Lutowy numer polskiego wydania „L’Osservatore Romano” otwiera papieskie Orędzie na Wielki Post. W tym roku Benedykt XVI postanowił poświęcić je jałmużnie - praktyce ascetycznej, która uczy właściwego stosunku do dóbr materialnych, a zarazem dzielenia się z potrzebującymi tym, co posiadamy. Uczy skutecznie. Postacie takie, jak rzymski diakon Wawrzyniec, Franciszek z Asyżu czy brat Albert Chmielowski, właśnie dzięki jałmużnie, służbie potrzebującym stały się wzorami świętości. Najbardziej znanym „jałmużnikiem” naszych czasów była niewątpliwie bł. Matka Teresa z Kalkuty. W zasięgu jej działalności znalazł się również Watykan, gdzie dokładnie przed 20 laty Jan Paweł II stworzył przytułek dla ubogich, którego prowadzenie powierzył siostrom z założonego przez Matkę Teresę zgromadzenia. Na początku nowego roku ośrodek ten, zwany „Darem Maryi”, odwiedził Benedykt XVI. W dwóch wygłoszonych tam przemówieniach przypomniał o miejscu ubogich w Kościele i w posłudze Papieża.
Adwent i Boże Narodzenie to czas, kiedy lepiej niż zwykle zdajemy sobie sprawę z tego, co naprawdę posiadamy i czym również, a może przede wszystkim, powinniśmy dzielić się ze światem: Zbawicielem oczekiwanym przez narody, Bogiem o ludzkim obliczu Jezusa z Nazaretu, który jako jedyny może dać człowiekowi niezawodną nadzieję. W tegorocznych refleksjach na temat Adwentu i Bożego Narodzenia - które publikuje najnowsze „L’Osservatore Romano” - Benedykt XVI wielokrotnie wskazywał na ten aspekt chrześcijańskiej wiary, odwołując się do encykliki o nadziei chrześcijańskiej „Spe salvi” oraz do Noty doktrynalnej Kongregacji Nauki Wiary na temat pewnych aspektów ewangelizacji. Dokument watykańskiej dykasterii jest odpowiedzią na osłabienie misyjnego dynamizmu we współczesnym Kościele, które wynika z faktu, że dla wielu wierzących ewangelizacja straciła już rację bytu. Nota koryguje błędne koncepcje człowieka, Kościoła i ekumenizmu, które leżą u źródeł obecnego kryzysu.
Nadanie większej skuteczności działalności ewangelizacyjnej poprzez bardziej wiarygodne świadectwo podzielonych chrześcijan było też celem, który na początku ubiegłego stulecia przyświecał ojcom ruchu ekumenicznego. Jak bowiem czytamy w Ewangelii według św. Jana, uczniowie Chrystusa mają stanowić jedno, aby świat uwierzył (por. J 17, 21). Po kilkudziesięciu latach usilnych starań o ponowne zjednoczenie Kościoła nadszedł czas na bilans osiągnięć i porażek. Obecny stan ekumenicznych relacji z różnymi Kościołami i wspólnotami kościelnymi przedstawia na łamach „L’Osservatore Romano” kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, w specjalnym raporcie zaprezentowanym pod koniec ubiegłego roku podczas spotkania Kolegium Kardynalskiego, poświęconego właśnie problematyce ekumenizmu.
(Red.)
„L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu