Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzona 8 września jest patronalnym świętem parafii w Skulsku. Od 1997 r., kiedy Papież Jan Paweł II ukoronował cudowną figurę Piety, jest to też dzień pielgrzymki żołnierzy i kombatantów Wojska Polskiego. Podobnie jak w latach poprzednich, i w tym roku do sanktuarium przybyli liczni żołnierze z garnizonów w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Chełmnie, Budowie-Złocieńcu. Na czele pielgrzymki stali: dziekan Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy - ks. ppłk Marek Karczewski, kapelan garnizonu toruńskiego i szef kadr Dowództwa Wojsk Lądowych - ppłk Ryszard Szczepański. Widoczne były poczty sztandarowe Związku Kombatantów ze Skulska i Konina oraz Związku Sybiraków z Konina.
Uroczystość rozpoczęła się wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. ppłk M. Karczewski. W koncelebrze byli ks. Dariusz Kaliński z Konina i ks. Ignacy Myszyński, przybyły z Czech.
Wszystkich powitał ks. Marian Kowalski, kustosz sanktuarium. Podkreślił charakter uroczystości, mówiąc, że błogosławiąc nowe ziarno na zasiew, mamy nadzieję na obfity plon. Prosił Matkę Bożą Siewną o opiekę nad polskimi rolnikami, o przydanie im nadziei na lepsze jutro.
Ks. Kowalski zwrócił się też do żołnierzy, mówiąc, że właśnie tu, w sanktuarium służb mundurowych, są jak w domu, gdzie czeka na nich zawsze Maryja, najbardziej kochająca z Matek.
Pielgrzymi z uwagą wysłuchali kazania, w którym ks. ppłk Karczewski podkreślił rolę Matki Bożej w historii narodu polskiego. Podczas Mszy św. Ksiądz Kapelan na nowo zawierzył żołnierzy i kombatantów przemożnej opiece i wstawiennictwu Matki Bożej. Liturgię zakończyła procesja eucharystyczna po dróżkach Kalwarii i poświęcenie ziarna. Oprawę muzyczną Mszy św. dała gminna orkiestra. Pieśni maryjne śpiewał Jacek Szyłkowski z Warszawy.
Następnie odbył się piknik, podczas którego wystąpiła orkiestra i miał miejsce poczęstunek żołnierską grochówką, tradycyjnie przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury.
Od uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do wspomnienia Matki Bożej Bolesnej każdego dnia do sanktuarium przybywają pielgrzymki. Rolnicy przynoszą wieńce dożynkowe i płody ziemi, dziękują Bogu za zbiory i proszą o błogosławieństwo na nowy zasiew.
Pomóż w rozwoju naszego portalu