Zdaniem bp. Gregera, popularność czuwań fatimskich wiąże się z proroczym przesłaniem przekazanym 105 lat temu przez Maryję, dotyczącym Kościoła i świata. „Maryja nie posłużyła się w Fatimie specjalistami, nie zwołała konferencji dla dziennikarzy, nie skierowała orędzia do teologów i uczonych tego świata, nie poinformowała bezpośrednio papieża, ale wybrała dzieci. Zawsze wybiera maluczkich. Taka jest Boża logika” – zauważył w homilii.
„Różaniec uczy nas przede wszystkim uważnego słuchania Pana Boga” – stwierdził biskup. Zaakcentował, że przez wieki była to modlitwa ceniona i chętnie praktykowana. „W minionym stuleciu, w obliczu dwóch strasznych wojen światowych, Matka Boża zaprosiła nas do tej modlitwy. W tym kontekście przywołujemy dziś orędzie fatimskie. Świadkom tych objawień: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi powiedziała, że świat można uratować od zguby i zmieniać go na lepsze przez podjęcie pokuty, nawrócenia oraz odmawianie modlitwy różańcowej. Kościół to orędzie przyjął i zachęca do wytrwałej modlitwy będącej rozważaniem tajemnic życia Chrystusa i Jego Matki” – stwierdził.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Jest to modlitwa dobra na każdy czas: w kościele, w czasie spaceru, podróżując samochodem, znana jest także praktyka odmawiania Różańca podczas wykonywania niektórych prac” – dodał.
Reklama
Na koniec bp Greger zaapelował o modlitwę o pokój w świecie, a zwłaszcza za naszą wschodnią granicą. „To apel o wołanie do nieba, aby współcześni mieszkańcy tak bliskiemu św. Józefowi Bilczewskiemu Lwowa oraz innych miast Ukrainy mogli żyć i planować swoją przyszłość bez strachu i lęku, ale w klimacie pokoju” – zachęcił.
Różaniec, Eucharystia i procesja zakończyły tegoroczne czuwania w Wilamowicach na pamiątkę objawień, jakie były udziałem dzieci w Fatimie ponad 105 lat temu.
Diecezja bielsko-żywiecka przeżywa Rok Jubileuszowy św. Józefa Bilczewskiego. Centralne uroczystości odbędą się 20 marca 2023 roku, w setną rocznicę śmierci pochodzącego z Wilamowic świętego.