Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowo arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego

W sprawie rzekomego skandalu obyczajowego

Umiłowani Bracia i Siostry!

Reklama

Zwracam się do Was w trosce o dobro wspólnoty Kościoła, a szczególnie tych Braci i Sióstr, w których sercach wydarzenia medialne minionego tygodnia wywołały zamęt i niepokój.
W miniony poniedziałek, 10 marca br., na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się artykuł pt. „Ukryty grzech Kościoła”. Dziennikarze opisują w nim sprawę kapłana, którego niektórzy z byłych wychowanków oskarżają o przestępstwo przeciwko moralności. Zarzuca się także biskupom niewyjaśnianie oskarżeń, zaś co do winy kapłana wydaje się już jednoznaczny wyrok. Muszę wyznać, że wobec tej sytuacji jestem w kłopotliwym położeniu.
Umiłowani, pragnąłbym w sposób jasny i zdecydowany wypowiedzieć swoje stanowisko. Jednak z uwagi na fakt prowadzenia postępowania kanonicznego, które nie powinno być narażone na jakiekolwiek formy sugestii czy nacisków, w tym momencie nie mogę tego uczynić. W Kościele obowiązują odpowiednie procedury. Jako Pasterz Kościoła podlegam im, podobnie jak każdy wierny. Wyrażam przekonanie, że postępowanie zainicjowane przeze mnie przed kilku laty wyjaśni ostatecznie wszelkie wątpliwości.
Chciałbym przypomnieć, że rozpatrywaniu takich trudnych i bolesnych spraw zawsze musi przyświecać pragnienie poznania prawdy oraz prawo do ochrony godności każdej ze stron. Dlatego ubolewam, że tak łatwo wystawiono na widok publiczny sferę intymną człowieka. Jeszcze raz przypominam, że każda ze stron ma prawo do dobrego imienia.
Trudno zrozumieć, jakie motywy kierowały autorami wspomnianego tekstu oraz osobami dostarczającymi im materiałów. Okazuje się, że w dzisiejszym świecie można tak łatwo publicznie odrzeć człowieka z jego godności.
W ten szczególny czas Niedzieli Palmowej, gdy czytamy opis Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, serdecznie proszę, umiłowani Bracia i Siostry, o modlitwę w intencji wszystkich dotkniętych tą sprawą.

Abp Zygmunt Kamiński, Arcybiskup Metropolita szczecińsko-kamieński

Szczecin, 13 marca 2008 r.

Centrum Służby Rodzinie

W obronie urzędu Rzecznika Praw Dziecka

Centrum Służby Rodzinie w Łodzi zaapelowało o pozostawienie i wzmocnienie instytucji Rzecznika Praw Dziecka. Organizacja wyraziła w ten sposób swoje stanowisko wobec dyskusji na temat likwidacji tego urzędu lub połączenia go z funkcją Rzecznika Praw Obywatelskich.
W oświadczeniu łódzkiej poseł Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Biura Rzecznika Praw Dziecka, przesłanym m.in. do premiera, szefowie Centrum podkreślają, że utworzenie w 2000 r. urzędu Rzecznika Praw Dziecka było wynikiem działania wielu organizacji i środowisk na rzecz praw dzieci. Zdaniem dyrektora Centrum ks. Stanisława Kaniewskiego i jego zastępcy Tomasza Bilickiego, potrzeba zachowania tego urzędu wynika z faktu, że prawa dziecka nie są dzisiaj w Polsce przestrzegane. Dzieci nie mają prawa wyborczego i pozbawione są możliwości upominania się o swoje prawa, dlatego utrzymanie właściwej dla tych celów instytucji rzecznika jest nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne.
Jednym z zadań Rzecznika Praw Dziecka jest promocja silnej rodziny, dlatego Centrum popiera postulaty wyposażenia tego urzędu w uprawnienia przyznane Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

MBH

Nagroda Templetona dla ks. prof. Hellera

Nobel w dziedzinie dialogu między nauką a wiarą

Laureatem tegorocznej edycji Nagrody Templetona został ks. Michał Heller, kosmolog i profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest osobom różnych religii za wyjątkowy wkład w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej. Jak poinformowała w Nowym Jorku 12 marca Fundacja Templetona, ks. prof. Heller otrzymał wyróżnienie za całokształt działalności dotyczącej relacji między religią, teologią a naukami. Laureat całą nagrodę w wysokości ok. 1,6 mln dolarów przeznaczy na powstające w Krakowie Centrum Kopernika. Będzie to instytucja działająca pod egidą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej. Wręczenie nagrody odbędzie się 7 maja w Pałacu Buckingham w Londynie. Ks. Heller przyjmie ją z rąk księcia Edynburga - Filipa, małżonka królowej Elżbiety. Wśród laureatów Nagrody Templetona są m.in.: Matka Teresa z Kalkuty (1973), Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolari (1977), oraz Brat Roger, założyciel Wspólnoty z Taizé (1974). Nagroda Templetona jest odpowiednikiem Nagrody Nobla w dziedzinie dialogu między nauką a wiarą. Nagroda Templetona została ufundowana w 1972 r. przez brytyjskiego przedsiębiorcę i filantropa Sir Johna Templetona.

Cudzysłów

Jedyny sens nauki to odkodować Boży Umysł, obecny w strukturze wszechświata.

Ks. prof. Michał Heller, kosmolog, laureat Nagrody Templetona

Krótko

List do Kapłanów na Wielki Czwartek 2008 r., podpisany przez abp. Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i kard. Stanisława Dziwisza - przewodniczącego Komisji Duchowieństwa KEP, nosi tytuł: „Umowa - przymierze z Najwyższym Kapłanem”.

Bp Andrzej Dzięga 12 marca dokonał poświęcenia placu budowy pod przyszły klasztor sióstr klarysek w Sandomierzu. Obecnie jest ponad 100 Polek klarysek. Fundacja sandomierska jest szóstym klasztorem klarysek w Polsce.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otrzymał obywatelski projekt ustawy o ustanowieniu święta Trzech Króli (6 stycznia) dniem wolnym od pracy. Na czele inicjatorów projektu stoi m.in. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Klub PiS przedstawił projekt ustawy o dodatkach dla najuboższych emerytów i rencistów. Dodatki w wysokości od 200 do 600 zł miałyby być wypłacane corocznie. PiS szacuje, że wejście w życie ustawy kosztowałoby budżet państwa ok. 3,5 mld zł.

Sejm przyjął dwie z trzech senackich poprawek do noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przewiduje ona, że wynagrodzenie lekarzy rezydentów ma wynosić nie mniej niż 70 proc. średniej krajowej.

Nie ustaje lawina pomysłów przedstawicieli koalicji rządzącej w sprawie TVP. Ostatni pomysł jest taki: Jeden program TVP zostanie sprzedany, a w drugim nie będzie reklam. W miejsce TVP Info nadawane będą programy lokalne.

Wśród zawodów prawniczych Polacy najwyżej oceniają notariuszy, radców prawnych i sędziów, a najgorzej - komorników, prokuratorów i służbę więzienną. 85 proc. Polaków uznaje miejsce swego zamieszkania za bezpieczne. Przestępstwem, którego ofiarą najczęściej padamy, jest kradzież. Takie wyniki przyniósł sondaż CBOS na temat kontaktów z prawem, oceny instytucji prawnych i poczucia bezpieczeństwa Polaków.

Alarmowy numer 112 będzie w pełni funkcjonalny jeszcze przed wakacjami - zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Linia na razie nie działa tak, jak powinna. Najwięcej problemów w pełnym jej wdrożeniu sprawiał system pozwalający automatycznie lokalizować wzywającego pomoc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: czy ci, którzy nie są z nami, mogą prorokować?

2024-09-27 12:06

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Pan zstąpił w obłoku i mówił z Mojżeszem. Wziął z ducha, który był w nim, i przekazał go owym siedemdziesięciu starszym. A gdy spoczął na nich duch, wpadli w uniesienie prorockie. Nie powtórzyło się to jednak. Dwóch mężów pozostało w obozie. Jeden nazywał się Eldad, a drugi Medad. Na nich też zstąpił duch, bo należeli do wezwanych, tylko nie przyszli do namiotu. Wpadli więc w obozie w uniesienie prorockie. Przybiegł młodzieniec i doniósł Mojżeszowi: «Eldad i Medad wpadli w obozie w uniesienie prorockie». Jozue, syn Nuna, który od młodości swojej był w służbie Mojżesza, zabrał głos i rzekł: «Mojżeszu, panie mój, zabroń im!» Ale Mojżesz odparł: «Czyż zazdrosny jesteś o mnie? Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu dał Pan swego ducha!»
CZYTAJ DALEJ

Śmiertelne wypadki podczas wyścigów kolarskich

2024-09-27 18:53

[ TEMATY ]

śmierć

wypadek

kolarstwo

PAP/MAXIME SCHMID

Muriel Furrer ze Szwajcarii na trasie Mistrzostw Świata

Muriel Furrer ze Szwajcarii na trasie Mistrzostw Świata

18-letnia Szwajcarka Muriel Furrer zmarła w szpitalu na skutek obrażeń, jakich doznała w czwartek podczas upadku na trasie wyścigu o mistrzostwo świata w kategorii juniorek w okolicach Zurychu. Zgodnie z wolą rodziny młodej zawodniczki mistrzostwa są kontynuowane.

To kolejna tragiczna śmierć na kolarskich trasach. Pierwszą odnotowaną śmiertelną ofiarą był w 1967 roku Brytyjczyk Tom Simpson, który stracił przytomnośc i zmarł podczas upalnego etapu Tour de France na podjeździe na Mont Ventoux. Sekcja zwłok wykazała, że zawodnik wspomagał się alkoholem i amfetaminą, co przy upale i ekstremalnym wysiłku doprowadziło do zgonu.
CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast świata 2024

2024-09-28 16:19

archiwum parafii św. Jana Apostoła we Wrocławiu - Zakrzowie

Modlitwa przy krzyżu przy ul. Komorowskiego we Wrocławiu

Modlitwa przy krzyżu przy ul. Komorowskiego we Wrocławiu

Dziś o godz. 15:00 wierni w całej Polsce modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia w ramach tzw. "Iskry Miłosierdzia".  W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej. "Koronka na ulicach miast świata" odbywa się od kilku lat w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćko. 

W tym roku modlącym przyświecały intencje: 1. Aby w Panu Bogu pokładać nadzieje stawiając Go na pierwszym miejscu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym. 2. Za Kościół Boży, aby wiernie i konsekwentnie bronił depozytu wiary i moralności. 3. Za biskupów i księży, aby byli kapłanami według Serca Jezusowego. 4. Za rządzących, aby sprawowanie władzy traktowali jako służbę na rzecz wspólnego dobra nas wszystkich. 5. O poszanowanie życia ludzkiego – od poczęcia do naturalnej śmierci. 6. O pokój na całym świecie, zwłaszcza w miejscach wojen i niepokoju, a szczególnie za Haiti ogarnięte zamętem i bezprawiem. 7. Za wszelkich więźniów, a zwłaszcza tych, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia, którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie 8. O powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów. 9. Za żołnierzy i obrońców granic, aby skutecznie i godnie bronili ojczyzny. 10.Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję