Marcowy numer polskiego wydania „L’Osservatore Romano” otwierają trzy papieskie orędzia na światowe dni: chorego, modlitw o powołania i środków społecznego przekazu. W dziale dokumenty znajduje się również list Ojca Świętego do byłego generała Jezuitów o. Petera-Hansa Kolvenbacha SJ z okazji odbywającej się 19 stycznia w Rzymie 35. Kongregacji Generalnej Towarzystwa Jezusowego, która wybrała jego następcę - o. Adolfa Nicolasa SJ.
Wiele miejsca poświęcono najgłośniejszemu wydarzeniu ostatnich tygodni w Rzymie, a mianowicie niedoszłej wizycie Benedykta XVI na Uniwersytecie La Sapienza. Choć Papież zmuszony był odwołać swą wizytę na największej włoskiej uczelni, przekazał uniwersytetowi przygotowane z tej okazji przemówienie, które w jego zamyśle miało stanowić ważny etap w nawiązywaniu dialogu wiary i rozumu, Kościoła i kultury laickiej.
Najobszerniejszym, bo liczącym kilkanaście stron, tekstem w najnowszym numerze watykańskiego pisma jest zapis rozmowy Benedykta XVI z rzymskimi kapłanami, z którymi jak co roku spotkał się na początku Wielkiego Postu i odpowiadał na ich pytania dotyczące codziennych spraw duszpasterstwa i życia kapłańskiego. W tym roku mowa była m.in. o diakonacie stałym, liturgiach masowych, sztuce sakralnej i posoborowym ikonoklazmie, praktycznych aspektach dialogu z innymi religiami i przedstawicielami kultury laickiej.
Ważne treści doktrynalne znajdziemy w papieskich przemówieniach do Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji Edukacji Katolickiej, Trybunału Roty Rzymskiej oraz uczestników sympozjum z okazji 25-lecia Kodeksu Prawa Kanonicznego.
(Red.)
Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu