna, przezwyciężając tym samym przekleństwo wieży Babel.
- Tylko Duch Święty, który tworzy jedność w miłości i we wzajemnej akceptacji odmienności, uwolnić może ludzkość od nieustannej pokusy ziemskiej potęgi, która chce panować nad wszystkim i wszystko zrównać - wyjaśnił Papież. Zaznaczył, że Kościół, który rodzi się w Pięćdziesiątnicę, nie jest przede wszystkim wspólnotą partykularną - Kościołem Jerozolimskim - lecz Kościołem powszechnym, który mówi językami wszystkich narodów. Z niego narodzą się następnie inne wspólnoty we wszystkich stronach świata. Kościół katolicki nie jest zatem federacją Kościołów, ale jedyną rzeczywistością - przypomniał Benedykt XVI.
Ruch dla życia
Obrona życia niezbędnym polem apostolatu
Reklama
Odważna i podyktowana miłością obrona życia ludzkiego we wszystkich jego fazach pozostaje dla chrześcijan pilnym i niezbędnym polem apostolatu i ewangelicznego świadectwa - przypomniał Benedykt XVI w przemówieniu do członków włoskiego Ruchu dla Życia (Movimento per la vita), założonego w reakcji na legalizację w tym kraju aborcji przed 30 laty.
Przypominając o tej rocznicy, Papież poparł ideę ruchu, by zastanowić się nad ludzkimi i społecznymi następstwami tej ustawy. - Patrząc na minione trzydziestolecie i biorąc pod uwagę aktualną sytuację, nie można nie przyznać, że obrona życia ludzkiego stała się dziś praktycznie trudniejsza, albowiem wytworzyła się mentalność postępującej deprecjacji jego wartości, pozostawionej ocenie jednostki - powiedział Benedykt XVI.
Dodał, iż liczne i złożone są powody prowadzące do podjęcia tak bolesnej decyzji, jaką jest aborcja. Wyjaśnił zarazem, że o ile z jednej strony Kościół, wierny przykazaniu swego Pana, nie ustaje w przypominaniu, że święta wartość życia każdego człowieka ma swoje źródło w planie Stwórcy, to z drugiej - pobudza do podejmowania inicjatyw na rzecz wspierania kobiet i rodzin dla stworzenia warunków sprzyjających przyjęciu życia oraz na rzecz ochrony instytucji rodziny, opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Pozwolenie na uciekanie się do przerywania ciąży nie tylko nie rozwiązało problemów, które trapią kobiety i niemało komórek rodzinnych, lecz otworzyło kolejną ranę w naszym społeczeństwie i tak już obciążonym głębokim cierpieniem - stwierdził Papież.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Efekt apelu „Niedzieli”
Zespół ws. moratorium na aborcję
Wewnątrz klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powstał zespół, który ma przedyskutować sprawę wprowadzenia moratorium na wykonywanie zabiegów przerywania ciąży. Inicjatywę włoskiego dziennikarza Giuliano Ferrary, dotyczącą moratorium, podjął tygodnik „Niedziela”, przez wydrukowanie na swoich łamach wywiadu, w którym Ferrara przedstawił swoje działania. W ślad za tym w lutym br. Redaktor Naczelny „Niedzieli” zaproponował wszystkim polskim parlamentarzystom włączenie się w sprawę moratorium dotyczącego aborcji.
W skład zespołu parlamentarzystów ws. moratorium na aborcję wchodzą m.in. Anna Sobecka, Artur Górski i Nelli Rokita. Pierwsze spotkanie zespołu planowane jest jeszcze w maju. Oficjalna nazwa zespołu - według zarządzenia szefa klubu parlamentarnego PiS Przemysława Gosiewskiego - brzmi „zespół do spraw moratorium na wykonywanie aborcji klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości”. Zadaniem zespołu jest przygotowanie oficjalnego stanowiska klubu parlamentarnego PiS w sprawie moratorium. Dodatkowo zespół chce także monitorować prace rządu w tej kwestii oraz analizować podobne inicjatywy parlamentów w innych krajach europejskich, współpracując z ich przedstawicielami.
Nowy dokument w sprawie Mszy trydenckiej
Reklama
Watykan przygotowuje dokument, który odpowie na pytania, jakie zrodziły się po ogłoszeniu dokumentu „Summorum Pontificum” w sprawie przedsoborowej Mszy św. Kwestii budzących wątpliwości jest bardzo dużo, o czym informuje kard. Darío Castrillón Hoyos w wywiadzie dla włoskiego miesięcznika „Jesus”.
Przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” ujawnił, że kapłani z Bractwa św. Piusa X indywidualnie powracają na łono Kościoła katolickiego. Prowadzone rozmowy wskazują, że możliwe jest dalsze pojednanie z lefebrystami. Hierarcha stwierdził, że byłby to jeden z widzialnych owoców dokumentu Benedykta XVI.
„Ufam, że Benedyktowi XVI uda się «naprawić rozdarcie istniejące w Kościele» poprzez powrót lefebrystów do pełnej jedności” - dodał kolumbijski purpurat.
Strona internetowa po łacinie
Od kilkunastu dni czynna jest strona internetowa Stolicy Apostolskiej po łacinie, która nadal formalnie jest językiem urzędowym Kościoła rzymskokatolickiego. W związku z tym zmieniła się nieco watykańska strona główna: www.vatican.va, na której pojawiła się siódma wersja językowa.
Nowa strona nie jest jednak powieleniem tamtych wersji, lecz zawiera wyłącznie łacińskojęzyczne teksty różnych dokumentów kościelnych, zgrupowane w następujących działach: Papieże, Święta Biblia, Katechizm Kościoła Katolickiego, Kodeks Prawa Kanonicznego, Sobór Watykański II i Kuria Rzymska. Istnienie strony łacińskiej ma przede wszystkim ułatwić dostęp do różnych dokumentów papieskich i watykańskich w ich wersjach oryginalnych. Jest to szczególnie istotne dla kanonistów, biblistów i tych wszystkich, którzy mają np. wątpliwości co do jakości tłumaczeń owych dokumentów.
Życzenia z okazji 60-lecia Państwa Izrael
Życzenia z okazji 60-lecia Państwa Izrael złożył 12 maja Benedykt XVI na ręce nowego ambasadora tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Mordechaja Lewy’ego. - Stolica Apostolska przyłącza się do dziękczynienia Bogu za to, że aspiracje narodu żydowskiego do posiadania domu na ziemi swych ojców zostały spełnione i ma nadzieję, że wkrótce nadejdzie czas jeszcze większej radości, kiedy sprawiedliwy pokój rozwiąże nareszcie konflikt z Palestyńczykami - powiedział Papież.