USA
Blog biskupów nt. wizyty Papieża
Reklama
Na ponad miesiąc przed zaplanowaną na kwiecień wizytą Benedykta XVI w Stanach Zjednoczonych tamtejszy Episkopat uruchomił własny blog poświęcony temu wydarzeniu. Na otwartej znacznie wcześniej stronie internetowej:
Blog jest dziełem nowego wydziału ds. cyfrowych środków przekazu Krajowej Konferencji Biskupów Katolickich USA. Umożliwia on internautom zamieszczanie tam własnych komentarzy, pytań i inne formy kontaktu z organizatorami.
Jako jedni z pierwszych zamieścili w nim swe uwagi Helen Osman - sekretarz Wydziału ds. Mediów, o. Allan Deck jezuita - przewodniczący Sekretariatu Episkopatu ds. zróżnicowania kulturalnego, który wypowiedział się nt. „różnorodności etnicznej dzisiejszego Kościoła w Stanach Zjednoczonych”, i Pat Ryan Garcia - wicedyrektor biura ds. mediów cyfrowych Episkopatu. Ten ostatni zapowiedział m.in., że Papież pobłogosławi dwie drużyny baseballowe w czasie Mszy św., które będzie sprawował na stadionach w Waszyngtonie i w Nowym Jorku.
Benedykt XVI odwiedzi Stany Zjednoczone w dniach 15-20 kwietnia. Program wizyty przewiduje jego pobyt w Waszyngtonie i Nowym Jorku, odprawienie Mszy św. w obu tych miastach, spotkania z biskupami i duchowieństwem amerykańskim, ekumeniczne i międzyreligijne, ze słuchaczami uczelni katolickich, a także z prezydentem USA i innymi przedstawicielami władz państwowych. Ponadto 18 kwietnia, w czasie pobytu w Nowym Jorku, Papież odwiedzi siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie wygłosi przemówienie.
Benedykt XVI będzie trzecim papieżem, który odwiedzi ziemię amerykańską - po Pawle VI i Janie Pawle II.
Włochy
Pogrzeb Chiary Lubich
Reklama
Co najmniej 40 tys. osób, w tym wielu pielgrzymów spoza Rzymu, z całych Włoch, a także z innych krajów świata wzięło udział we Mszy św. żałobnej za Chiarę Lubich. Założycielka Ruchu Focolari zmarła 14 marca w wieku 88 lat.
Msza św. została odprawiona w Bazylice św. Pawła za Murami. Koncelebrze, w której uczestniczyło 15 kardynałów, a wśród nich metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko, przewodniczył watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone. Odczytał on przesłanie, jakie do uczestników uroczystości skierował Benedykt XVI.
Kard. Bertone powiedział w homilii, że wiadomość o śmierci Chiary Lubich „odbiła się szerokim echem we wszystkich środowiskach, wśród tysięcy mężczyzn i kobiet z pięciu kontynentów, wierzących i niewierzących, możnych i ubogich tej ziemi, wywołując powszechny żal i smutek”. Na zakończenie homilii zachęcił obecnych do „przyniesienia na ołtarz podziękowań Bogu za świadectwo, jakie pozostawia ta siostra w Chrystusie, za jej proroczą intuicję, która wyprzedzała i przygotowywała wielkie przemiany historii oraz nadzwyczajne wydarzenia, jakimi żył Kościół w XX wieku”. - Nasze podziękowanie przyłącza się do podziękowania Chiary. Zdając sobie sprawę z tylu otrzymanych darów i łask, Chiara mówiła, że kiedy stanie przed Bogiem i Pan zapyta ją o imię, odpowie po prostu: Nazywam się DZIĘKUJĘ. Dziękuję, Panie, za wszystko i zawsze” - powiedział hierarcha.
Ciało Chiary Lubich spoczęło w głównej siedzibie ruchu w Mariapoli pod Rzymem, w pobliżu letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Australia
Papieska flotylla
Podczas Światowego Dnia Młodzieży Benedykt XVI przybędzie do australijskiego portu w Sydney na pokładzie 63-metrowego, trzypokładowego statku spacerowego w otoczeniu 12 innych łodzi. Na spotkanie papieskiej flotylli wypłyną mniejsze jachty i łodzie, a inni pielgrzymi będą mogli pozdrowić i przywitać Papieża z malowniczego nabrzeża portowego - poinformowali organizatorzy ŚDM.
Papieski statek zostanie wypożyczony z Captain Cook Cruises - czołowej australijskiej firmy czarterującej tego typu środki transportu. Bp Anthony Fisher - koordynator przygotowań do ŚDM przewiduje, że setki tysięcy pielgrzymów ustawią się wzdłuż nabrzeża w oczekiwaniu na przybycie kawalkady statków. - Nie ustaliliśmy dokładnie, w której części łodzi będzie Papież, ale na pewno wszyscy mieszkańcy Sydney będą mogli go zobaczyć. Statek jest znacznie większy niż papamobile, ale i ten ostatni będzie potrzebny podczas przejazdu przez ulice miasta - powiedział hierarcha.
Ludzie
Bp Giuseppe Betori
Odnosząc się do zarzutów, że Ojciec Święty nie staje w obronie Tybetańczyków, bp Giuseppe Betori stwierdził, że to nie media będą decydować, o czym i kiedy ma mówić Papież. Włoski hierarcha przedstawił komunikat końcowy po niedawnym posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi 13 i 14 kwietnia, biskupi potwierdzili swą neutralność w dziedzinie polityki. Nie oznacza to jednak nieobecności katolików w życiu politycznym, przypomnieli biskupi, zachęcając świeckich do podjęcia takich problemów, jak wojny i terroryzm, głód i pragnienie oraz epidemie, i ostrzegając jednocześnie przed decyzjami o charakterze politycznym i legislacyjnym, które „przeciwne są podstawowym wartościom oraz zasadom antropologicznym i etycznym, zakorzenionym w naturze istoty ludzkiej, w szczególności dotyczącym obrony życia ludzkiego we wszystkich jego fazach, od poczęcia do naturalnej śmierci, oraz promocji rodziny opartej na małżeństwie, nie wprowadzając do ustawodawstwa innych form związku, które przyczyniłyby się do jej osłabienia, zaciemniając jej wyjątkowy charakter i niezastąpioną rolę społeczną”.
Krótko
Chińskie wojsko i policja w reakcji na manifestacje 14 marca spacyfikowały Tybet. Liczba ofiar jest liczona w setkach. Odezwały się głosy nawołujące do bojkotu tegorocznej olimpiady w Pekinie, jednak główne siły polityczne na świecie zapowiedziały, że bojkotu igrzysk nie będzie.
Nie ustają protesty przeciw lewicowym rządom na Węgrzech. 16 marca Budapeszt był świadkiem kolejnej manifestacji. Policja użyła gazu łzawiącego. Zatrzymano ponad 20 osób.
Irańskie wybory parlamentarne wygrali konserwatyści związani z prezydentem Mahmudem Ahmadinedżadem. Zdobyli 70 proc. mandatów w 290-osobowym parlamencie.
28 polskich policjantów służących w ramach ONZ-owskiej misji w Kosowie zostało rannych po tym, jak 17 marca w Mitrovicy protestujący Serbowie obrzucili ich kamieniami, butelkami z benzyną i granatami. Oprócz Polaków rany odnieśli funkcjonariusze francuscy i ukraińscy.
Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii oskarżyli dziennik „Daily Mail” o dyskryminację. Nasi rodacy mają już dość zamieszczanych często w gazecie oszczerstw, że odbierają pracę, kradną i zabijają łabędzie.
Kolejne zawirowania na amerykańskim rynku finansowym doprowadziły do poważnych niepokojów na głównych światowych giełdach. Bardzo osłabł amerykański dolar. Podrożała także ropa naftowa.
Francuski sąd w Dijon odrzucił prośbę chorej na nowotwór Francuzki o poddanie się eutanazji. Zdaniem sądu, w europejskim prawie nie istnieje coś takiego jak „prawo do śmierci”.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywała z wizytą w Izraelu. 18 marca, jako pierwszy szef rządu niemieckiego, przemawiała w Knesecie. Kilku posłów demonstracyjnie opuściło salę.
Belgia ma wreszcie premiera. Po trwającym prawie 300 dni kryzysie politycznym w sprawie utworzenia rządu dogadało się pięć partii - trzy walońskie i dwie flamandzkie. Premierem rządu został chadek Yves Leterme.
Po 140 latach działania Muzeum Polskiemu w szwajcarskim Rapperswilu grozi likwidacja. Przeciwnicy placówki uważają, że jest ona za mało atrakcyjna dla mieszkańców miasteczka, a znajduje się w przepięknym zamku w centrum miasta.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.