Oryginalnym i pożytecznym wypełnieniem czasu oczekiwania na dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II okazała się tegoroczna V edycja Przeglądu Teatrów Szkolnych Stowarzyszenia Szkół Katolickich, jaki odbył się w dniach 18-21 marca b.r. w Częstochowie. Pod hasłem „Kiedy spotykam świętych dotykam Boga”, na scenie teatralnej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, około 700 adeptów amatorskiej sztuki scenicznej z różnych regionów Polski zaprezentowało swoje talenty, podzieliło się refleksjami na temat życia, świętości i niezgłębionego bogactwa myśli Jana Pawła II.
Młodzi aktorzy zastanawiali się dlaczego ich duchowy bohater zostaje świętym i jaką spuściznę zostawił współczesnym pokoleniom, utwierdzali się w przekonaniu, że świętość dostępna jest dla każdego, także w codziennym życiu. Organizatorem Przeglądu są Katolickie Szkoły Specjalne SPSK im. św. Antoniego z Padwy Częstochowie. Ideą przewodnią liczącego 136 placówek Stowarzyszenia jest odpowiedź na apel Ojca Świętego Jana Pawła II, wzywający do nowej ewangelizacji. Godnym podziwu jest fakt, że scenariusze przedstawianych sztuk są dziełem nauczycieli, a znaczna część szkolnych teatrów działa w środowisku wiejskim, stanowiąc często jedyne źródło dobrze pojętej kultury.
Jak powiedziała witając uczestników Wioletta Błasiak, prezes SPSK - „Spotkaliśmy się, gdyż łączy nas zamiłowanie do sztuki i pragnienie wyrażenia za pomocą słowa swojej wiary i miłości do Boga, chęć zamanifestowania duchowej łączności z człowiekiem, który Świętym był już za życia. Uczniowie Szkół Podstawowych, Gimnazjów, Liceów, Szkoły Zawodowej, a nawet przedszkolacy zaprezentowali różnorodne formy sceniczne w postaci teatru tradycyjnego, pantomimy, teatru kukiełkowego, teatru cieni, widowiska słowno muzycznego, a nawet baletu, zadziwiając pomysłami scenograficznymi, wdziękiem, prostotą przekazu, kunsztem artystycznym. Klimat spotkania doskonale scharakteryzował jeden z członków jury, częstochowski aktor Adam Hutyra - „każde przedstawienie poruszało pewną strunę, tworząc wspólnie wspaniały koncert, którego główną postacią był Jan Paweł II”. To nie był zwykły teatr, lecz żywe świadectwo wiary i niezapomniane rekolekcje ze Świętym Papieżem, renowacja sumień w oparciu o sceniczną podróż w czasie, z Wadowic, poprzez Watykan, aż do Nieba.
Młodzi aktorzy udowodnili, że modlitwa, poznawanie i naśladowanie świętych, miłość, zachowanie godności ludzkiej, umiejętność przebaczania, są najlepszym antidotum na mierność współczesnego świata. Dla aktorów Przegląd stał się zdobywaniem szczytów możliwości artystycznych. Przewodnikiem w tej wspinaczce był sam Jan Paweł II - Święty. Jak zgodnie stwierdzili wszyscy uczestnicy, częstochowskie spotkanie stało się doskonałym przewodnikiem w drodze ku świętości, motywacją, by krocząc za Janem Pawłem II z każdym dniem stawać się lepszym. W tym miejscu trzeba wspomnieć o osobach, które pełnym zaangażowaniem włączyły się w organizację imprezy, a pośród nich dyrekcję, nauczycieli i uczniów Katolickich Szkół Specjalnych SPSK im. św. Antoniego w Częstochowie, na czele z dyrektorem Wiolettą Błasiak i nauczycielami: Ksymeną Rapczyńską, Katarzyną Malczewską, Anetą Królikowską, Markiem Maklesem i wielu innych. Pośród tegorocznych uczestników szczególnymi wyróżnieniami uhonorowano: Szkoły Podstawowe w Kadłubie, Drobnicach, Starej Bystrej, LO w Wieluniu, Gimnazjum w Opolu i Lgocie, Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną SPSK w Częstochowie. Tematykę świętości uzupełniały pozakonkursowe występy Katolickich Szkół Specjalnych w Częstochowie, Gimnazjum w Czernicach, Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Strugach k/Wielunia, przybliżając wybrane postacie tych, którzy już wcześniej trafili na ołtarze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu