Reklama
Pierwszym Polakiem, który osobiście spotkał św. Bernadettę, był rzeźbiarz Józef Hugo Fabisch. Jego ojciec Karol Fabiś urodził się 4 listopada 1759 r. w Andrychowie k. Wadowic. Sam rzeźbiarz urodził się już we Francji i uważał się za Francuza, chociaż podkreślał swoje polskie pochodzenie. Z pewnym drżeniem przedstawiał on Bernadetcie swoje dzieło: statuę Matki Bożej. Obawiał się jej reakcji. Oczywiście, Bernadetta nie była z niej zadowolona; uważała, że Pięknej Pani nikt i nic nie przedstawi tak, jak ona Ją widziała. Jednak zaakceptowała to dzieło i od 1864 r. statua stoi w grocie Massabielskiej. Fabisch wyrzeźbił także statuę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus do krypty tuż nad grotą.
Polonia francuska zarejestrowała swoją pielgrzymkę do Lourdes po raz pierwszy w 1868 r. Pamiątką pielgrzymki polonijnej z 1874 r. jest sztandar Matki Bożej Dobrej Rady, który został umieszczony za ołtarzem głównym w bazylice górnej. Podczas Kongresu Eucharystycznego w 1914 r. Polacy zostawili tam inny polski sztandar. W bazylice górnej był jeszcze jeden dar Polonii: obraz Matki Bożej Częstochowskiej z napisem: „Pod Twoją obronę, Arras 1948 roku”. W przylegającej do krypty kaplicy św. Damiana umieszczony jest mniejszy sztandar otoczony obrazami Matki Bożej Ostrobramskiej, Piekarskiej, Góreckiej, Szydłowskiej, Leżajskiej i Poczajowskiej. Nad sztandarem widnieje napis: „La Pologne ŕ Notre-Dame de Lourdes” (Polska - Matce Bożej z Lourdes). Polscy pielgrzymi z 1935 r. postarali się, aby na rampie półkoliście schodzącej ku esplanadzie, wśród figur wielkich czcicieli Matki Bożej, umieszczono także figurę św. Jacka.
Regularne spotkania w Lourdes z kard. Lavigérie miała nasza pisarka Maria Winowska, która w czasie II wojny światowej aktywnie brała udział we francuskim ruchu oporu. W czasie okupacji internowany był tam sługa Boży kard. August Hlond. Kiedy 25 marca 1958 r., w setną rocznicę objawień Matki Bożej, kard. Giuseppe Roncalli (wówczas nuncjusz apostolski we Francji, a dzisiaj bł. Jan XXIII) poświęcał bazylikę podziemną, Polonia postarała się, aby w kaplicy Najświętszego Sakramentu umieszczony został relikwiarz św. Andrzeja Boboli. W smutnym okresie żelaznej kurtyny Lourdes było „emigracyjną Częstochową”, gdzie Polacy z różnych krajów Europy śpiewali Apel Jasnogórski.
Przez wiele pokoleń Polacy starali się o to, aby mieć „swój kąt” w samym Lourdes. Dopiero jednak za rektoratu ks. inf. Stanisława Jeża Polonia zdobyła własny, bardzo piękny ośrodek „Bellevue”, zawsze otwarty nie tylko dla polskich pielgrzymów. Adres ośrodka: Dom PMK „Bellevue”, Route de Bartrès, 65-100 Lourdes, tel. 0562949182, fax 0562420875,
Rok 1988 zapisał się w historii nowym polskim wydarzeniem: Lourdes i Częstochowa nawiązały relacje na poziomie miasta, sanktuarium i diecezji. Stały się miastami bliźniaczymi. Lourdes stało się w ten sposób jeszcze bliższe Polsce i Polakom. Obecnie udają się tam więc Polacy z kraju i z emigracji już nie tylko na doroczne pielgrzymki, ale przybywają tam coraz częściej także: w gronie rodziny, wspólnoty, grupy modlitewnej, podczas urlopu czy zupełnie prywatnie. U boku Matki Bożej, u stóp Pirenejów, mogą odetchnąć duchowo i fizycznie. Podczas 133. Pielgrzymki Europejskiej Polonii do Lourdes w dniach 7-11 maja 2008 r. zostanie poświęcona statua sługi Bożego Jana Pawła II - dzieło polskiego rzeźbiarza z Krakowa Czesława Dźwigaja. Jako pielgrzym Jan Paweł II nawiedził Lourdes dwukrotnie: 14-15 sierpnia 1983 r. oraz 14 sierpnia 2004 r.
W okresie wzmagającej się nowej fali emigracji Polacy przybywający do Matki Bożej w Lourdes będą mogli uczyć się od Papieża Polaka: przywiązania do Kościoła, przeżywania własnej tożsamości na emigracji oraz więzi z Ojczyzną. Włączając się aktywnie w narodowe pielgrzymki z Polski do Ziemi Świętej i do Rzymu, Polonia z ufnością oczekuje, że kiedyś będzie także Narodowa Pielgrzymka z Polski do Lourdes.
EUROPEJSKA PIELGRZYMKA POLAKÓW
L O U R D E S
7-11 maja 2008
150. ROCZNICA OBJAWIEŃ
Udział: noclegi z utrzymaniem, opłata pielgrzymkowa 170 euro + podróż
Zapisy: w Polskiej Misji Katolickiej: (263bis, rue St-Honoré, 75001 PARIS, tel. 0-1-55-35-32-32, fax 0-1-42-96-19-89;
Pomóż w rozwoju naszego portalu