Słowo arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego
W sprawie rzekomego skandalu obyczajowego
Umiłowani Bracia i Siostry!
Reklama
Zwracam się do Was w trosce o dobro wspólnoty Kościoła, a szczególnie tych Braci i Sióstr, w których sercach wydarzenia medialne minionego tygodnia wywołały zamęt i niepokój.
W miniony poniedziałek, 10 marca br., na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się artykuł pt. „Ukryty grzech Kościoła”. Dziennikarze opisują w nim sprawę kapłana, którego niektórzy z byłych wychowanków oskarżają o przestępstwo przeciwko moralności. Zarzuca się także biskupom niewyjaśnianie oskarżeń, zaś co do winy kapłana wydaje się już jednoznaczny wyrok. Muszę wyznać, że wobec tej sytuacji jestem w kłopotliwym położeniu.
Umiłowani, pragnąłbym w sposób jasny i zdecydowany wypowiedzieć swoje stanowisko. Jednak z uwagi na fakt prowadzenia postępowania kanonicznego, które nie powinno być narażone na jakiekolwiek formy sugestii czy nacisków, w tym momencie nie mogę tego uczynić. W Kościele obowiązują odpowiednie procedury. Jako Pasterz Kościoła podlegam im, podobnie jak każdy wierny. Wyrażam przekonanie, że postępowanie zainicjowane przeze mnie przed kilku laty wyjaśni ostatecznie wszelkie wątpliwości.
Chciałbym przypomnieć, że rozpatrywaniu takich trudnych i bolesnych spraw zawsze musi przyświecać pragnienie poznania prawdy oraz prawo do ochrony godności każdej ze stron. Dlatego ubolewam, że tak łatwo wystawiono na widok publiczny sferę intymną człowieka. Jeszcze raz przypominam, że każda ze stron ma prawo do dobrego imienia.
Trudno zrozumieć, jakie motywy kierowały autorami wspomnianego tekstu oraz osobami dostarczającymi im materiałów. Okazuje się, że w dzisiejszym świecie można tak łatwo publicznie odrzeć człowieka z jego godności.
W ten szczególny czas Niedzieli Palmowej, gdy czytamy opis Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, serdecznie proszę, umiłowani Bracia i Siostry, o modlitwę w intencji wszystkich dotkniętych tą sprawą.
Abp Zygmunt Kamiński, Arcybiskup Metropolita szczecińsko-kamieński
Szczecin, 13 marca 2008 r.
Centrum Służby Rodzinie
W obronie urzędu Rzecznika Praw Dziecka
Centrum Służby Rodzinie w Łodzi zaapelowało o pozostawienie i wzmocnienie instytucji Rzecznika Praw Dziecka. Organizacja wyraziła w ten sposób swoje stanowisko wobec dyskusji na temat likwidacji tego urzędu lub połączenia go z funkcją Rzecznika Praw Obywatelskich.
W oświadczeniu łódzkiej poseł Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Biura Rzecznika Praw Dziecka, przesłanym m.in. do premiera, szefowie Centrum podkreślają, że utworzenie w 2000 r. urzędu Rzecznika Praw Dziecka było wynikiem działania wielu organizacji i środowisk na rzecz praw dzieci. Zdaniem dyrektora Centrum ks. Stanisława Kaniewskiego i jego zastępcy Tomasza Bilickiego, potrzeba zachowania tego urzędu wynika z faktu, że prawa dziecka nie są dzisiaj w Polsce przestrzegane. Dzieci nie mają prawa wyborczego i pozbawione są możliwości upominania się o swoje prawa, dlatego utrzymanie właściwej dla tych celów instytucji rzecznika jest nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne.
Jednym z zadań Rzecznika Praw Dziecka jest promocja silnej rodziny, dlatego Centrum popiera postulaty wyposażenia tego urzędu w uprawnienia przyznane Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
MBH
Nagroda Templetona dla ks. prof. Hellera
Nobel w dziedzinie dialogu między nauką a wiarą
Laureatem tegorocznej edycji Nagrody Templetona został ks. Michał Heller, kosmolog i profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest osobom różnych religii za wyjątkowy wkład w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej. Jak poinformowała w Nowym Jorku 12 marca Fundacja Templetona, ks. prof. Heller otrzymał wyróżnienie za całokształt działalności dotyczącej relacji między religią, teologią a naukami. Laureat całą nagrodę w wysokości ok. 1,6 mln dolarów przeznaczy na powstające w Krakowie Centrum Kopernika. Będzie to instytucja działająca pod egidą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej. Wręczenie nagrody odbędzie się 7 maja w Pałacu Buckingham w Londynie. Ks. Heller przyjmie ją z rąk księcia Edynburga - Filipa, małżonka królowej Elżbiety. Wśród laureatów Nagrody Templetona są m.in.: Matka Teresa z Kalkuty (1973), Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolari (1977), oraz Brat Roger, założyciel Wspólnoty z Taizé (1974). Nagroda Templetona jest odpowiednikiem Nagrody Nobla w dziedzinie dialogu między nauką a wiarą. Nagroda Templetona została ufundowana w 1972 r. przez brytyjskiego przedsiębiorcę i filantropa Sir Johna Templetona.
Cudzysłów
Jedyny sens nauki to odkodować Boży Umysł, obecny w strukturze wszechświata.
Ks. prof. Michał Heller, kosmolog, laureat Nagrody Templetona
Krótko
List do Kapłanów na Wielki Czwartek 2008 r., podpisany przez abp. Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i kard. Stanisława Dziwisza - przewodniczącego Komisji Duchowieństwa KEP, nosi tytuł: „Umowa - przymierze z Najwyższym Kapłanem”.
Bp Andrzej Dzięga 12 marca dokonał poświęcenia placu budowy pod przyszły klasztor sióstr klarysek w Sandomierzu. Obecnie jest ponad 100 Polek klarysek. Fundacja sandomierska jest szóstym klasztorem klarysek w Polsce.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otrzymał obywatelski projekt ustawy o ustanowieniu święta Trzech Króli (6 stycznia) dniem wolnym od pracy. Na czele inicjatorów projektu stoi m.in. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
Klub PiS przedstawił projekt ustawy o dodatkach dla najuboższych emerytów i rencistów. Dodatki w wysokości od 200 do 600 zł miałyby być wypłacane corocznie. PiS szacuje, że wejście w życie ustawy kosztowałoby budżet państwa ok. 3,5 mld zł.
Sejm przyjął dwie z trzech senackich poprawek do noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przewiduje ona, że wynagrodzenie lekarzy rezydentów ma wynosić nie mniej niż 70 proc. średniej krajowej.
Nie ustaje lawina pomysłów przedstawicieli koalicji rządzącej w sprawie TVP. Ostatni pomysł jest taki: Jeden program TVP zostanie sprzedany, a w drugim nie będzie reklam. W miejsce TVP Info nadawane będą programy lokalne.
Wśród zawodów prawniczych Polacy najwyżej oceniają notariuszy, radców prawnych i sędziów, a najgorzej - komorników, prokuratorów i służbę więzienną. 85 proc. Polaków uznaje miejsce swego zamieszkania za bezpieczne. Przestępstwem, którego ofiarą najczęściej padamy, jest kradzież. Takie wyniki przyniósł sondaż CBOS na temat kontaktów z prawem, oceny instytucji prawnych i poczucia bezpieczeństwa Polaków.
Alarmowy numer 112 będzie w pełni funkcjonalny jeszcze przed wakacjami - zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Linia na razie nie działa tak, jak powinna. Najwięcej problemów w pełnym jej wdrożeniu sprawiał system pozwalający automatycznie lokalizować wzywającego pomoc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu