Reklama

Kościół

Wszystko z miłości, nic na siłę. Pielgrzymka „Niedzieli”

– Potrzebna nam jest dzisiaj szczera refleksja moralna i intelektualna poprzez służbę medialną naszego tygodnika – powiedział abp Wacław Depo. 17 września metropolita częstochowski przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. wieńczącej 26. Pielgrzymkę Pracowników, Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

media

dziennikarze

pilegrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jej hasłem były słowa zmarłego 400 lat temu św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy: „Czyńcie wszystko z miłości, nic na siłę”.

Karol Porwich/Niedziela

W homilii abp Depo przytoczył słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II w 1988 r. w Strasbourgu, które w jego ocenie bardzo dobrze oddają misję tygodnika „Niedziela”: „Moi obowiązkiem jest podkreślenie z mocą, że jeśli by doszło do zepchnięcia na margines religijnego i chrześcijańskiego podłoża tego kontynentu, wówczas zanegowane zostałoby nie tylko całe dziedzictwo przeszłości europejskiej, lecz także poważnie narażona zostałaby przyszłość godna człowieka europejskiego, każdego człowieka – wierzącego lub niewierzącego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówiąc o współczesnych złożonych procesach kulturowych, metropolita częstochowski ponownie odwołał się do nauczania papieża Polaka: „Tej próbie towarzyszy swego rodzaju agnostycyzm i obojętność religijna wywołująca u wielu Europejczyków wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niby spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię”.

Jasna Góra/Twitter

Reklama

Zacytował również wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, autora „Niedzieli”, dotyczącą polskich realiów: „Obserwujemy już nie konfrontację między prawdą a fałszem, ale świadome wprowadzanie i powiększanie zamętu. W tym zamęcie fałsz przestaje się jawić jako groźny, a samo pojęcie fałszu staje się niepotrzebne i bezużyteczne, zresztą jak i pojęcie prawdy. A przecież już św. Tomasz stwierdzał, że największym wrogiem prawdy jest zamęt, bo na jego usługach jest podważanie Bożych praw i ludzkich odniesień, a co za tym idzie – ich ośmieszanie i odrzucenie”.

– Jakżeż potrzebna nam jest dzisiaj szczera refleksja moralna i intelektualna poprzez służbę medialną naszego tygodnika o naszej godności, o naszym powołaniu, o waszej służbie, o waszej misji, nietraktowanej tylko w formie zawodu, ażeby podjąć na nowo odpowiedzialność za siebie, za nasze wspólnoty rodzinne, za Ojczyznę i Kościół – podkreślił abp Depo.

Podziel się cytatem

TRANSMISJA CZĘŚĆ 1.

TRANSMISJA CZĘŚĆ 2.

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że od stopnia zaangażowania dziennikarzy „na kryteriach prawdy i sprawiedliwości oraz od daru nadziei, która jest zmysłem widzenia świata od strony Boga, zależy rozwój kultury na miarę człowieka”.

Po Komunii św. akt zawierzenia Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odczytał ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu Niedziela i redaktor naczelny portalu niedziela.pl.

– Nigdy nie zwątpcie w to, co czynicie w imię Boga – życzył na zakończenie dziennikarzom katolickim abp Depo.

Pierwsza część pielgrzymki miała miejsce w redakcji przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie. Witając jej uczestników, ks. Mariusz Bakalarz zwrócił uwagę, że celem pielgrzymowania „Niedzieli” jest zasłuchanie się w słowo Boże i uczenie się od Matki Słowa Wcielonego oraz od św. Franciszka Salezego, jak nieść to słowo światu.

– Dziś przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”, portal niedziela.pl, studio radiowe i telewizyjne (...) mówimy o Bogu. Chcemy głosić Ewangelię przełożoną na język tego świata. Chcemy stawać się przewodnikami na drodze do świętości i umocnienia wiary – zaznaczył ks. Bakalarz.

Reklama

Mówiąc o troskach i zmartwieniach, które również były przedstawiane Bogu podczas pielgrzymki, prezes Zarządu Instytutu Niedziela wskazał na lęk o byt i pewność jutra wywołany pandemią, wojną na Ukrainie, inflacją i skutkami globalizacji. Zwrócił uwagę, że drożejące usługi i koszty produkcji zmusiły redakcję do podniesienia ceny „Niedzieli”. – Mamy świadomość, że większość naszych czytelników to ludzie żyjący bardzo skromnie, dla których każda złotówka, zwłaszcza teraz, staje się cenniejsza. Tym bardziej z wielką wdzięcznością myślimy o naszych czytelnikach i tym bardziej polecamy ich dziś Panu Bogu – dodał ks. Bakalarz.

Wykład nt. „Z Carlo Acutisem w sieci pomysłów” wygłosiła dr hab. Monika Przybysz, medioznawca i teolog, prof. UKSW i publicystka „Niedzieli”. Poruszyła kwestię świadomego korzystania z mediów społecznościowych. Zwróciła uwagę, że bł. Carlo Acutis wykorzystywał internet do tego, by dzielić się swoimi talentami, tworząc strony instytucji kościelnych i prezentujące cuda eucharystyczne. Prelegentka podkreśliła również, że młody błogosławiony stawiał na relacje – te w świecie rzeczywistym, a nie przypadkowe i płytkie w rzeczywistości wirtualnej.

Profesor Przybysz podziękowała „Niedzieli” za pogłębione artykuły poradnikowe autorstwa specjalistów, dzięki którym wielu rodziców i dziadków otrzymuje cenną pomoc w wychowaniu dzieci.

Podziel się cytatem

Jasna Góra/Twitter

Prelegentka zauważyła, że dzieci szukają w sieci także informacji o religii i zachęciła, aby nigdy się nie poddawać i by publikować tam treści religijne. Zaproponowała zaangażowanie dzieci do współtworzenia fanpage’a parafii na Facebooku. – Młody człowiek, który nic nie robi w Kościele, nudzi się – przekonywała.

Profesor Przybysz zaapelowała, aby nie wstydzić się aktywności w mediach społecznościowych w obawie przed hejtem. – W wielu krajach ludzie są zabijani za wiarę, a my czasem boimy się wrzucić jakieś zdjęcie z wydarzenia religijnego – ubolewała.

Reklama

Publicystka „Niedzieli” podkreśliła konieczność rozmawiania z dziećmi i młodzieżą, którzy są zalewani fake newsami. Zachęciła także, aby w mediach społecznościowych wyjść z naszych „baniek” i zaprosić do grona znajomych niewierzących, aby być dla nich świadkami Chrystusa, tak jak Carlo Acutis.

Medioznawca przestrzegała przed zbyt długim korzystaniem ze smartfonów i komputerów i wezwała rodziców, aby oni sami stali się dla swoich dzieci przykładem rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych, które są projektowane tak, by nas uzależniać. – Media społecznościowe to jest hazard – zaznaczyła. Zachęciła, aby na wzór bł. Carlo Acutisa wybierać w sieci to, co jest najbardziej wartościowe oraz by tak jak on pamiętać o częstym uczestnictwie we Mszy św., codziennej modlitwie i czytaniu Pisma Świętego.

Wśród zagrożeń związanych z korzystaniem z mediów społecznościowych prof. Przybysz wymieniła: brak dobrej znajomości osób, trudności w budowaniu relacji, kontakt z zafałszowaną rzeczywistością, samotność i brak dialogu. Dziękowała także za to, że „Niedziela” jest przestrzenią wysłuchania czytelników. Za Viviane Reding powiedziała także: „Bóg przebacza i zapomina, ale internet nigdy”.

2022-09-17 17:01

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina w centrum

[ TEMATY ]

rodzina

Kalwaria Zebrzydowska

pilegrzymka

archiwum WDR

Już w niedzielę 16 września wzgórze przed kalwaryjskim sanktuarium zapełni się rodzinami z całej archidiecezji. To wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz wielu z nich. Inne familie wciąż dołączają do cyklicznego spotkania i odkrywają jego atrakcyjność. W tym roku organizatorzy liczą także na obecność młodych małżonków!

Hasłem XXVI Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej będą słowa św. Jana Pawła II z „Listu do rodzin”: „Rodzina centrum i sercem cywilizacji miłości”. – To przesłanie niezwykle aktualne wobec gwałtownych zmian zachodzących w naszej kulturze – podkreśla ks. dr Paweł Gałuszka z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. – Spotkamy się u Matki Bożej Kalwaryjskiej, by zawierzać Jej rodziny i małżeństwa. W 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża oraz w roku jubileuszu 50-lecia istnienia naszego Wydziału, liczymy na szczególne łaski, które pomogą nam znajdować nowe formy duszpasterskiego towarzyszenia rodzinom, by niezmiennie pozostawały one centrum i sercem cywilizacji miłości, pomimo różnych zagrożeń. Rodzina nie może być traktowana jako „dodatek”. Myślę, że właśnie dlatego nasz Wydział został wyodrębniony przez kard. Wojtyłę z duszpasterstwa ogólnego, by pokazać, że rodzina jest centrum i nadaje rytm wszelkim innym działaniom.
CZYTAJ DALEJ

Wokół słowa Bożego. Propozycje

2025-01-26 15:12

Marzena Cyfert

Wiele ciekawych propozycji skierowanych do osób rozmiłowanych w Piśmie Świętym padło podczas wieczoru inaugurującego Niedzielę słowa Bożego. To propozycje również dla tych, którzy lekturze Biblii oddają się od niedawna.

Pierwsza z nich to otwarcie drugiej edycji projektu „Słowo Blisko Ciebie”, która rusza już dziś, ale można do niej dołączyć w każdej chwili. Cztery lata temu projekt został zainicjowany przez wspólnotę Hallelu Jah. Jego uczestnicy czytają jeden rozdział Biblii dziennie, korzystając przy tym z przygotowanych materiałów. Pomaga w tym specjalnie uruchomiona aplikacja, którą można pobrać na stronie wspólnoty. W ten sposób w trzy i pół roku można przeczytać całe Pismo Święte.
CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego robi wszystko, by zniszczyć Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

Próba zniszczenia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” imienia świętego Jana Pawła II to także atak na Papieża Polaka. Dziś środowiska liberalno-lewicowo próbują wymazać jego ogromne dziedzictwo.

To człowiek, który wpłynął na światową kulturę – to nie tylko wielki teolog, filozof, pedagog, wychowawca, ale człowiek, który ukształtował dzieje Europy i świata nowożytnego – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski. W tym kontekście rektor Akademii Zamojskiej wskazał, że ogromne zdziwienie budzą ataki na Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce doprowadzić do unieważnienia umowy o powstaniu placówki.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję