Reklama

Przez kulturę naród jest sobą...

Kamieńsk - liczące niespełna 2900 mieszkańców miasto w powiecie radomszczańskim, położone w południowej części woj. łódzkiego. Ważny węzeł komunikacyjny, dziś zapomniany, na trasie dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej. Prawa miejskie magdeburskie Kamieńsk otrzymał w 1374 r. z nadania królowej Elżbiety, a utracił na mocy ukazu carskiego z 1869 r. w akcie zemsty za powstanie styczniowe, by z inicjatywy Grzegorza Turlejskiego odzyskać je ponownie w 1994 r. Bogactwem miasta i gminy jest 100-letni kościół parafialny, wiele ważnych pomników i tablic, ale przede wszystkim pełni pasji i inicjatyw mieszkańcy, na czele z burmistrzem Grzegorzem Turlejskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji 3. rocznicy przejścia do Domu Ojca wielkiego Polaka - Jana Pawła II Urząd Miasta w Kamieńsku organizuje w dniach 27-28 marca 2008 r. III Krajową Konferencję „Samorządy RP dla Jana Pawła II”. Hasło konferencji brzmi: „Kultura w nauczaniu Jana Pawła II”. Spotkanie jest realizacją inicjatywy podjętej w 2006 r. w Krośniewicach, a następnie w Gnieźnie - kolebce polskiej państwowości. Jak głosi projekt uchwały tegorocznej konferencji - „każda kolejna rocznica śmierci tego Wielkiego Polaka powinna być okazją nie tylko do podsumowania tego, co już uczyniono dla zachowania pamięci o Nim, ale do opracowania nowych koncepcji i zamierzeń upamiętniających również ten niebywały historyczny pontyfikat”.

Wojciech Mścichowski: - Skąd pomysł zorganizowania przez organ samorządowy takiej konferencji i czemu ma ona służyć?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grzegorz Turlejski: - Wszystko zaczęło się od kontaktu z prezesem Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II - Ryszardem Zawadowskim, który do wszystkich organów samorządowych na terenie kraju wystosował apel dotyczący przekazania informacji o posiadanych pamiątkach dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II. Odpowiedzieliśmy, bo tych pamiątek w Kamieńsku jest wiele. Jan Paweł II od listopada 1999 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Kamieńsk, dwie gminne szkoły noszą jego imię, z okazji nadania mu obywatelstwa wydaliśmy okolicznościowy medal, na parafialnej świątyni widnieje tablica upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II, a obok stoi pomnik Ojca Świętego, w posiadaniu miasta i gminy jest wiele zdjęć, dyplomów i podziękowań związanych z tym wielkim pontyfikatem. W Kamieńsku ludzie żyją myślami wielkiego Polaka, ciągle pamiętają jego nauczanie i wprowadzają je w czyn. Każdy dzień przynosi nowe, współczesne już pamiątki, tworzone z jego słów i refleksji po jego odejściu do Domu Ojca. Powodowany współpracą ze Stowarzyszeniem Pamięci Jana Pawła II zaproponowałem, aby III Konferencja „Samorządy RP dla Jana Pawła II” odbyła się w Kamieńsku. Do udziału zaprosiliśmy przedstawicieli samorządów z kilkudziesieciu polskich miast i gmin, które uhonorowały Jana Pawła II obywatelstwem, ale także innych, by przekazać im swoje doświadczenia i wspólnie szerzej spojrzeć na Ojca Świętego, na jego nauczanie i spuściznę, jaką nam pozostawił. Chcemy zobaczyć, jakie spojrzenie na krzewienie polskiego regionalizmu, na kulturę i poczucie polskości, na inspirowanie przedsięwzięć społecznych przedstawią lektorzy i jak jesteśmy zbieżni w swoich oczekiwaniach, chcemy także dowiedzieć się, jak inni kultywują pamięć o Janie Pawle II, ewentualnie zachęcić do podjęcia tego tematu.

- Kto objął patronat nad konferencją, kto wygłosi referaty i jakie będą ich tematy?

- Honorowy patronat nad konferencją objęli: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Spodziewane są referaty m.in.: ks. dr. Mariana Szymonika - „Krzewienie polskiego regionalizmu - kultura regionalna i lokalna wyrazem godności człowieka i obywatela lokalnej społeczności”, ks. dr. Andrzeja Kuliberdy - „Kształtowanie poczucia polskości jako wyrazu więzi świadomości narodowej i państwowej, zwłaszcza wśród młodzieży”, ks. dr. Pawła Sobusia - „Inspirowanie przedsięwzięć społecznych, politycznych i kulturalnych zmuszających do przełamywania bierności obywatelskiej przez wzmacnianie tożsamości i identyfikacji społeczności lokalnych z małą i wielką Ojczyzną” oraz dr. Kazimierza Ożoga - „Sztuka, piękno i artyści w nauczaniu Jana Pawła II”.

- Wiodącym tematem będzie kultura. Skąd ten temat i dlaczego właśnie w Kamieńsku?

Reklama

- Kamieńsk jest miasteczkiem o ponad 700-letniej tradycji. Pierwsze wzmianki dotyczą istnienia kościoła parafialnego w 1291 r., który przez wieki był i jest świadectwem kultury. Tradycje kulturalne wniosły tu rody Pukarzewskich, Przerębskich - senatorów i marszałków Rzeczypospolitej, którzy rozbudowywali kościół i nadawali status miejscowości. Kamieńsk jako ośrodek umiłowania wolności i kolebka patriotyzmu brał udział w powstaniach listopadowym i styczniowym, w wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 r., zaznaczył swój udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wielu mieszkańców Kamieńska stanęło w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Kamieńszczanie walczyli pod Tobrukiem, pod Monte Cassino, ginęli w Katyniu. Wspomnieć też trzeba nazwiska takich społeczników, jak harcmistrz dr Mieczysław Kotarbiński, wielki orędownik kultury, wychowawca wielu pokoleń Kazimierz Tazbir czy olimpijczyk Antoni Maszewski.

- Czy myśli i słowa Jana Pawła II są dziś postrzegane przez współczesnego Polaka? Jaka powinna być rola mediów w przekazywaniu prawdy o największym z Polaków?

- Czas płynie bardzo szybko, ale myśli, słowa i twórczość wielkiego Polaka powinny być postrzegane przez każdego obywatela. Rolą mediów jest przypominanie słów Papieża i przekazywanie ich każdemu obywatelowi, kierowanie się wartością przekazu, a nie poklaskiem i tanią sensacją. Kultywowanie polskości przy natłoku otaczających nas dziś kultur jest szczególnie ważne. O tym powinny pamiętać media, a my swojej tożsamości narodowej i wiary ojców nie możemy zatracić.

- Jakie atrakcje zaproponujecie zebranym oprócz zasadniczej tematyki konferencji?

Reklama

- Będzie wystawa pamiątek przygotowana przez młodzież wraz z nauczycielami, spotkanie z miejscową młodzieżą, połączone z częścią artystyczną, w której uczniowie przekażą swoje spostrzeżenia na temat wartości bliskich Janowi Pawłowi II. Swoje książki zaprezentują Wydawnictwo „Adam” z Warszawy i Biblioteka „Niedzieli”. Niewątpliwą atrakcją będzie wydana przez nasz Urząd Miasta i Gminy książka „Kamieńsk Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” i okolicznościowy medal pamiątkowy, który otrzyma każdy z uczestników. Planowana jest wycieczka połączona ze zwiedzaniem Kopalni Bełchatów i parku elektrowni wiatrowych oraz wieczór poezji i muzyki związanej z Janem Pawłem II w wykonaniu artystów scen warszawskich.

- A część typowo liturgiczna?

- W drugim dniu konferencji w kościele parafialnym pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła podczas uroczystej Mszy św. uczestnicy będą się modlić o rychłą kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II.

- Życzę, aby ta inicjatywa przyniosła spodziewane efekty, promieniując na całą Polskę, a nawet Europę.
Warto zaznaczyć, że Miasto i Gmina Kamieńsk, jako jedyny w Polsce organ samorządowy, wsparła budowę pomnika Jana Pawła II na terenie WSD we Lwowie na Ukrainie, a specjalne podziękowanie kard. Mariana Jaworskiego stanowi dla tutejszej społeczności jedną z najmilszych pamiątek.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: Beatyfikacja Anny od Jezusa de Lobera y Torres

W niedzielę 29 września podczas Mszy św. na Stadionie Króla Baldwina w Brukseli Franciszek ogłosi błogosławioną Annę od Jezusa de Lobera y Torres, żyjącą na przełomie XVI i XVII wieku hiszpańską karmelitankę bosą, która prawie 20 lat spędziła w Belgii. Założyła tam kilka klasztorów swego zakonu w duchu reform, wprowadzonych do Karmelu przez św. Teresę od Jezusa, z którą łączyła ją głęboka przyjaźń.

Anna (Ana) de Lobera y Torres urodziła się 25 listopada 1545 w Medina del Campo na terenie dzisiejszej hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Kastylia i León. Ponieważ przyszła na świat jako głuchoniema i obawiano się o jej życie, ochrzczono ją tuż po urodzeniu. Zaczęła mówić dopiero w wieku 7 lat. Gdy miała kilka miesięcy, zmarł jej ojciec, którego nie zdążyła poznać. Miała starszego brata Cristobala (Krzysztofa), który został jezuitą. Gdy dziewczynka miała 9 lat, zmarła jej matka i dwojgiem dzieci zaopiekowała się babcia ze strony matki. W rok później, w 1555 Anna złożyła ślub czystości, wbrew oczekiwaniom swej opiekunki, która chciała wydać ją za mąż. Po dalszych 4 latach wraz ze swym bratem przeniosła się do Plasencii w dzisiejszej prowincji Cáceres w zachodniej Hiszpanii, do babci ze strony ojca i tam spędziła 10 lat.
CZYTAJ DALEJ

Panie, spraw, by świat był pełen Twoich proroków!

2024-09-26 14:08

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pl.wikipedia.org

„Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je” – mówi Jezus w zakończeniu dzisiejszej Ewangelii. To słowa twarde, mocne, trudne do przyjęcia, wręcz niemożliwe do realizacji. Ale czy Jezus zaprasza rzeczywiście do takich czynów? Jak tłumaczyć Jego nakaz?

Apostoł Jan rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami». Lecz Jezus odrzekł: «Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie».
CZYTAJ DALEJ

Louvain-la-Neuve: papież zachęcił studentów do poszukiwania prawdy

Bez prawdy nasze życie traci sens, zostaliśmy stworzeni, aby ją znaleźć - mówił Ojciec Święty spotykając się ze studentami Uniwersytetu Katolickiego w Louvain-la-Neuve w Belgii.

Franciszek rozpoczął od odpowiedzi na pytanie wyrażające niepokój o przyszłość. Zaznaczył, że najbardziej brutalnym przejawem zła jest wojna, a także korupcja i współczesne formy niewolnictwa. Zaprotestował przeciwko wykorzystywaniu imienia Boga do panowania nad innymi i przemocy. „Bóg jest Ojcem, a nie władcą” - podkreślił papież.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję