Swoim ludzkim ciepłem, uśmiechem i poczuciem humoru podbijał sobie serca ludzi. Z czasem ks. Marian Burniak stał się prawie symbolem Polonii we Włoszech, prawdziwą legendą.
Archiwum parafii św. Stanisława
Urodził się w Złotnikach, w dawnym województwie tarnopolskim 23 grudnia 1935 r. Po wojnie, w 1959 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu, kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie w 1963 r. został wyświęcony na kapłana. Pozostał w Rzymie, by pomagać w sekretariacie abpa Józefa Gawliny, dawnego biskupa polowego, mianowanego przez Piusa XII w 1949 r. Opiekunem Duchowym Polaków na uchodźctwie. Po śmierci abpa Gawliny w 1964 r., pracował w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa ds. Emigracji Polskiej przy Delegacie Prymasa Polski, biskupie Władysławie Rubinie. Od 1970 r. był duszpasterzem Polonii włoskiej a jednocześnie prokuratorem generalnym Chystusowców. Z inicjatywy ks. Mariana zaczęto wydawać biuletyn „Duszpasterz Polaków we Włoszech”.
Archiwum parafii św. Stanisława
Gdy ks. Burniak rozpoczynał swą pracę duszpasterską był w bardzo młodym wieku nazywano go „bambino”, ale mimo upływu lat zachowywał ciągle młodzieńczą werwę. Jednak w tym roku, gdy skończył już 86 lat, decyzją przełożonych zakończył swoją polonijną działalność i powróci do Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Archiwum parafii św. Stanisława
Reklama
Oficjanie pożegnano go w Ambasadzie RP w Rzymie, we wtorkowy wieczór, 27 września. Osobisty list do ks. Burniaka odczytała Ambasador RP we Włoszech, Anna Maria Anders, po czym przemawiały, między innymi pani Agata Ibek-Wojtasik, Konsul RP oraz pani Urszula Stefańska Andreini, prezes Związku Polaków we Włoszech. Na spotkanie, w którym uczestniczyło wielu polskich i włoskich przyjaciół ks. Mariana i przedstawiciele Polonii, przybył również ks. prał. Paweł Ptasznik, rektor kościoła św. Stanisława w Rzymie i duszpasterz Polaków w Wiecznym Mieście, oraz Marek Sorgowicki, kierownik wydziału w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.
Dwa dni wcześniej odbyło się oficjalne pożegnanie ks. Burniaka przez rzymską wspólnotę duszpasterską. W niedzielę, 25 września ks. Marian odprawił Mszę św. w kościele św. Stanisława; koncelebrował ks. prał. Ptasznik, księża pracujący w kościele oraz Prowincjał Chrystusowców. Po Mszy św. w przykościelnej Auli Jana Pawła II odbyło się przyjęcie i indywidualne pożegnania.
Ks. Marian Burniak, po powrocie do Polski, będzie mieszkał w Puszczykowie, gdzie znajduje się Dom Generalny Chrystusowców oraz dom księży emerytów.