- Czy Elementarz Benedykta XVI można nazwać rodzajem katechizmu domowego dla każdego, komu bliskie są myśli, rozważania i dzieła Ojca Świętego?
- Elementarz Benedykta XVI jest szansą na spotkanie z jednym z najgłębszych umysłów współczesnego świata. Autor prowadzi czytelnika przez niemal wszystkie „gorące pytania” i odważnie szuka na nie odpowiedzi. Dzięki starannie wybranym znaczącym refleksjom Benedykt XVI pozostaje z nami w swoich pouczeniach, w słowach miłości i otuchy.
Na prezentowaną antologię składają się fragmenty tekstów kard. Josepha Ratzingera, które powstały zarówno w czasie jego posługi jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary, jak i pontyfikatu, jako Benedykta XVI. Elementarz ukazuje szerokie spectrum jego zainteresowań i poszukiwań: zarówno głębokich analiz teologicznych, jak i osobistych przemyśleń, wydawanych w formie wywiadów.
- Formuła Elementarza, którą zaproponowało Wydawnictwo Literackie, zyskała ogromną popularność. Na ile Papież okazuje się tu bliski współczesnemu człowiekowi? Czy stara się odpowiedzieć na nasze problemy, z którymi borykamy się „tu i teraz”?
Reklama
- Teksty zostały ułożone tematycznie i odnoszą się do najważniejszych „życiowych” zagadnień, dotyczących tajemnicy człowieka, jego wolności, sumienia, odpowiedzialności, pytań o wiarę, miłość, Kościół, ekumenizm, a także o współczesność, kulturę, politykę, media, wychowanie i tolerancję. Elementarz zawiera rozważania Ojca Świętego na temat modlitwy, sakramentów, liturgii, rzeczy ostatecznych, a także duchowości. Można tu odnaleźć tematy dotyczące demokracji, teorii państwa, jak również tolerancji, piękna, muzyki czy sportu. Przywołano tu zarówno dzieła teologiczne, np. „Bóg Jezusa Chrystusa”, „Jezus z Nazaretu”, jak i opisy współczesności w swobodnym nurcie wywiadu, np. „Bóg i świat”. Dzięki wspomnieniom obecnego Papieża mamy możliwość spojrzeć raz jeszcze jego oczami na Wielkiego Poprzednika - Jana Pawła II. Elementarz to przewodnik po życiu współczesnego człowieka, z przesłaniem na przyszłość. To książka dla poszukujących i dla tych, którzy mają ambicję pogłębiania swojej wiary. Za sprawą tematycznego układu i cytatów książka stanowi znakomitą pomoc w pracy kapłańskiej i katechetycznej.
- Czy ta książka może być szansą na odbycie rekolekcji „na co dzień” z Ojcem Świętym? Czy zachęca do lektury dzieł Papieża?
- Klucz rekolekcji rozumianych jako wieczorne „przystanki” - zatrzymanie się nad krótką, lecz treściwą refleksją, chociażby w obecnej atmosferze Wielkiego Postu - byłby najlepszym podejściem do tej lektury. Można by zaproponować swoiste „wieczory benedyktyńskie” - codziennie przed snem zaczerpnąć kilka zdań z jego spuścizny. Nie jest to ani nużące, ani czasochłonne. A lekturę większych dzieł polecałbym przede wszystkim skłonnym do refleksji i wytrwałym w szukaniu prawdy.
Rozmawiała Bogusława Stanowska-Cichoń
Benedykt XVI, Elementarz dla pobożnych, zbuntowanych i szukających prawdy. Wybrał i opracował o. Marian Zawada OCD;
Pomóż w rozwoju naszego portalu