Zakwitające wokół nas wiosenne kwiaty dostarczają nie tylko zapachów i miłych doznań, ale mogą być również źródłem znanych i od dawna cenionych leków, pozwalających utrzymać nasz organizm w zdrowiu, a także przeciwdziałać powstawaniu wielu dolegliwości.
Jedną z najwcześniej zakwitających roślin ozdobnych jest przebiśnieg, nazywany również śnieżyczką przebiśniegiem. Zarówno cebulka, jak i nadziemna część przebiśniegu zawiera alkaloidy. W korzeniu tej rośliny oprócz m.in. likoryny występuje galantamina, która jest składnikiem leku stosowanego w leczeniu chorób neurologicznych, choroby Heinego-Medina czy zapalenia nerwów rdzeniowych. Likorynie przypisuje się działanie przeciwnowotworowe.
Zwiastunem wiosny jest też przylaszczka pospolita, nazywana niegdyś wątrobowym zielem. Surowcem leczniczym są młode liście przylaszczki, zbierane w końcu kwietnia lub na początku maja i suszone w przewiewnym i ocienionym miejscu. W świeżych liściach znajduje się również trująca substancja - protoanemonina, z tego względu używa się ich tylko zewnętrznie do leczenia otarć naskórka, ran, wrzodów i czyraków.
Kolejną rośliną występującą pospolicie na łąkach i w zagajnikach leśnych jest zawilec gajowy. W tej roślinie wszystkie części są trujące: zewnętrznie podrażniają skórę, wewnętrznie pobudzają i porażają ośrodkowy układ nerwowy.
Sasanka zwyczajna zakwita wczesną wiosną. Suszone kwiaty tej rośliny wraz z liśćmi i łodygami stosowano niegdyś jako środek przeciwbólowy, rozkurczowy i uspokajający.
Odwary z suszonych kwiatków popularnej wiosną stokrotki działają wykrztuśnie w stanach zapalnych dróg oddechowych. Poza tym wyraźnie zwiększają ilość wydalanego moczu, co ułatwia usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Usprawniają również pracę wątroby i działają ogólnie wzmacniająco.
Pomóż w rozwoju naszego portalu