Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kuba

Kard. Bertone był na Kubie

Reklama

Spotkania z nowo wybranym przywódcą Kuby i ministrem spraw zagranicznych, poświęcenie pomnika Papieża Jana Pawła II oraz Msza św. na placu przed hawańską katedrą - to najważniejsze wydarzenia 6-dniowej wizyty sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone w tym wyspiarskim kraju, z okazji obchodzonej obecnie 10. rocznicy historycznej pielgrzymki Jana Pawła II na Kubę. Przedstawiciel watykański odwiedził wszystkie te miejsca, w których w styczniu 1998 r. przebywał Jan Paweł II.
Kard. Bertone był pierwszym zagranicznym gościem Raula Castro - następcy Fidela Castro. Watykański gość mówił o poparciu Stolicy Apostolskiej dla większego zbliżenia między Kubą a światem. - Władze obiecały mi większe otwarcie w prasie i w radiu, a przy wyjątkowych okazjach także w telewizji - powiedział. Podkreślił, że nie zwracał się o amnestię dla więźniów, by nie wyglądało to na wtrącanie się w wewnętrzne sprawy suwerennego kraju. - Kościół nie narzuca, ale proponuje - powiedział. - Nie prosiłem więc o szkoły katolickie, ale tylko o więcej miejsca dla Kościoła w formacji i edukacji, czyli o udział w kulturze. Kard. Bertone nazwał to „polityką małych kroków”.
Nawiązał też do faktu, że na początku jego wizyty (21 lutego) wielu ludzi nie dopuszczono na plac przed hawańską katedrą, by w telewizji nie pokazywać tłumów. Przekazując kubańskiemu Episkopatowi zajęcie się tą sprawą, kard. Bertone zwrócił uwagę, że tego typu manipulacje zdarzają się również w mediach włoskich czy hiszpańskich. Pomniejszały one np. liczbę uczestników manifestacji prorodzinnych.

Portugalia

Mniej zabiegów aborcyjnych

Reklama

Wprowadzone w ubiegłym roku w Portugalii prawo do wykonywania aborcji na żądanie nie wpłynęło na drastyczny wzrost liczby zabiegów usuwania ciąży. Jak informuje agencja Lusa, w ciągu sześciu miesięcy obowiązywania nowego prawa wykonano w tym kraju 6 tys. aborcji. Jest to prawie o połowę mniej od wcześniejszych szacunków miejscowego ministerstwa zdrowia, opracowanych przez rządowe agendy na podstawie statystyk innych krajów Unii Europejskiej. Nie przystają one jednak do portugalskiej rzeczywistości, odbierając zwolennikom aborcji argument o rzekomym „zapotrzebowaniu” na zabiegi usuwania ciąży.
Statystyki osłabiają także zasadność tezy ekonomicznego motywu aborcji. Na końcu listy znajduje się bowiem Alentejo, uchodzący za najbiedniejszy wśród pięciu analizowanych regionów Portugalii. Od lipca do grudnia 2007 r. przeprowadzono tam zaledwie 147 zabiegów usunięcia ciąży. Klasyfikację otwiera stolica kraju Lizbona, wraz z sąsiadującymi z nią miastami.
Przedstawiciele socjalistycznego rządu, który wprowadził prawo do aborcji na żądanie, mają już swoją interpretację zaskakujących wyników. - Niska liczba aborcji przeprowadzanych w szpitalach bardzo nas cieszy i dowodzić może niechęci kobiet do zabiegów chirurgicznych. Nie możemy jednak wykluczyć, że część aborcji wykonano przy użyciu pigułki poronnej - powiedział Jorge Branco, prezes Państwowej Komisji ds. Macierzyństwa.
Ten sam przedstawiciel rządowej agendy zaproponował już gabinetowi José Sócratesa kolejne rozwiązania ograniczające liczbę urodzeń w Portugalii. Według dziennika „Meia Hora”, Jorge Branco forsuje pomysł ułatwienia bezpłatnego dostępu do środków antykoncepcyjnych w placówkach publicznej służby zdrowia. W przypadku pigułki niezbędna będzie jedynie konsultacja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marcin Zatyka, Lizbona

Włochy

List Papieża Pawła VI do zabójców Aldo Moro

Papież Paweł VI gotów był zapłacić okup za uwolnienie włoskiego premiera Aldo Moro, gdyby zażądały tego Czerwone Brygady. Ta lewacka organizacja terrorystyczna uprowadziła byłego szefa rządu 16 marca 1978 r.
Informację tę ujawnił w wywiadzie telewizyjnym Giulio Andreotti, następca Aldo Moro na fotelu szefa rządu. Terroryści zainteresowani byli jednak nie pieniędzmi, lecz uwolnieniem swych towarzyszy przebywających w więzieniu, na co nie chciały się zgodzić włoskie władze. W efekcie, chadecki polityk został zamordowany 9 maja 1978 r., po 54 dniach przetrzymywania.
Paweł VI boleśnie przeżył uprowadzenie Moro i niepowodzenie walki o jego życie. Jak uważają niektórzy, ta tragedia mogła skrócić Papieżowi życie. Paweł VI zmarł kilka miesięcy później - 6 sierpnia 1978 r. Do historii przeszedł jego list do terrorystów, napisany 21 kwietnia, zaczynający się od słów: „Piszę do was, ludzie z Czerwonych Brygad: oddajcie Aldo Moro wolności, jego rodzinie, życiu publicznemu”.

Ludzie

Abp Antonio Franco

Nuncjusz apostolski w Izraelu abp Antonio Franco stwierdził, że Stolica Apostolska nie podpisze porozumienia, które w praktyce nie będzie mogło być wypełnione przez lokalne władze.
Odniósł się w ten sposób do prac dwustronnej komisji watykańsko-izraelskiej, dotyczących m.in. kwestii podatków i zwrotu majątków kościelnych. Według dyplomaty, obie strony wkładają w negocjacje dużo dobrej woli, a władze Izraela wykazują wiele zrozumienia.
Gra toczy się jednak o wysoką stawkę. Negocjatorzy zdają sobie sprawę, że jest to „kwestia życia lub śmierci”. Chodzi bowiem o „przyszłość Kościoła w Ziemi Świętej” - stwierdził abp Franco. Ostatnia tura negocjacji watykańsko-izraelskich zakończyła się 13 grudnia 2007 r. w Jerozolimie. Następne spotkanie planowane jest w maju 2008 r. - Ostatnia sesja nie przyniosła konkretnych uzgodnień. Nie można jednak mówić o zahamowaniu prac - stwierdził abp Franco, wskazując, że Izrael był rozczarowany tym, że Stolica Apostolska od razu nie zaaprobowała dwóch propozycji dotyczących spornej kwestii podatków.

Krótko

Raul Castro zastąpił swego brata Fidela na stanowisku prezydenta Kuby.

Czesi ogłosili zakończenie negocjacji z Amerykanami w sprawie budowy na swoim terytorium elementów globalnej tarczy antyrakietowej. Polska nadal prowadzi negocjacje. Przedstawiciele polskiego rządu zapowiadają, że wszystko jest na dobrej drodze, i liczą na znaczne zaangażowanie strony amerykańskiej w podniesienie wartości bojowej polskiego wojska.

Film „Katyń” Andrzeja Wajdy nie zdobył prestiżowego Oskara. Polskim akcentem była statuetka dla filmu animowanego „Piotruś i wilk”. Polscy artyści z Łodzi wykonali go razem z Brytyjczykami. Najwięcej Oskarów zdobył film braci Ethana i Joela Coenów „To nie jest kraj dla starych ludzi”.

Dwóch Polaków zmarło 24 lutego w wyniku pobicia przez irlandzkich chuliganów w Dublinie. Pobito ich, ponieważ byli Polakami.

Dwóch polskich żołnierzy zginęło 26 lutego w Afganistanie. Samochód, którym jechali, wjechał na minę. Trzeci żołnierz jest ranny, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Lech Wałęsa przebywał pod koniec lutego na konsultacjach medycznych w renomowanej klinice w Houston. Przeszedł zabieg udrożnienia arterii i wszczepienia rozrusznika serca. Lekarze podkreślają, że robią wszystko, aby uniknąć konieczności transplantacji serca.

Nowojorska Orkiestra Filharmoniczna po raz pierwszy zagrała 26 lutego w Korei Płn. To zabieg dyplomatyczny, obliczony na wznowienie rozmów z północnokoreańskim państwem w sprawie rezygnacji z programu atomowego.

Rosja może poprzeć nowe sankcje Narodów Zjednoczonych przeciwko Iranowi, jeśli Teheran nie wstrzyma wzbogacania uranu - ostrzegł rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin.

Rosja odmówiła wydania zgody na ekstradycję do Serbii wdowy po byłym prezydencie Jugosławii Slobodanie Miloševiciu - Mirjany Marković i ich syna - Marko, tłumacząc się brakiem podstaw prawnych.

Kuba podpisała dwa międzynarodowe traktaty zobowiązujące jej władze do przestrzegania praw obywatelskich, politycznych i gospodarczych.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

2025-02-07 22:30

[ TEMATY ]

sąd

Katarzyna Kotula

ratujzycie.pl

Ksiądz Mirosław Matuszny wygrał prawomocnie w sądzie z Katarzyną Kotulą. Sąd Okręgowy w Lublinie cofnął wyrok skazujący z sądu I instancji i umorzył sprawę. Proces, do którego nigdy nie powinno dojść, toczył się z wyłączeniem jawności. Był wynikiem prywatnego aktu oskarżenia złożonego przez minister rządu Donalda Tuska. A trwał niemal 2 lata.

Sprawa księdza Matusznego bulwersuje, bo jest dowodem na to, że w Polsce rząd nęka katolików, księży, obrońców życia i rodziny. Hasło „opiłowywania” katolików rzucone przez lewicowego polityka kilka lat temu jest obecnie przekuwane w czyn. Ksiądz od początku był niewinny, natomiast zarzuty były rozdmuchane. Dlatego sądy powszechne nigdy nie powinny zajmować się podobnymi sprawami.
CZYTAJ DALEJ

Bez zmiany Konstytucji RP zakazy spowiadania nie mogą być legalnie wprowadzone

2025-02-07 23:10

[ TEMATY ]

spowiedź

Pio Si/pl.fotolia.com

Do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wpłynęła petycja dotycząca zakazu spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Od kilku tygodni trwa debata medialna na ten temat. - Uważam, że dobrze przygotowana wczesna spowiedź dzieci przynosi wiele pożytku w ich rozwoju psychospołecznym i duchowym - mówi ekspert KUL, teolog pastoralista ks. prof. Wiesław Przygoda.

Duchowny zauważa, że prawne konsekwencje wniesionej do Sejmu RP petycji będą raczej nikłe lub wręcz żadne, gdyż Konstytucja RP stanowi: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym” i dodaje, że „każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii” oraz, że „rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”. Można także powołać się na Preambułę Konstytucji RP, wskazującą na Rzeczpospolitą jako wspólne dobro Narodu Polskiego, którego władze zobowiązane są do poszanowania wolności i sprawiedliwości, dialogu społecznego, a także do dbania o „zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi”.
CZYTAJ DALEJ

4. Rejonowy Synodalny Dzień Skupienia w Aleksandrowie Łódzkim

2025-02-08 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Ciągle musimy iść do przodu, starać się, żeby, tak jak święty Paweł w Liście do Filipian mówił, wystartować w tej drodze do mety, którą jest nasze zbawienie. Patrzmy na to, co przed nami, nie osiadajmy na laurach, ale wymagajmy od siebie - mówił bp Piotr Kleszcz podczas synodalnego dnia skupienia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję